Dublinas. Šv. Patricko dienos linksmybės. EPA-ELTA nuotr.

Dublinas, kovo 17 d. (dpa-ELTA). Dubline dideliu paradu prasidėjo Šv. Patricko dienos linksmybės. Žaliomis skrybėlėmis ir kostiumais pasidabinę ir Airijos vėliavomis nešini šventės dalyviai penktadienį žygiavo ir kitų Airijos miestų bei miestelių gatvėmis.
 
Stoties RTE teigimu, prognozuota, kad Dubline stebėti parado, kuriame dalyvavo 4 200 muzikantų, menininkų ir akrobatų, susirinks iki 450 000 žmonių.
 
Kovo 17 dieną minimos Šv. Patricko (apie 385–461) mirties metinės. Jis V šimtmetyje dalyvavo „Smaragdinėje saloje“ skleidžiant krikščionišką tikėjimą. Airių emigrantai savo šventojo pagerbimo šventę perkėlė ir į JAV. Dabar Šv. Patricko dienos proga ir daugelyje kitų šalių vyksta paradai.
 
Minint Šv. Patricko dieną, JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį Baltuosiuose rūmuose Vašingtone priims Airijos ministrą pirmininką Leo Vardakarą.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.03.19; 00:30

Su Dalia CIDZIKAITE, literatūros kritike, žurnaliste, šešerius metus dirbusia Amerikos lietuvių laikraščio "Draugas" vyr. redaktore, kalbasi Slaptai.lt žurnalistas Gintaras Visockas.

1. Ar jau visam laikui grįžote iš Amerikos? Džiaugiatės ar liūdite sugrįžusi į Lietuvą? Ar gyvenant Amerikoje apnikdavo tokie jausmai kaip namų, artimųjų, Tėvynės ilgesys?

Taip, sugrįžau visam laikui. Kol kas tokiu savo sprendimu džiaugiuosi, o kaip bus toliau, parodys ateitis. Gyvenant Amerikoje namų ir artimųjų ilgesys itin dažnai aplankydavo pirmaisiais metais. Tačiau naujo gyvenimo iššūkiai, būtinybė prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų ilgai liūdėti ir ilgėtis neleisdavo.

Continue reading „Kas yra Amerika ir kas yra Amerikoje gyvenantys lietuviai”

11. Emigrantų palikuonys – lietuviškųjų šaknų beieškant

Pirmosios lietuvių emigracijos likimas negalėjo būti kitoks, nei daugumos pasaulio tautinių išeivių. Jau trečiojoje kartoje išeivių vaikai, anūkai, proanūkiai, kaip rodo universali patirtis, nebemoka kalbėti gimtąja kalba.

Taip jau yra pagal gamtos dėsnius – nuo „tautos kelmo“, „tautos kamieno“ atskilusi emigracija pasmerkta asimiliacijai.

Yra, tiesa, išimčių, bet jos liečia arba gausiausias tautas (kaip kinų), kurios išeivijoje sudaro savo uždaras stambias kolonijas, arba dvasiškai itin sutelktas tautas (kaip žydai, airiai), kurios ir svetur sugeba konsoliduoti tautines jėgas savo tėvų tikybos ir tautinio solidarumo galia.

Continue reading „Šventasis Daumantas Timotiejus († 1299) istorijoje ir literatūroje ( VIII )”