Žvalgyba: Lietuvos piliečių verbavimo intensyvumas išlieka aukštas


Lietuvos žvalgyba teigia, kad Rusijos žvalgybos tarnybos prieš Lietuvą vis plačiau taiko technines priemones, o Lietuvos piliečių verbavimo intensyvumas išlieka aukštas. 

,,Rusijos žvalgybos tarnybos, siekdamos Lietuvoje suformuoti agentūrinį tinklą, itin dažnai ieško tokių asmenų, kurie yra ideologiškai artimi Rusijai ar dėl įvairių priežasčių (giminaičiai ir draugai, verslas, turizmas ir t. t.) dažnai lankosi Rusijoje ir Baltarusijoje“, – teigiama ataskaitoje.

Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) antradienį pateiktame bendrame grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime pabrėžiama, kad, Lietuvai vis labiau ribojant Rusijos žvalgybų veiklos su diplomatine priedanga galimybes, Rusijos žvalgai prisitaiko išnaudodami nediplomatinę priedangą ir ypač dažnai operacijas prieš Lietuvą perkelia į Rusiją ar trečiąsias valstybes.

„Lietuvoje Rusijos žvalgybos tarnybų darbuotojai arba jų agentai pasirenka taikinius, juos tiria, užmezga pirminius kontaktus, tačiau tolesnį žvalgybinį darbą perkelia į kitų valstybių teritorijas“, – teigiama ataskaitoje. 

Taip pat pabrėžiama, kad Rusijoje šnipinėjimas kibernetinėje erdvėje sparčiai didėja. Ataskaitoje pažymima, kad Rusija išnaudoja kibernetinę erdvę daryti įtaką Vakarų valstybėse vykstantiems politiniams procesams, siekia paveikti rinkimų rezultatus, sumenkinti visuomenės pasitikėjimą demokratinių procesų ir politinės santvarkos patikimumu.

Žvalgyba teigia, kad, vykdydamos žvalgybos veiklą, grupuotės prasiskverbia ne tik į valstybinių institucijų, bet ir privačių organizacijų ar asmenų informacines sistemas. Perimti duomenys įprastai naudojami vykdant įtakos operacijas ir prasiskverbimus į labiau apsaugotas, jautrią informaciją apdorojančias arba su kritine šalies infrastruktūra susijusias sistemas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.05; 07:50

print