Teismo sprendimas suteikė galimybę Valstybės saugumo departamentui atsiriboti nuo pedofilijos ir žudymų bylos ir, neišsisukinėjant bei netempiant laiko, paviešinti visą įmanomą informaciją apie aukštą VSD pareigūną.
Gegužės 4 d. EKSPERTAI.EU kreipėsi į VSD generalinį direktorių Gediminą Griną su skaitytojo atsiųsta informacija apie įtarimus VSD aukštam Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnui Aidžiui Mieželiui.
Aidis Mieželis viešojoje erdvėje buvo minimas kaip vienas iš trijų pedofilų garsioje pedofilijos ir žudymų byloje, apie kurį sakoma, kad jis buvo šviesiaplaukis, o vėliau persidažė plaukus ir, kas įdomiausia, negalima niekur rasti šio pareigūno fotografijų bei jokios kitos informacijos.
VSD vadovo buvo prašoma padėti su informacija ir pasistengti, kad kuo skubiau būtų galima pamatyti Aidžio Mieželio fotografijas kai jis buvo (jei buvo) šviesiaplaukis, ir kai persidažė plaukus (jei persidažė).
„Nėra gerai, kai apie tokį aukštą pareigūną sklando tokios negeros kalbos. Manytume būtų tikslinga, kuo greičiau tokias kalbas ir gandus kategoriškai paneigti, o patį Aidį Mieželį visomis įmanomomis priemonėmis paviešinti, kad žmonės pamatytų, jog tai paprasčiausi išsigalvojimai ir jis nėra susijęs su jokiais pedofilais”, – tąkart EKSPERTAI.EU atvirai išsakė savo nuogąstavimus VSD vadovui.
Negavę jokio atsakymo iš VSD piliečiai kreipėsi į Vyriausią administracinių ginčų komisiją (VAGK). Gegužės 25 d. VAGK patenkino piliečių skundą ir įpareigojo VSD atsakyti į piliečių klausimus.
Tačiau vietoj atsakymo į paprastą klausimą, kas toks yra Aidis Mieželis ir fotografijų su šiuo saugumiečiu paviešinimo visais rakursais tam, kad pedofilijos byloje nukentėjusi mergaitė pažiūrėjusi į nuotraukas galėtų paneigti, jog šis aukštas ir užslaptintas VSD pareigūnas nėra pedofilas, pasirodė itin sunki užduotis. Dėl to VSD negailėdama niekieno laiko kreipėsi net į Teismą ir apskundė VAGK sprendimą bei prašė jį panaikinti.
VSD motyvavo, kad EKSPERTAI.EU pateiktas prašymas nebuvo tinkamai įformintas, nenurodytos besikreipusiųjų darbovietės ir t.t. Dėl šių priežasčių VSD negali atsakyti į pateiktus klausimus.
Spalio mėnesį Teisme įvyko posėdis ir prieš kelias dienas paskelbtas sprendimas šiuo klausimu.
„Jokie biurokratiniai reikalavimai pateikti dokumentus iš paraiškėjų traktuotini kaip nepagrįsta žiniasklaidos cenzūravimas, neleistinas Konstitucijos ir Visuomenės informavimo įstatymo. Nei Konstitucija, nei Visuomenės informavimo įstatymas neleidžia valstybės institucijoms viešosios informacijos rengėjų diferincijuoti į patikimus ir nepatikimus, rimtos spaudos ir „geltonosios spaudos arba žurnalistikos” (ang. „yellow press or journalism”) atstovus ir tuo pagrindu vieniems duoti, o kitiems neduoti prašomos informacijos, nes taip būtų diskriminuojami viešosios informacijos rengėjai.
Dar daugiau, nagrinėjamos administracinės bylos kontekste ypač pabrėžtina, kad pareiškėjai yra visuotinai žinomi žmonės (televizijos bei teatro aktoriai).
Atsižvelgdamas į Teismo nutartyje išdėstytus argumentus, taip pat į Visuomenės informavimo įstatymo 6 straipsnio 4 ir 5 dalyse nustatytą teisinį reguliavimą, Teismas konstatavo, kad VAGK sprendimo išvada yra neabejotinai pagrįsta ir teisėta ir VAGK 2010 m. gegužės 25 d. sprendimo Nr. 3R-103 (2010/04-4R-122) naikinti nėra jokio pagrindo„, – sakoma Teismo sprendime.
Taigi Teismas nusprendė VSD skundą atmesti kaip nepagrįstą. Šį Teismo sprendimą per keturiolika dienų nuo jo paskelbimo VSD gali apskųsti.
Smagu, kad Vilniaus apygardos administracinis teismas savo nutartimi sudavė smūgį klestinčiam biurokratizmui nepriklausomos valstybės valstybinėje įstaigoje.
Dabar tik lieka laukti, kaip praris šią piliulę VSD. Kokio netikėto atsakymo iš saugumiečių galima sulaukti dabar?
Vykusiame Teisme VSD atstovas atvirai pripažino, kad Aidis Mieželis nėra koks nors slaptas agentas ir pasalose nesislapsto: t.y. jis yra viešas asmuo, vienas iš aukštų VSD vadovų.
Ar visuomenė pagaliau galės pamatyti ir sužinoti daugiau apie Aidį Mieželį, kuris budriai saugo visų, dorai dirbančių Lietuvos piliečių ramybę?
Nuotraukoje: Lietuvos VSD emblema.
2010.10.28