Šveicarijos teisėsaugos akiratyje – Kazachstano žvalgyba


Šveicarijos generalinė prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą, kurios pagrindas – šnipinėjimo įkalčių paieška. Oficiali informacija tokia: Šveicarija intensyviai analizuoja, ar būta nelegalios užsienio valstybių veiklos jos teritorijoje. Bet įdomiausia, kad šį sykį Šveicarijos teisėsaugos dėmesio centre – Kazachstano slaptosios tarnybos.

Ką Šveicarijoje galėtų veikti Kazachstano žvalgai? Juk Šveicarija ir Kazachstanas tarsi neturi rimtų priežasčių nei pykčiams, nei draugystėms. Gal kilę nesusipratimai – dėl į Šveicariją eksportuojamos kazachiškos naftos kainų?

Nieko panašaus. Priežastis – kur kas paprastesnė, banalesnė. Tiesiog tarpusavyje ėmė rimtai nesutarti Kazachstano turtuoliai. Besipykstančių Kazachstano klanų atstovų esama ir Šveicarijoje. Štai ir visa paslaptis: Kazachstano žvalgyba galbūt renka informaciją apie Šveicarijoje gyvenančius savo buvusius piliečius, kurpia planus, kaip juos susigrąžinti arba net – amžiams nutildyti?

Šveicariškas Neue Zürcher Zeitungbūtent tokią versiją laiko pačia įtikinamiausia. Pavyzdžiui, Šveicarijoje ne vienerius metus gyvena Viktoro Chrapunovo šeima. V.Chrapunovas – buvęs Alma Atos meras. V.Chrapunovas taip pat – buvęs Kazachstano vyriausybės narys. Trumpiau tariant, kazachiška V.Chrapunovo karjera baigėsi 2008-aisiais, kai jis pateko į Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbajevo nemalonę. Kodėl užrūstino Kazachstano prezidentą – nėra tiksliai žinoma. Greičiausiai susipyko dėl pinigų. Jei V.Chrapunovas su šeima nebūtų pasitraukęs į Šveicariją, šiandien greičiausiai sėdėtų kazachiškame kalėjime.

Oficialiuose Šveicarijos generalinės prokuratūros dokumentuose rašoma, jog tiriama nusikalstama veika, nukreipta prieš „Šveicarijos valstybę ir jos gynybinius pajėgumus“. O tai reiškia, kad omenyje turimas „pramoninis šnipinėjimas, karinis šnipinėjimas arba veikimas svetimos valstybės labui“.

Redakcija Neue Zürcher Zeitungmano, kad šis šveicariškas tyrimas pradėtas būtent dėl V.Chrapunovo. Mat šis Šveicarijoje gyvenantis vyras yra oficialiai skundęsis, jog yra sekamas. Kad yra sekami, skundus Šveicarijos policijai parašė ir daugiau V.Chrapunovo aplinkos žmonių. Tiek V.Chrapunovas, tiek jo aplinkos žmonės įtaria Kazachstano slaptąsias tarnybas. Esą tik Kazachstano slaptosios tarnybos gali turėti pretekstą įsilaužti į jų kompiuterius, užkrėsti kompiuterius specialiais šnipinėjimo virusais ar automobilyje įtaisyti specialius sekimo – stebėjimo prietaisus.

Kaip tvirtina V.Chrapunovo sūnus, dar 2010-aisiais metais jis savo automobilyje aptiko specialų sekimo – stebėjimo prietaisą. Apie įsilaužimą į kompiuterį pareiškimą Šveicarijos teisėsaugai yra parašęs ir V.Chrapunovo šeimos advokatas.

Remiantis šiais pareiškimais Šveicarijos teisėsauga ir iškėlė baudžiamąją bylą.

Paskutinis incidentas užfiksuotas šių metų kovo mėnesį. Į V.Chrapunovo artimo asmens kompiuterį vėl įsilaužta. Įsilaužimo pėdsakai byloja, jog tai – aukštos kvalifikacijos programišių darbas. Įtarimas krenta ant Kazachstano slaptųjų tarnybų.

Beje, Kazachstano klanų tarpusavio rietenos Šveicarijai jau rimtai nusibodo. Dėk kazachiškų nesutarimų Šveicarija turinti rimtų bėdų. Todėl šį sykį Šveicarijos kontržvalgyba, regis, rimtai ėmė ieškoti galimų Kazachstano žvalgybos pėdsakų.

Šaltinis – Neue Zürcher Zeitung.

2014.06.12; 07:04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.