Vis mažiau galimybių su Lietuvos kariuomene bendradarbiavusius afganų vertėjus atgabenti lėktuvu


Generolo Jono Žemaičio – Vytauto paminklas prie Krašto apsaugos ministerijos Vilniuje. Slaptai.lt nuotr.

Krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius  teigia, kad galimybių su Lietuvos kariuomene bendradarbiavusius afganų vertėjus atsigabenti lėktuvu vis mažėja.
 
„Reikia pripažinti, kad savaitgalio įvykiai Afganistane aplenkė ir nustebino turbūt tiek NATO sąjungininkus, tiek mus. Mes nesitikėjome tokio greito įvykių pokyčio. Todėl kalbant apie vertėjų atvykimą, vertėjų, kurie bendradarbiavo su Lietuvos kariuomene, atvykimą į Lietuvą, mes turime vertinti dabar naujai situaciją ir naujai galimybes. Netgi penktadienio planas jau nebetinka šios dienos aplinkybėms“, – pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė M. Abukevičius.
 
Pasak viceministro, galimybes išgabenti su Lietuvos kariuomene bendradarbiavusius vertėjus apsunkina ir tai, kad šiuo metu Afganistane nebebuvo Lietuvos karių.
 
„Mūsų pagrindinė problema, kad nebeturime karių, nebeturime žmonių. Lengviau yra tiems, kurie išvyksta patys ir kartu išsigabena vertėjus. Mūsų atveju, mes turime remtis arba sąjungininkų pagalba, jų parama, arba ieškoti kažkokių privačių būdų“, – tvirtino jis.
 
„Ir paskutines kelias savaites iš tikrųjų situacija blogėjo, bet šiandieną mes matome, kad galimybių juos atsigabenti lėktuvu vis mažėja“, – pasakojo viceministras, kartu pridurdamas, kad vertėjus greičiausiai teks išgabenti kariniais orlaiviais.
 
„Mums atrodo, vienintelė galimybė yra kariniai orlaiviai, jokių civilinių skrydžių niekas nevykdo todėl, kad nėra, kas jiems padėtų naviguoti ore“, – sakė jis.
 
Vis dėlto, pasak viceministro, tokia galimybė vis dar yra, todėl Lietuva tiek su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, tiek su partneriais vertina situaciją. M. Abukevičiaus teigimu, kol tokios galimybės yra, tol jomis bus bandoma pasinaudoti.
 
„Mes palaikome nuolatinį ryšį su vertėjais, tai darėme ir paskutiniu metu, tą darome ir šiandieną. Ir mums labai svarbu išsiaiškinti, kur jie šiuo metu yra fiziškai, ar yra galimybė artimiausiomis dienomis, valandomis išvykti iš Kabulo, jeigu tokia galimybė būtų“, – teigė jis.
 
Viceministras akcentuoja, kad, net nepavykus vertėjų išgabenti lėktuvu, būtų ieškoma kitų galimybių jiems atvykti į Lietuvą.
 
„Net jeigu nepavyktų mums pasinaudoti ta galimybe, nes visi partneriai susiduria su ta pačia situacija ir visiems šiuo metu tai yra vienintelis langas palikti Kabulą. Jeigu tai neįvyktų, aš manau, kad mes ir toliau su jais bendrausime. Ir ką mes girdime iš Talibano, yra galimybių jiems palikti Afganistaną į kaimynines šalis. Tokiu atveju tada jų situaciją vertintume individualiai ir ieškotume galimybių jiems atvykti į Lietuvą“, – sakė jis.
 
M. Abukevičiaus teigimu, iš viso su Lietuvos kariuomene darbo sutarčių turėjo net 115 vertėjų.
 
„Šiuo metu mes gavome ir asmenų kreipimųsi, kurie niekada nebendradarbiavo su Lietuvos kariuomene, ir gavome asmenų, kurie bendradarbiavo, bet negali pateikti jokių dokumentų. Tai irgi yra tam tikras iššūkis, nes mūsų darbo santykiai su jais nutrūko prieš 5–7 metus“, – sakė viceministras.
 
Pasak jo, dėl to minimalus reikalavimas yra turėti dokumentus, kuriuos būtų galima patikrinti.
 
„Dabartiniais duomenimis, yra apie 30 vertėjų, kurie yra atsiuntę mums savo dokumentus ir savo šeimos narių dokumentus. Tai su šeimos nariais yra apie 100 asmenų“, – informavo M. Abukevičius.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.17; 09:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *