Sužeista kongresmenė G.Gifords kilusi iš žydų litvakų šeimos


Jungtinėse Amerikos Valstijose sausio 8-ąją dieną surengtas brutalus išpuolis – per Arizonos valstijos Tusono mieste įvykdytą teroro aktą buvo nušauti 6 žmonės, 14 žmonių – sužeista. Sunkiai sužeista ir G.Gifords, kuri nuo 2006 metų lapkričio atstovauja Arizonos valstijai JAV Kongrese.

Nuo kulkų žuvo Arizonos valstijos teismo teisejas Džonas Rolas, žinomas pastorius Dorvanas Stotardas, G.Gifords patarėjas Gabrielis Cimermanas, pensininkai Doroti Moris ir Filipas Šekas, žinomo beisbolo žaidėjo, vėliau įtakingo sporto menedžerio D.Grino anūkė, 9 metų Kristina Grin. Šis išpuolis įvyko per kongresmenės G.Gifords susitikimą su rinkėjais.

Nusikaltimo vietoje suimtas Džaredas Lofneris: 22-erių metų Arizonos valstijos gyventojas, bedarbis, praeityje kelis kartus patekęs į policijos akiratį dėl to, kad gerokai padauginęs alkoholio keldavo triukšmą ir grasindavo ginklais. Pradėjus tyrimą, paaiškėjo, kad jis savo pažistamiems žmonėms atvirai prisistatydavo kaip Stalino ir Hitlerio gerbėjas. Jau nustatyta, kad jis šaudė iš legaliai įsigyto ginklo, ir į savo aukas paleido per 30-imt kulkų.

Kongreso narė Gabrielė Gifords atstovauja JAV Demokratų partijai, ji yra kilusi iš žydų litvakų šeimos, jos prosenelis S.Hornšteinas buvo rabinas iš Panevėžio krašto, gimęs Biržų rajono Vabalininko miestelyje. Kongreso narės senelis A.Hornšteinas su šeima 1936 metais iš Lietuvos išvyko į JAV, po II pasaulinio karo pasikeitė pavardę į Gifordo. Politikė G.Gifords yra žymios aktorės Gvinet Peltrou trečios eilės pusseserė. Hornšteinų ir Rusijoje gyvenusių Peltrovičių (G.Peltrou protėvių) giminės artimai bendravo dar XIX amžiuje.

G.Gifords yra priskiriama proarmėniškų Kongreso narių grupei, ji aktyviai pasisakydavo už tai, kad JAV Kongresas oficialiai pripažintų Turkijos imperijoje 1915-1918 metais vykdytą armėnų genocidą. 2008-ais ir 2010-ais metais G.Gifords buvo perrinkta Kongreso nare. Per rinkimus ją akyviai rėmė JAV įtakingos žydų ir armėnų organizacijos. Tiesa, kai kurie žydai ortodoksai ją kritikavo dėl to, kad ji nusižengia tikėjimo normoms. G.Gifords teigia, kad ji laikosi judaizmo tradicijų ir lankosi sinagogoje, bet tuo pačiu ji yra ir vienos iš protestantiškos pakraipos kriščioniškų bažnyčių ,,Krikščioniškas mokslas” pasekėjų.

Į galvą sunkiai sužeista G.Gifords gydoma ligoninės reanimacijos skyriuje. Gydytojų teigimu, jos būklė gerėja, sausio 14 dieną ji jau judino kojas, rankas, ir jos būklė jau nėra kritinė. Po tokių sužeidimų per savaitę laiko taip atsigauna tik keli procentai sužeistujų.

Praėjus dviems dienoms po brutalaus išpuolio Tusone sausio 10 dieną JAV Kongreso narys nuo Ilinojaus valstijos Debas Devis gavo grasinantį elektroninį laišką, kuriame teigiama ,,D.Devis bus sekantis”. Žiniasklaidoje pasirodo teiginiai, kad D.Lofneris yra psichinis ligonis, kuris nesuvokė, kodėl įvykdė šį nusikaltimą, tačiau priimti tokius teiginius – rizikinga. Nes ir 1963 metais įvykusiame JAV prezidento R.Kenedžio nužudyme dalyvavusiam L.H.Osvaldui buvo klijuojama psichinio ligonio etiketė. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad D.Kenedžio žudikas buvo labai paslaptinga asmenybė, susijusi ir su sovietiniu KGB. Bet ir L.H.Osvaldas praėjus kelioms dienoms po D.Kenedžio nužudymo buvo nušautas su mafija susijusio naktinio klubo savininko D.Rubio, kuris po kelerių metų mirė kalėjime. D.Kenedžio nužudymas iki šiol lieka viena iš garsiausių neišaiškintų politinių žmogžudyščių. Tad ir JAV sukrėtęs teroro aktas Tusone gali būti ilgai narpliojamas įvykis, kurio tyrime neverta pasikliauti pirminiais duomenimis.

Nuotraukoje: kongresmenė Gabrielė Gilfords.

Laikraštis „XXI amžius”.

2011.01.25

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *