Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo priimtas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriose numatytos pasaulinėje praktikoje pasiteisinusios priemonės alkoholio prieinamumui riboti. 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Įstatymo nuostatose nebeliko perteklinių ir sunkiai įgyvendinamų pasiūlymų bei pseudopriemonių, kurios skaldė visuomenę. Alkoholio reklamos draudimas, prekybos alkoholiu laiko apribojimai ir amžiaus riba, nuo kurios galima įsigyti ir vartoti alkoholį, yra Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamos ir kitų šalių patikrintos priemonės.

Tuo tarpu šalies vadovė ragina politikus neteikti naujų kontraversiškų pasiūlymų, kol nebus įsitikinta, kokį poveikį alkoholio vartojimui ir prieinamumo ribojimui turės Seimo jau priimtos pataisos.

Kova su alkoholizmu turi telkti, o ne skaldyti, tapti bendru politikų ir visuomenės rūpesčiu.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba

2017.06.10; 00:30

Ketvirtadienį Seime, priiminėjant Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, politikų emocijos liejosi per kraštus.

Žodžių „karas“ užvirė tarp Premjero Sauliaus Skvernelio ir „tvarkiečio“ Remigijaus Žemaitaičio. Jeigu būtų įteisintas reikalavimas slėpti įsigytą alkoholį, tai, R. Žemaitaičio teigimu, galėtų susiklostyti tokia situacija, kad žmogus išėjęs iš parduotuvės, „kiš alų po skverneliu“. Nors parlamentaras tvirtino turėjęs mintyje rūbą, Premjeras S. Skvernelis įsižeidė, nes tai buvo, anot jo, aliuzija į jo pavardę. Premjeras leido suprasti, kad tokie juokeliai jam nepriimtini.

„Jūs užkiškite burną tam žmogui“, – pareiškė S. Skvernelis, paminėjęs „tvarkiečių“ partiją, kuriai pareikšti įtarimai, todėl jos pirmininkas esą pripratęs prie kriminalinio žargono.

Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis Vyriausybės vadovo reakciją įvertino „kaip labai nepremjerišką“.

„Man tai labai nepremjeriška. (…) Tikrai žmonės tikisi solidumo ir tokie nevykę juokavimai, liepimas užsičiaupti burną… Ar emocijos tiek galvą yra apėmusios, kad visiškai nebesivaldo? Kita vertus, kas būtų, jeigu Lietuvą ištiktų, neduok Dieve, kokia nors rimta krizė, ar Premjeras marškinius plėšytųsi, ar eitų fiziškai susidoroti su savo kolegomis Seime? Neįkvepia ir ganėtinai gąsdina, juo labiau, jeigu tikros yra kalbos apie jo pretenzijas į 2019 metų rinkimus, tai turėti prezidentą, kuris liepia užsičiaupti visiems, kurie jam nepatinka, neatrodo labai rimta“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė G. Landsbergis, vertindamas aistras Seimo plenarinių posėdžių salėje.

Tačiau emocijos nesutrukdė Seimo nariams pakankamai vieningai priimti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Už jas balsavo 101 Seimo narys, prieš – 10, susilaikė 10 parlamentarų. Dalis nuostatų įsigalios nuo 2018-ųjų, kitos – nuo 2020 metų.

ELTA informacija

2017.06.02; 03:30

Siūloma uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose.

Tokį pasiūlymą Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms įregistravo Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Socialdemokratų partijos frakcijų seniūnai Ramūnas Karbauskis ir Andrius Palionis.

Jų teigimu, tai sumažins alkoholinių gėrimų prieinamumą, taip pat padės išvengti alkoholio vartojimo nulemtų nelaimingų atsitikimų prie vandens telkinių.

Siekiant suteikti ūkio subjektams protingą terminą pasiruošti šio įstatymo įgyvendinimui, siūloma nustatyti, kad draudimas prekiauti alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose, įsigalios nuo 2020 m. sausio 1 d. R. Karbauskis ir A. Palionis taip pat siūlo aiškiai reglamentuoti, kad tais atvejais, kai stacionariajai viešojo maitinimo vietai, kuriai yra išduota licencija verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, priklausanti alkoholinių gėrimų išdavimo klientams ar padavėjams vieta yra įrengta lauke ne didesniu kaip 40 metrų atstumu nuo šios stacionariosios viešojo maitinimo vietos, papildoma licencija verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais nėra reikalinga.

Pagal jų siūlomą projektą, „įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams, prekiaujantiems alkoholiniais gėrimais stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, jų turima neterminuota mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencija suteikia teisę aptarnauti pirkėjus lauko sąlygomis ne didesniu kaip 40 metrų atstumu nuo stacionariosios viešojo maitinimo vietos įrengtose aptarnavimo vietose (zonose), išskyrus atvejus, kai savivaldybės taryba nustato mažesnį atstumą arba uždraudžia prekybą alkoholiniais gėrimais lauko sąlygomis“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.05.31; 03:33

Seimo narys Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga siūlo patikslinti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų nuostatą dėl alkoholio reklamos ribojimo internete.

Jo nuomone, šiuo metu įstatymo projekte numatyta papildoma galimybė kreiptis į tinklo paslaugų teikėją yra perteklinė, nes jis dėl technologinių ypatumų negali uždrausti prieigos prie draudžiamos alkoholio reklamos tinklo paslaugų naudotojams. „Alkoholio reklamos skleidėjas gali per kelias sekundes pakeisti reklamos DNS adresą. (…) Todėl siekiant užtikrinti efektyvų ir technologiškai pagrįstą alkoholio reklamos pateikimo internete ribojimo užtikrinimą siūloma patikslinti formuluotę“, – sako A. Veryga.

Pagal jo įregistruotą pasiūlymą Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka atlikęs tyrimą ir nustatęs, kad elektroniniais ryšiais skleidžiama Lietuvos Respublikos rinkai skirta alkoholio reklama, turi teisę duoti privalomus nurodymus informacijos prieglobos paslaugų teikėjui skubiai pašalinti informacijos prieglobos paslaugų teikėjo saugomą informaciją, kuri naudojama skleidžiant alkoholio reklamą, arba panaikinti galimybę alkoholio reklamą pasiekti.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.05.26; 06:44

Nepaisant kontroversiškų vertinimų ir aštrių diskusijų, Seimas palaikė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisose pasiūlytas naujas alkoholio prieinamumo mažinimo priemones.

Ketvirtadienį po svarstymo už šias pataisas balsavo 75 Seimo nariai, prieš buvo 6, susilaikė 25 parlamentarai.

Tai dar nėra galutinis Seimo verdiktas. Pritarus projektui po svarstymo, jo dar laukia priėmimo stadija. Galutinis balsavimas dėl naujų įstatymo nuostatų priėmimo numatytas birželio 1 d.

Alkoholio kontrolės įstatymo pataisose numatytas trumpesnis alkoholinių gėrimų pardavimo laikas, padidintas iki 20 metų minimalus alkoholio pirkėjo amžius, uždrausta alkoholio reklama.

Svarstomu projektu numatoma leisti nuo 2018 metų alkoholį įsigyti asmenims nuo 20 metų, t. y. asmenims iki 20 metų būtų draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus ar jų turėti. Draudimas turėti alkoholinių gėrimų būtų netaikomas asmenims nuo 18 metų, jeigu alkoholinių gėrimų turėjimas būtų tokių asmenų darbo veiklos (pobūdžio) dalis darbo vietoje ir darbo metu. Tačiau, pavyzdžiui, įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams būtų draudžiama alkoholinių gėrimų pardavimo skatinimo veiklai pasitelkti asmenis iki 20 metų.

Pakeitimais siūloma trumpinti alkoholio prekybos laiką – parduotuvėse ir viešojo maitinimo įstaigose prekiauti alkoholiu, jį išsinešti būtų leidžiama darbo dienomis ir šeštadieniais nuo 10 iki 20 val., sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val. Šis draudimas nebūtų taikomas viešojo maitinimo vietose parduodamiems pilstomiems alkoholiniams gėrimams ir tik vartoti vietoje.

Mugėse ir nemokamuose masiniuose renginiuose prekyba silpnais alkoholiniais gėrimais iki 7,5 proc. etilo alkoholio koncentracijos nuo 2020 m. galėtų vykti specialiose zonose, kur nebūtų įleidžiami jaunuoliai iki 20 metų. Mokamuose masiniuose renginiuose ir mugėse, į kuriuos patekimas ribojamas, alkoholio prekyba alkoholiniais gėrimais iki 7,5 proc. etilo alkoholio koncentracijos būtų leidžiama. Alkoholio prekybą ir vartojimą numatoma uždrausti sporto varžybų metu salėse, kuriose jos vyksta.

Nuo 2020 m. nebeliktų nestacionarių alkoholio prekybos vietų, kurioms savivaldybės išduoda atskiras licencijas kurortinio sezono metu.

Pagal projekto nuostatas alkoholinių gėrimų pardavėjai turėtų teisę iš visų alkoholinius gėrimus perkančių asmenų reikalauti, o kai kiltų abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 25 metų, privalėtų iš perkančio alkoholinius gėrimus asmens reikalauti pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą.

Teisės akto pakeitimais taip pat planuojama uždrausti alkoholio reklamą, išskyrus vietas, kur yra prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Fiziniams asmenims būtų draudžiama gabenti ir laikyti viešose vietose, išskyrus prekybos alkoholiniais gėrimais vietas, alkoholinius produktus viešai matomoje pakuotėje.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.05.26; 01:02

uta_8-k

VŠĮ “Karių teisių gynimo centras” gavo informacijos apie atliktą tarnybinį patikrinimą ir surašytą 2010.09.06 tarnybinio patikrinimo dėl Birutės bataliono karių buvimo neblaiviais stovykloje išvadą Nr. 2TP – 26 (toliau – išvada).

Išvadoje j.srž. Remigijui Izokaičiui siūloma drausminė nuobauda pagal LR Kariuomenės drausmės statuto 75 straipsnį – atleidimas iš profesinės karo tarnybos. 2010.10.08 KAM ministrės Rasos Juknevičienės įsakymu “Dėl drausminės nuobaudos j.srž. R.Izokaičiui skyrimo ir jo išleidimo į atsargą” (Nr. P – 1376) buvo nuspręsta 2010.10.22 nutraukti PKT (privalomosios karo tarnybos) sutartį ir išleisti karį iš PKT į atsargą.

Išanalizavus VŠĮ “Karių teisių gynimo centre” gautą tarnybinio patikrinimo medžiagą ir įvertinus atliktas drausmės pažeidimo aplinkybes manome, kad drausminė nuobauda j.srž. Remigijui Izokaičiui paskirta nepagrįstai.

Continue reading „Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė raginama būti visiems vienodai teisinga”