Staigios mirties metu Vladimiro Putino žiniasklaidos koncerno šefas buvo pasirengęs tapti informatoriumi?


Įdomiausias klausimas – ne nuo ko mirė Michailas Lesinas, kurio lavonas buvo rastas viešbutyje Vašingtone (2015 metų lapkrity), o ką jis apskritai veikė JAV, rašo žurnalistas Šeinas Harisas (Shane Harris) laikraštyje The Daily Beast.

„JAV FTB ir Teisingumo ministerija tikrino jį ryšium su potencialiu pinigų plovimu ir korupcijos įstatymo pažeidimu. Lesinas buvo įtariamas, kad nuslėpė Pietų Kalifornijoje nesąžiningai gautas pajamas, įsigijęs beveik 30 mln. dolerių vertės prabangaus nekilnojamojo turto“, – rašoma leidinyje. 

Taip pat buvo svarstomas sankcijų jam pritaikymo JAV klausimas.

Amerikos senatorius Rodžeris Vikeris (Roger Wicker) paprašė JAV Teisingumo ministerijos ištirti Lesino veiklą, primena korespondentas. „2014 metų gruodį ministerija patvirtino, kad Lesino bylą perdavė Kriminaliniam skyriui ir FBI. Valdininkai atsisakė atsakyti į klausimą, ar jie pradėjo oficialų tyrimą.

Bet keletas žmonių, atidžiai stebėjusių Lesino reikalus, mūsų leidiniui sakė, kad, jų požiūriu, JAV teisėsauga beveik garantuotai sekė Lesiną. Jie pridūrė: jeigu jis ir nebuvo aktyvaus kriminalinio persekiojimo figūra, tai FBI turėjo pakankamai įrodymų, kad galėtų iškelti bylą“, – sakoma straipsnyje.

Iki šiol nepaaiškinta, ko Lesinas praėjusį lapkritį atvyko į JAV. Autorius pabrėžia, kad Vašingtone apsistojo viešbutyje, kur kainos palyginti neaukštos – „ko gero, labiau atitinka JAV valstybės biudžetą“. „Be to, nuo viešbučio mašina netoli važiuoti iki pagrindinių FBI ir Teisingumo ministerijos pastatų“, – sakoma straipsnyje.

Šios detalės, pabrėžia Harisas, „sukėlė tam tikruose Vašingtono užsienio politikos sluoksniuose, o taip pat Rusijos žiniasklaidoje prielaidas, kad Lesinas nužudytas po to, kai nuvyko į Vašingtoną tartis su FTB dėl sandorio“.

Lesinas neabejotinai turėjo ką papasakoti apie Putino aplinką: jis dirbo su kai kuriais galingiausiais Rusijos žiniasklaidos ir finansų sferos asmenimis ir, sklandė gandai, kad įsiskolino jiems pinigų. Be to, jis tikriausiai turėjo išskaičiavimą bendradarbiauti su JAV valdžia – o būtent, norą išsaugoti keletą namų Los Andželese, kurie potencialiai galėjo būti areštuoti“, – sakoma straipsnyje.

Beveik iškart po Lesino mirties, remdamasi „šeimos nariu“, RT pranešė, kad Lesinas mirė nuo širdies smūgio.

„Bet Vašingtono policijos valdybos atstovas mūsų leidiniui pranešė, kad Lesino mirtis vis dar tiriama. Ir nors patalogoanatomas skrodimą atliko beveik prieš du mėnesius, policija nepraneša, kaip mirė Lesinas. Viešo pareiškimo apie mirties priežastį nėra neįprastai ilgai“, – sakoma straipsnyje.

Prieš dvejus metus teisėsaugos organizacijos pasiūlė įtraukti Lesiną į „Magnickio sąrašą“. Paskelbtame sąraše Lesino nėra, bet JAV valdžia turi įslaptintą sąrašo priedą.

„Kai Lesinas buvo informacijos ministras, Rusijos valdžia areštavo NTV steigėją ir mažoritarinį akcininką Vladimirą Gusinskį“, – sakoma straipsnyje.

„Kai jis ten atsidūrė, – pasakojo rusų žurnalistas Vladimiras Kara-Murza, – informacijos ministras pasiūlė: Gusinskis išeis į laisvę, jeigu sutiks perduoti savo žiniasklaidos aktyvus Gazprom‘ui.

Gusinskis nesutiko su sandėriu, bet Gazprom‘as vis tiek užvaldė NTV, užvaldė jėga, o Lesinas 2013 metais ėmė vadovauti Gazprom-Media‘ai, sakoma straipsnyje.

„Pasak dviejų šaltinių, stebinčių Lesino finansus ir norinčių likti anonimiškais, Gazprom‘o įvykdytas įsiurbimas sukėlė amerikiečiams tyrėjams nuogąstavimų, kad Lesinas gal įsigijo turtus neteisėtai, užgrobdamas privačią nuosavybę, o paskui tas pajamas išplovė, įdėjęs į nekilnojamąjį turtą Amerikoje“, – sakoma straipsnyje.

Praėjus maždaug porai savaičių po to, kai Teisingumo ministerija pranešė Vikeriui, kad kaltinimai Lesinui perduoti FTB, Lesinas atsistatydino iš pareigų Gazprom-Media. Tą Teisingumo ministerijos pareiškimą Kara-Murza tiesiog sieja su Lesino atsistatydinimu.

Lesino sūnus, Holivudo kino prodiuseris Antonas Lesinas, „neseniai įsigijo namą Pacific Palisades rajone Los Andželese, už kurį sumokėjo beveik 4 mln. dolerių. Amerikiečius tyrėjus intriguoja klausimas, kaip taip Lesino šeimai pasisekė.

Gal juos sudomins ir kitkas: o ką, jei Lesinas įlindo į skolas ir buvo pasirengęs bėgti iš Rusijos, kad pradėtų naują gyvenimą?“ – sakoma straipsnyje. Žurnalistas perpasakoja Moscow Times lapkritį išspausdintą straipsnį „Paslaptinga žmogaus, stovėjusio už Putino žiniasklaidos mašinos“, mirtis“.

Gal Lesinas, apsigyvenęs viešbutyje Vašingtone, žengė pirmą žingsnį į naują gyvenimą. „Bet jeigu jis tapo Putino ir jo draugų priešu, tai jo išgelbėti, ko gero, buvo nepajėgus net  FTB“, – apibendrina Harisas.

Šaltinis: The Daily Beast

2016.01.15; 16:55

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *