Herberto Wernerio knyga „Geležiniai karstai“

Leidykla „Briedis“ pristato povandeninio laivo kapitono, per stebuklą išlikusio gyvo per karą, Herberto Wernerio knygą „Geležiniai karstai“. Triumfas, nuosmukis, galiausiai – žmogaus išlikimas ir pergalė prieš visas negandas.

Herbertas Werneris – vienas iš nedaugelio povandeninių laivų vadų, kurių įgūdžiai, drąsa ir neįtikėtina sėkmė padėjo išgyventi iki pat karo pabaigos. Įspūdingai ir šiurpiai aprašomi tie baisūs sunaikinimai, kuriuos sugebėjo surengti vienas nedidelis povandeninis laivas, susidūręs su laivų konvojais Atlante. Vis dėlto kai Sąjungininkai ėmė taikyti vis tobulesnius aptikimo ir puolimo metodus, lengvos pergalės liovėsi. Medžiotojai patys virto grobiu ir kovodami ėmė patirti vis daugiau bauginančių nuostolių. Iš į vandenį nuleistų 842 povandeninių laivų 779 buvo nuskandinti. Jie tapo geležiniais karstais, kuriuose žuvo 28 000 jūreivių.

Povandeninis laivynas išgyveno tikrą tragediją ne tik todėl, kad žuvo daugybė šaunių vyrų, bet ir dėl to, jog daugumos tų gyvybių auka buvo beprasmiška: nebuvo tinkamos įrangos, o povandeninio laivyno vadovybės štabas duodavo protu nesuvokiamus įsakymus. Povandeninis laivynas kovoje naudojo tai, ką turėjo, o paskutiniais karo metais nepasiekė nieko, tik susinaikinimą. Viena po kitos įgulos paklusniai ir netgi kupinos optimizmo išplaukdavo į absurdiškas misijas, kur jų laukdavo mirtis. Ir taip negausūs patyrę kapitonai vis dar dalyvavo kovose, bet buvo žymiai praretinti, nepaisant jų patirties vengti sunaikinimo. Nauji paruošti kapitonai, net vadovaudami patyrusioms įguloms, iš tikrųjų neturėjo jokių galimybių sugrįžti iš savo pirmojo patruliavimo.

Knygoje aprašyti pribloškiami, bet tikri įvykiai, mažai kam žinomi arba ilgą laiką drausti viešinti. Koks pustuzinis Amerikos karinių jūrų pajėgų karininkų gali patvirtinti, kad JAV karo laivai, įskaitant eskadrinius minininkus „Greer“, „Reuben James“ ir „Kearny“, atakavo vokiečių povandeninius laivus jau 1941 m. vasarą. Taigi, jie kovojo prieš Vokietiją nepaskelbę karo. Povandeninio laivyno vadovybės štabas kaip tik prieš Sąjungininkams išsilaipinant Normandijoje išleido įsakymą, kuriame buvo nurodyta, jog penkiolikos povandeninių laivų vadai turi pulti didžiulį priešų laivyną ir po torpedavimo taranuoti jų laivus, o tai reiškė savižudybę.

Šis vaizdingas pasakojimas apie kovas jūrų gelmėse, siaubą ir negailestingą mirtį pačioje jaunystėje skiriamas pagerbti visų tautų jūreivius, kurie žuvo Mūšyje už Atlantą.

Karo pradžioje, 1939 m., Herbertas A. Werneris buvo devyniolikmetis jūreivystės mokyklos kadetas, o 1941 m. balandį tapo diplomuotu specialistu, baigusiu Vokietijos karinių jūrų pajėgų akademiją Flensburge. Paskirtas vykdyti tarnybą povandeniniame laive kaip stažuotojas, vėliau tapo laivo vado pavaduotoju ir galiausiai – kapitonu. Plaukiojo Atlanto vandenyne, Lamanše, Šiaurės, Baltijos, Norvegijos, Viduržemio jūrose, netgi atliko minavimo operaciją Česapiko įlankoje priešais JAV karinių jūrų pajėgų bazę Norfolke 1943 m. vasarą. Išgyvenęs viso karo metu, pabuvęs anglų, amerikiečių, prancūzų nelaisvėje, pabėgęs iš jos, 1957 m. jis atvyko į Jungtines Amerikos Valstijas ir šiuo metu yra JAV pilietis.

Iš anglų kalbos vertė Algis Malickas.

Informacijos šaltinis – leidykla BRIEDIS

2023.05.22; 05:00

Aurimo Valujavičiaus sutiktuvės Vilniaus oro uoste. ELTA / Tomas Vinickas

Sekmadienį popiet į Lietuvą grįžo keliautojas Aurimas Valujavičius, irkline valtimi perplaukęs Atlanto vandenyną. Žurnalistams jis teigė vis dar besijaučiantis keistai, tačiau emocijos – geros. A. Valujavičius neslėpė, kad būtų galėjęs plaukti ir toliau, nes susidraugavo ne tik su savimi, bet ir su Atlanto vandenynu.
 
„Smagios, smagios emocijos. Truputį pavargęs nuo ilgos kelionės. Nežinau, nuo Atlanto ar nuo skrydžio. Bet smagu, smagu. Labai smagūs susitikimai buvo Amerikoje ir matau čia ne ką nenusileidžia“, – sekmadienį Vilniaus oro uoste sakė keliautojas.
 
„Labai buvo keista, nes irklavau 120 dienų, o skrydis truko daugiau nei 8 valandas. Tai labai toks didelis skirtumas, ir kartais net smegenys nesuvokia, kad virš ko tu dabar skrendi – įveikei per keturis mėnesius. Labai keista“, – pridūrė A. Valujavičius.
 
A. Valujavičius neslėpė, kad vis dar jaučiasi keistai. Keliautojas konkrečių ateities planų kol kas nepanoro atskleisti.
 
„Dar vis keistai. Dabar skridau, pamačiau Kauno marias pro langelį, ir sakau viskas – namai, namai“, – sakė jis.
 
„Dabar tikrai iki Naujųjų metų būsiu Lietuvoje, reikia ir pailsėti, daug visokių smulkmenų, ir plius reikia dirbti prie filmo, nes filmas numatomas sausio mėnesį, tai iki to laiko turime pasidaryti viską ir po filmo jau bus galima kelti sparnus“, – paaiškino jis.
 
Keliautojas žurnalistams sakė, kad dar būtų galėjęs irkluoti 2–3 mėnesius, nes susidraugavo tiek su savimi, tiek su Atlanto vandenynu. Anot jo, plaukiant reikėjo „sugalvoti, apie ką galvoti“, nes laiko buvo daug.
 
„Dar drąsiai būčiau 2–3 mėnesius irklavęs. Susidraugavau su pačiu savimi ir su pačiu Atlantu. Pamačiau kas kaip yra, nes faktas, kad tai buvo tokia gamtos terpė, kur retas žmogus turi galimybę išbandyti save patį“, – teigė A. Valujavičius.
 
„Po pirmųjų savaičių aš supratau, kad man čia viskas gerai, patinka. Aišku, būdavo momentų, kada reikėdavo galvoti apie ką galvoti. Turėdavai sugalvoti, apie ką galvoti, nes turėjai tiek daug laiko ir tiek daug irklavimo valandų, tai tiesiog stengdavausi tą laiką užmušti“, – pridūrė jis.
 
„Šiandien labai ramiai, pietūs, mamos diena, kažką kepsime ir ramus laikas prie stalo“, – sakė žurnalistams jis.
 
A. Valujavičių Vilniuje pasitiko gerbėjai, taip pat buvo paruošti specialūs vaizdo įrašai, matomi oro uosto ekranuose prie bagažo atsiėmimo.
ELTA primena, kad keliautojas 120 dienų praleido vienviete valtimi irkluojant Atlanto vandenyne.
 
A. Valujavičius šia kelione siekė perplaukti Atlanto vandenyną nuo Europos iki Šiaurės Amerikos žemyno ir taip paminėti 90-ąsias S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio metines.
 
A. Valujavičius tapo pirmuoju tokį maršrutą įveikusiu lietuviu ir trečiuoju žmogumi pasaulyje.
 
Irtautė Gutauskaitė (ELTA)
 
2023.05.08; 07:00

Uraganas. EPA-ELTA nuotr.

Majamis, rugsėjo 2 d. (dpa-ELTA). Atogrąžų audra „Danielle“ tapo pirmuoju šių metų sezono Atlanto uraganu JAV. Nacionalinis uraganų centras Majamyje penktadienį pranešė, kad uraganas šiuo metu yra už 1 400 km į vakarus nuo Azorų, o jo vėjo greitis siekia iki 120 km/h.
 
Tačiau jis  juda labai lėtai vakarų kryptimi – tik maždaug 2 km/h. Pavojaus toli esančioms pakrantės teritorijoms, ekspertų teigimu, nėra.
 
Dėl klimato šilimo orams tampant vis labiau ekstremaliais, JAV ekspertai prognozuoja intensyvų uraganų sezoną, kuris paprastai trunka nuo vasaros iki lapkričio pabaigos. Uraganų centras rugpjūčio pradžioje skelbė, kad iki dešimties audrų gali sustiprėti iki uragano ir kad pusė jų gali pasiekti trečią ar dar aukštesnę kategoriją.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.09.03; 08:03