Vokietija sustabdė ginklų eksportą į Kazachstaną


Kazachstane – neramumai. EPA-ELTA nuotr.

Berlynas, sausio 8 d. (dpa-ELTA). Vokietija sustabdė ginklų eksportą į Kazachstaną dėl ten šiuo metu nesiliaujančių neramumų.
 
Praėjusiais metais Vokietijoje buvo išduoti 25 leidimai tiekti ginklus į Kazachstaną už maždaug 2,2 mln. eurų. Tai palyginti nedidelė suma, tačiau, atsižvelgdama į dabartinę situaciją, Vokietija nusprendė, kad ginklų eksportą būtina sustabdyti.
 
Almatoje, didžiausiame Kazachstano mieste ir ekonomikos centre, jau keletą dienų vyksta riaušės. Padeginėjami vyriausybės pastatai, vyksta masinis plėšikavimas.
 
Protestų bangą sukėlė kazachų pasipiktinimas gerokai išaugusiomis degalų kainomis šioje daugiau nei 18 mln. gyventojų turinčioje Azijos valstybėje, kurioje gausu naftos ir dujų išteklių. Gyventojų nepasitenkinimas netrukus peraugo į antivyriausybinius protestus.
 
Į tai atsakydamas prezidentas Kasymas Žormartas Tokajevas atleido vyriausybę ir trečiadienio vakarą į Almatą nusiuntė karių pajėgas.
 
Rusijos vadovaujamas buvusių sovietinių respublikų karinis aljansas – Kolektyvinio saugumo sutarties organizacija (KSSO) – į Kazachstaną pasiuntė desantininkus „taikai“ palaikyti.
 
Penktadienį prezidentas A. Tokajevas išleido įsakymą šaudyti į protestuotojus, keliančius grėsmę jo autoritarinei valdžiai.
 
Irma Jančiauskaitė (DPA)
 
2022.01.09; 07:45
print