Vieningos Lietuvos ir Latvijos pastangos – saugumo iššūkiams atremti


Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su naujuoju Latvijos Ministru Pirmininku Mariu Kučinskiu.

Susitikime aptarti dvišaliai santykiai,  Lietuvos ir Latvijos pozicijos dėl strateginių regionui klausimų, bendras atsakas į visai Europai tenkančius iššūkius – priemonės migracijos krizei įveikti, saugumo bei gynybos stiprinimas.

„Lietuva su Latvija yra artimiausios kaimynės ir draugės. Dirbame išvien svarbiausiais regiono, ES ir NATO klausimais. Vieningai siekiame užtikrinti karinį Baltijos šalių saugumą ir gynybą, tęsiame strateginius energetikos bei transporto projektus. Solidariai prisidedame prie bendrų Europos Sąjungos pastangų atremiant migracijos krizės iššūkius“, – sakė Prezidentė.

Prezidentė su Latvijos vyriausybės vadovu kalbėjo apie vieną aktualiausių ES klausimų – migracijos krizės suvaldymą. Lietuva ir Latvija yra prie išorinės Šengeno sienos, todėl migracijos kelias gali nukrypti ir per Baltijos valstybes.

Šalies vadovės teigimu, Lietuva nacionaliniu mastu jau dabar stiprina ES išorinės sienos apsaugą, tačiau šioje srityje būtinas glaudus visų trijų Baltijos valstybių tarpusavio bendradarbiavimas. 

Susitikime sutarta derinti ir koordinuoti bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Latvijos vidaus reikalų ministerijų bei kitų atsakingų institucijų užtikrinant veiksminga Šengeno sienos kontrolę.

Pokalbio metu aptartas pasirengimas neeiliniam Europos Vadovų Tarybos posėdžiui ir ES ir Turkijos viršūnių susitikimui, kurie numatyti kovo 7 d. Briuselyje. Lietuva su Latvija laikosi bendros pozicijos, jog prisiimti naujus įsipareigojimus, neįgyvendinus jau sutartų priemonių, būtų nenuoseklu ir netikslinga. ES šalys narės privalo pademonstruoti politinę valią ir įgyvendinti jau sutartas priemones migracijos krizei įveikti.

Susitikime taip pat kalbėta apie pasirengimą artėjančiam Varšuvos NATO viršūnių susitikimui. Varšuvoje Lietuva ir Latvija bendromis jėgomis sieks vienodo visų NATO narių apginamumo, žymiai didesnių Aljanso pajėgų skaičiaus Baltijos valstybėse ir greitesnio sprendimų priėmimo mechanizmo.

Geopolitinė situacija išlieka vis dar labai įtempta – Rusija toliau destabilizuoja padėtį Ukrainoje, pamina tarptautinę teisę ir tęsia pasienio su ES bei NATO militarizaciją, todėl Aljansas turi būti gerai pasirengęs atremti agresiją. Šalies vadovė su Latvijos premjeru taip pat kalbėjo apie galimybes kartu įsigyti karinę techniką bei kitas gynybines sistemas.

Susitikime taip pat aptarti energetinio saugumo klausimai – Baltijos šalių elektros sinchronizacija su kontinentine Europa, Baltarusijoje, šalia Lietuvos sienos statomos Astravo AE keliama grėsmė Baltijos šalių žmonių saugumui. Kalbėta apie spartesnį geležinkelio „Rail Baltica“ projekto įgyvendinimą.

Prezidentė ir Latvijos premjeras sutarė vieningai siekti ES finansinės paramos iš naujosios ES finansinės perspektyvos regiono strateginiams energetikos bei transporto projektams įgyvendinti.

Abi valstybes sieja tvirti ekonominiai ryšiai. Pagal prekybos apimtis Latvija yra ketvirtoji mūsų prekybos partnerė. Šios šalies tiesioginės investicijos Lietuvoje siekia apie 231,9 mln. eurų. Latvijoje verslu užsiima daugybė Lietuvos bendrovių.

Prezidentūros nuotraukoje: Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitinka su naujuoju Latvijos Ministru Pirmininku Mariu Kučinskiu.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2016.03.03; 19:02

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *