Kirilas Budanovas, Ukrainos žvalgybos vadovas

Kyjivas, gruodžio 29 d. (ELTA). Kovos Ukrainoje šiuo metu atsidūrė aklavietėje, nes nei Ukraina, nei Rusija negali padaryti reikšmingos pažangos, interviu BBC sakė Ukrainos karinės žvalgybos agentūros vadovas. O Kyjivas laukia pažangesnių ginklų iš Vakarų sąjungininkų.
 
„Situacija tiesiog įstrigo. Ji nejuda“, – interviu britų visuomeniniam transliuotojui sakė Kyrylo Budanovas.
 
Po to, kai lapkritį ukrainiečių pajėgos atkovojo Chersono miestą, dauguma įnirtingiausių mūšių vyko aplink Bachmutą šalies rytuose. Kitur Rusijos pajėgos labiau atrodo besiginančios, bet žiema sulėtino Ukrainos sausumos operacijų tempą visoje 1 000 km ilgio fronto linijoje.
 
K. Budanovas teigė, kad Rusija dabar yra „visiškoje aklavietėje“, patyrusi labai didelių nuostolių, ir mano, kad Kremlius nusprendė paskelbti dar vieną šauktinių mobilizaciją. Tačiau jis pridūrė, kad Ukrainos pajėgoms vis dar trūksta išteklių judėti į priekį daugelyje sričių.
 
„Negalime jų visiškai nugalėti visomis kryptimis. Jie taip pat negali, – sakė jis. – Mes labai laukiame naujų ginklų tiekimo ir pažangesnių ginklų atvykimo“.
 
Anksčiau šį mėnesį, po virtinės Rusijos karinių nesėkmių, Ukrainos pareigūnai įspėjo apie galimybę, kad 2023 metų pradžioje Maskvos pajėgos gali surengti dar vieną sausumos puolimą iš Baltarusijos. Jų teigimu, šis puolimas gali apimti antrą bandymą užimti sostinę Kyjivą įtraukiant dešimtis tūkstančių Rusijoje rengiamų rezervistų.
 
Tačiau K. Budanovas atmetė variantą, kad Rusijos veiksmai Baltarusijoje, įskaitant tūkstančių karių perkėlimą, yra bandymas priversti Ukrainą nukreipti karius iš mūšio laukų pietuose ir rytuose į šiaurę.
 
Neseniai, pasak jo, traukinys su Rusijos kariais sustojo netoli Baltarusijos ir Ukrainos sienos ir po kelių valandų grįžo atgal nieko neišlaipinęs.
 
„Jie tai darė atvirai, dienos metu, kad visi matytų, net jei mes to nenorėjome, – sakė jis, pridurdamas, kad nemato jokios realios, staigios grėsmės iš Baltarusijoje esančių karių pusės. – Kol kas nematau jokių ženklų, kad iš Baltarusijos būtų rengiamasi įsiveržti į Kyjivą ar šiaurines sritis“.
 
Živilė Aleškaitienė (ELTA)
 
2022.12.29; 08:25

EPA – ELTA nuotraukoje – Šveicarijos vėliava

Briuselis, lapkričio 15 d. (AFP-ELTA). Europos Sąjunga (ES) pirmadienį paragino Šveicariją parodyti, ar ji vis dar nori plataus užmojo bendradarbiavimo sutarties su bloku – praėjo keli mėnesiai, kai Šveicarijos vyriausybė pasitraukė iš derybų.
 
Europos Komisijos viceprezidentas Marosas Sefcovičius po derybų su Šveicarijos užsienio reikalų ministru Ignazio Cassisu perspėjo, kad „šokti tango reikia dviese“. Tai buvo pirmas aukšto lygio posėdis, kai daugelį metų trukusios derybos gegužę staiga nutrūko.
 
ES ir Šveicarijos santykius šiuo metu reglamentuoja daugybė susitarimų, o pastaruosius 13 metų abi šalys bandė pasirašyti visaapimantį susitarimą, kuris reglamentuotų visus santykių aspektus. Tačiau, panašiai kaip per nesutarimus su Didžiąja Britanija po „Brexito“, Šveicarijos pareigūnai nelinkę tenkinti ES reikalavimų dėl įnašų į biudžetą ir suderinamumo su Europos taisyklėmis – tai būtų kaina už laisvą prieigą prie didžiulės ES rinkos.
 
Derybos priėjo aklavietę, kai ES atsisakė nusileisti Šveicarijos reikalavimams išbraukti iš pakto svarbiausius klausimus, susijusius su valstybės pagalba, atlyginimų apsauga ir judėjimo laisve. „Dabar mums reikia Šveicarijos nedviprasmiškos politinės valios bendradarbiauti su mumis tikrai svarbiais klausimais ir nustatyti patikimą grafiką“, – sakė M. Sefcovičius. „Kitaip tariant, bet koks politinis dialogas turi būti sutelktas ir esminis. Tai negali būti tuščias kevalas“, – pridūrė jis.
 
M. Sefcovičius sakė, kad techninės derybos suintensyvės ir jis dar kartą susitiks su savo kolega kitų metų sausį Davose, siekdamas galutinai suderinti tvarkaraštį ir įsitikinti, kad derybos grįžta į vėžes. Šveicarija yra ketvirta pagal dydį ES prekybos partnerė po Kinijos, JAV ir Didžiosios Britanijos. ES yra didžiausia Šveicarijos prekybos partnerė.
 
M. Sefcovičius, buvęs Europos Parlamento narys iš Slovakijos, taip pat prižiūri audringus bloko ryšius su Londonu. ES ir Jungtinė Karalystė yra pačiame žalingo prekybos karo dėl Šiaurės Airijos ir žvejybos įkarštyje.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.11.16; 03:37

Gedimino pilis – Lietuvos pasididžiavimas. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Gedimino kalno nuošliaužų tvarkymo darbai sustojo dėl Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Gedimino kalno sutvarkymo projektą parengti turėjusios UAB „Hidroterra“ teisinio ginčo. Pasirodo, įmonė neturėjo statybos leidimo, reikalingo kai kuriems darbams atlikti. Dėl vėluojančios kalno rekonstrukcijos rizikuojama netekti 10 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) paramos.
 
Lietuvos nacionalinis muziejus sutartį su bendrove „Hidroterra“ dėl projektavimo darbų pasirašė 2019 metais. Pasak muziejaus Investicinių projektų ir turto valdymo skyriaus vedėjo Vaido Petroko, praeitų metų rudenį įmonė parengė techninį kalno tvarkymo projektą, tačiau visus darbus priskyrė tvarkybos darbams. Tvarkybos darbams leidimas buvo gautas, tačiau Statybos inspekcijai konstatavus, kad projekte yra ir statybos darbų ir jiems reikia gauti statybos leidimą, „Hidroterra“ dėl nesumokėtų pinigų už atliktus darbus padavė Lietuvos nacionalinį muziejų į teismą.
 
„Toliau vyko derybos su projektuotojais, tarpinstituciniu lygmeniu, ministerijos, savivaldybės, Statybos inspekcijos lygmeniu, buvo pritarta, kad tą leidimą reikia gauti. Deja, projektuotojui pasirodė kitaip, būtent dėl tos nesumokėtos dalies jis mano, kad darbus padarė pilna apimtimi, ir kreipėsi į teismą“, – sakė V. Petrokas.
 
Lietuvos nacionalinis muziejus teisiniu keliu sieks nutraukti sutartį su netinkamai projektą parengusia įmone bei įtraukti ją į nepatikimų tiekėjų sąrašą.
 
„Muziejus, nutraukęs sutartį, skelbs naują pirkimą tiems darbams užbaigti, kurių esamas projektuotojas nesugebėjo užbaigti“, – teigė V. Petrokas.
 
Rizika netekti 10 mln. eurų
 
Nacionalinio muziejaus atstovas nerimauja, kad dėl vėluojančių darbų ir sąlygų nevykdymo muziejus gali prarasti 10 mln. eurų kalnui tvarkyti skirtų ES lėšų.
Vytautas Didysis. Vytauto Kašubos skulptūra. Tolumoje – griūvantis Gedimino kalnas. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
„Visas projektas buvo tiek sudėliotas tiksliai, kad negavus dabar leidimo ir nebaigus projektavimo, praktiškai iškyla didelė rizika, kad muziejus praras 10 mln. eurų, skirtų muziejui tvarkyti kalną“, – sakė V. Petrokas.
 
Projektavimo darbus planuoja baigti pavasarį
 
Anot V. Petroko, teisminis ginčas siekiant nutraukti sutartį su dabartiniu projektuotoju, statybų leidimo suteikimo procesas, naujo projektuotojo paieškos ir projekto koregavimo darbai truks iki pavasario.
 
„Atėjęs naujas projektuotojas turės koreguoti projektą, atskirti statybos darbus į atskirą projektą ir tam gauti leidimą. Reikia laiko pirmiausia nutraukti sutartį, vadinasi, dar teisininkai turi gerai padirbėti, kaip nutraukti tą sutartį. Turim pasiruošti naujam pirkimui. (…) Tik įvykdžius konkurso sąlygas, pasirašius sutartį, prasidės projektavimo darbai, kurių užbaigti esami projektuotojai nesugebėjo. Sakyčiau, turėtų būti pavasaris“, – žurnalistams sakė jis.
 
Toliau muziejus skelbs konkursą rangos darbams vykdyti. Tvarkymo darbai, anot V. Petroko, optimistiniu atveju būtų pradėti vasarą.
„Skaičiuojama, kad mažiausiai 24 mėnesius turėtų trukti rangos darbai. Kad pradėtume rangos darbus, turime skelbti konkursą projektavimui, tada tą projektavimą parengti, tada turime gauti leidimą. Tik gavę leidimą statybai, skelbsime rangos konkursą. Tai bus tarptautinis konkursas, jis yra ilgesnis. Jei viskas gerai ir nebus jokių apskundimų, tada prasidės rangos darbai“, – kalbėjo muziejaus atstovas.
 
Kalno būklė gana stabili
 
V. Petrokas teigia, kad svarbiausi darbai jau padaryti, todėl pasikartoti 2016 metų nuošliaužoms kol kas grėsmės nėra. Pasak jo, didesnis kritulių kiekis gali pakenkti, tačiau muziejus kasdien stebi kalno situaciją.
 
„Yra padaryta svarbiausia dalis, dėl ko kalnui kilo didžiausia grėsmė – sutvarkyta aikštelė. Tai yra, įrengta hidroizoliacija, tad į kalno vidų nepatenka vanduo. Ir tai pasiteisino. Jei apeitumėt aplink kalną, matytumėt jau senokai įdiegtas laikinąsias apsaugos priemones, kurios dar laiko“, – žurnalistams sakė V. Petrokas.
 
Lukas Juozapaitis (ELTA)
 
2021.09.30; 02:00