Suomių profesorius penketą mėnesių praleis kalėjime


Kas galėjo pamanyti, jog Suomijos politikos mokslų profesorius Timo Kivimaki atsidurs kalėjime. Tačiau įdomiausia išsiaiškinti priežastis, kurios profesorių atvedė į teisiamųjų suolą.

Priminsime: Danijos teismas nuteisė jį penkiems mėnesiams kalėti ne už kokius nors finansinius pažeidimus. Nuteisė dėl šnipinėjimo svetimai valstybei. Danijos teisėjai pripažino jį kaltu šnipinėjus Rusijai. Tiksliau tariant, kokiai šaliai konkrečiai šnipinėjo ponas T.Kivimaki, nenurodoma. Tepasakoma, jog “profesorius nuteistas dėl neteisėto informacijos perdavimo šnipinėjančiai organizacijai iš užsienio”.

Tačiau visos teismo nagrinėjimo aplinkybės byloja, jog danų kontržvalgyba kaltina profesorių tarnavus būtent Kremliui. Taip pat įtariama, kad profesorius draugavo būtent su Rusijos diplomatais.

Tiesa, profesorius kategoriškai neigia esąs kaltas ir tvirtina “itin prastai pasijutęs”. Be to, jis tvirtina, jog nuteistas nepateikus jokių konkrečių, įtikinamų įrodymų.

Iki demaskavimo ponas T.Kivimaki darbavosi karališkąjame Kopenhagos universitete.

Pasak daniškų laikraščių, politologas su Rusijos diplomatais Kopenhagoje susitikdavo net kelerius metus ir tų dažnų susitikimų metu perdavinėjo jiems konfidencialią vertę turinčius dokumentus. Profesorius įrodinėja priešingai: kad informacija niekad nebuvo slapta, o kiekvieno Rusijos diplomato negalima laikyti Rusijos slaptųjų tarnybų darbuotoju. Suprask, ne visi užsienyje reziduojantys rusų diplomatai – šnipai..

Tačiau valstybės kaltinimą palaikęs Ole Weikopo sakė danų žurnalistams, kad specifiniai T. Kivimaki ir diplomatų iš Rusijos bendravimo metodai patvirtina, jog su profesoriumi bendravę asmenys yra neabejotinai susiję su Rusijos žvalgybos organizacija.

T. Kivimaki yra suomių tarptautinės politikos profesorius. Danijos Karalystėje gyvena nuo 1999-ųjų  metų.

Profesorius pagarsėjo Danijoje tuo, kad aršiai kritikuodavo Danijos saugumo tarnybą PET. Ta kritika dažnusyk buvo pritemta, paviršutiniška, tarsi laužta iš piršto. Tačiau toks kritiškas suomių profesoriaus žvilgsnis į Danijos specialiąsias tarnybas negalėjo neatkreipti danų kontržvalgų dėmesio.

Įdomu, o kokia padėtis Baltijos valstybėse? Ar čia nėra panašių situacijų? Matyt, esama. Tik apie jas mes nieko nežinome, nes mūsų slaptosios tarnybos tokių profesorių neieško ir nedemaskuoja?

Nuotraukoje: Suomijos politikos mokslų profesorius Timo Kivimaki.

Parengta pagal “Berlingske Media”, “Jyllands – Posten”, “Politiken” ir “Helsinki Times” publikacijas

2012.06.06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *