Storiausias ugnikalnio pelenų sluoksnis nuklojo Kamčiatkos kaimą


Kamčiatkos kaimas po ugnikalnio išsiveržimo. EPA-ELTA nuotr.

Maskva, balandžio 22 d. (dpa-ELTA). Rusijos Kamčiatkos pusiasalyje netoli Šivelučo ugnikalnio paskelbta nepaprastoji padėtis po didžiausio per pastaruosius dešimtmečius pelenų pliūpsnio.
 
Labiausiai nuo pelenų nukentėjo Kliučių kaimas ir dar dvi vietovės, šeštadienį pranešė municipalinio regiono vadovas Olegas Bondarenka.
 
Galiojant nepaprastajai padėčiai, vietos valdžios institucijos gali ne tik apriboti eismą ir sustabdyti, pavyzdžiui, verslovių veiklas, bet ir išplėsti jų galimybes sulaukti pagalbos.
 
Milžiniškas ugnikalnis išsiveržė balandžio 11 dieną, pelenų pliūpsnį išmetęs į 20 kilometrų aukštį.
 
Sniegu užklotame regione 20 cm storio pilkų vulkaninių pelenų sluoksnis padengė automobilius, namus ir kelius, skelbia regioninė žiniasklaida.
Vulkanologų vertinimu, šis ugnikalnis per vieną išsiveržimą išmetė daugiau pelenų nei per pastaruosius 60 metų.
 
Išsiveržimo metu susidarė didžiulis daugiau nei kilometro skersmens krateris.
 
Daugiau nei 3 000 metrų aukščio Šivelučo ugnikalnis yra vienas didžiausių pusiasalyje, garsėjančiame aukštu geologiniu aktyvumu. Pusiasalis maždaug už 6600 kilometrų į rytus nuo Maskvos yra viena geotermiškai aktyviausių vietovių pasaulyje, ten yra apie 30 veikiančių ugnikalnių. Dėl ugnikalnių, geizerių ir terminių šaltinių Kamčiatka yra daugelio gamtos mylėtojų geidžiama turistinė vieta.
 
1200 kilometrų ilgio ir iki 450 kilometrų pločio Kamčiatkos pusiasalyje yra apie 160 ugnikalnių, bet tik keli jų aktyvūs. Vulkanų regionas įtrauktas į UNESCO pasaulio gamtos paveldo sąrašą.
 
Rita Vidugirienė (ELTA)
 
2023.04.23; 02:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *