Lenkijos vėliava ir herbas. Slaptai.lt foto

Varšuva, rugpjūčio 30 d. (ELTA). Apygardos teismas Varšuvoje nuteisė pusantrų metų kalėti Lenkijos pilietį Grzegorzą M., kuris sutiko šnipinėti Baltarusijos žvalgybos naudai.
 
Tai antradienį pranešė portalas RMF24.
 
Kaltinamąją išvadą šioje byloje 2022 metų gegužę teismui perdavė Lenkijos prokuratūros Mazovijos skyrius.
 
Pasak prokuroro Karolio Borchólskio, teisiamasis taip pat buvo kaltinamas šaudmenų laikymu be atitinkamo leidimo.
 
Apie Grzegorzo M. sulaikymą praėjusių metų spalį pranešė Lenkijos ministro-specialiųjų tarnybų koordinatoriaus atstovas spaudai Stanisławas Żarynas.
 
„Vidaus saugumo agentūros sulaikytas vyras yra Lenkijos pilietis. Jam pateiktas kaltinimas šnipinėjimu Baltarusijos žvalgybai. Sulaikytasis nuo 1981 metų tarnavo milicijoje, o vėliau, iki 1999 metų, policijoje. Tarnybą baigė prieš 20 metų, turėdamas Sienos apsaugos tarnybos leitenanto laipsnį, nuo to laiko jis yra pensininkas“, – informavo tada S. Żarynas.  
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.08.31; 07:05

Priešiškų žvalgybos tarnybų susidomėjimą keliančio asmens charakteristika

Valstybės saugumo departamentas atkreipia dėmesį, kad, padidėjus įtampai dėl Rusijos karo Ukrainoje, išaugo rizikos ir keliaujantiems į Rusiją ir Baltarusiją. Rusijos ir Baltarusijos žvalgybos tarnybos imasi aktyvesnių veiksmų bandydamos verbuoti į Rusiją ir Baltarusiją atvykstančius Lietuvos piliečius.

Efektyvios Lietuvos žvalgybos institucijų taikomos kontržvalgybinės priemonės apsunkino priešiškų valstybių žvalgybų galimybes vykdyti veiklą Lietuvoje, todėl priešiškų valstybių tarnybos paskutiniais metais aktyviai veikia iš savo teritorijos – kontaktus su Lietuvos piliečiais užmezga ir bando verbuoti tuo metu, kai jie lankosi Rusijoje arba Baltarusijoje.

Rusijos teritorijoje operacijas prieš Lietuvos piliečius vykdo visos trys Rusijos žvalgybos tarnybos: Užsienio žvalgybos tarnyba (SVR), Federalinė saugumo tarnyba (FSB) ir Ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausioji valdyba (GRU). Svarbiausia Rusijos sąjungininkė, vykdanti žvalgybą prieš Lietuvą, yra Baltarusija. Šių valstybių tarnybos aktyviai bendradarbiauja tarpusavyje ir teikia pagalbą.

Tarp pagrindinių verbavimo taikinių yra asmenys, kurie turi galimybę nuolat lankytis Rusijoje ar Baltarusijoje. Atrenkant potencialų taikinį, yra įvertinamos ne tik asmens galimybės rinkti ir teikti informaciją, tačiau ir jo motyvacija bendradarbiauti, arba, tarnybų manymu, asmens pažeidžiamumas. Prioritetas teikiamas tiems asmenims, kurie dėl galimų sąsajų su Rusija ar Baltarusija ir ideologinių motyvų galėtų būti palankūs šių valstybių režimams.

Pažymėtina, kad priešiškų valstybių žvalgybos domisi ne vien tik prieiga prie įslaptintos informacijos turinčiais ar aukštas pareigas užimančiais asmenimis. Pastebima tendencija, kad Rusijos žvalgybos tarnybos verbuoja visus, kuriuos gali užverbuoti, ir tik vėliau sprendžia, kokiais tikslais galėtų panaudoti agentus, pavyzdžiui, vizualinei informacijai rinkti, propagandai platinti, ryšininko užduotims vykdyti, paramai kitose operacijose.

Siekdamos užmegzti kontaktą su asmeniu, tarnybos gali imtis įvairių agresyvių priemonių: sumodeliuoti incidentą su teisėsaugos, migracijos ar kitomis institucijomis, konfliktus su nusikaltėliais, dėl biurokratinių priežasčių grasinti apriboti galimybes atvykti į Rusiją ar Baltarusiją.

Valstybės saugumo departamentas ragina į Rusiją ir Baltarusiją keliaujantiems Lietuvos piliečiams būti budriems ir atsakingiems.

Gyventojai, kurie turi informacijos apie priešiškus veiksmus prieš Lietuvos valstybę ir bandymus kenkti jos interesams, raginami susisiekti su Valstybės saugumo departamentu (pranesk@vsd.lt arba 8 700 70 007).

Informacijos šaltinis – VSD.lt

2022.04.30; 06:00

Ukrainos saugumo SBU ženklas

Baltarusijoje šnipinėjimu apkaltintas ukrainiečių žurnalistas Pavlo Šaroika nuteistas daugiau kaip aštuonerius metus kalėti. Tai trečiadienį pranešė Ukrainos ambasadorius Minske Ihoris Kizimas, kuriuo remiasi „Interfax“.

„Dabar P. Šaroika yra Baltarusijos KGB tardymo izoliatoriuje. Šiomis dienomis jį aplankė Ukrainos konsulas, laikymo sąlygomis nuteistasis nesiskundžia“, – sakė diplomatas forumo „Minsko dialogas“ kuluaruose.

Baltarusijos Aukščiausiojo Teismo spaudos tarnybos darbuotojai agentūrai „Interfax“ pareiškė nekomentuosią šios informacijos.

Baltarusijos Aukščiausiasis Teismas nagrinėjo ukrainiečio bylą uždaru režimu.

Praėjusių metų lapkričio 20 d. Baltarusijos KGB pranešė, kad pagal kaltinimą šnipinėjimu Minske su įkalčiais sulaikytas Ukrainos pilietis P. Šaroika. Pasak Baltarusijos pareigūnų, jis prisipažino esąs Ukrainos žvalgybos kadrinis darbuotojas. Anot KGB atsotvų, Baltarusijoje P. Šaroika sukūrė „agentūrinį tinklą iš šalies piliečių, kurie už piniginį atlygį rinko žvalgybinio pobūdžio duomenis karinėje ir politinėje srityje“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.05.24; 06:10

Bausmės dydis – ne pats svarbiausias parametras teisinėje valstybėje.

Skirdami griežčiausias bausmes ne visuomet pasieksime norimų rezultatų.

Senų seniausiai įrodyta, kad per daug griežtas atpildas, įskaitant net pačią griežčiausiąją bausmę, neatbaido linkusiųjų nusikalsti.

Kuo daugiau griežtų bausmių – tuo mažiau sunkių nusikaltimų? Ne visuomet, ne visada, ne visur…

Continue reading „Sekmadieniniai pamąstymai. Lietuvoje šnipinėti – ir nesudėtinga, ir nepavojinga…”

Vilniaus apygardos teismui šiandien perduota baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai šnipinėjus prieš Lietuvos Respubliką pateikti mūsų šalies piliečiui R. L.

Šiandien Generalinėje prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje Valstybės saugumo departamento direktorius Gediminas Grina pranešė, kad ilgalaikės žvalgybos operacijos metu Valstybės saugumo departamentas nustatė kelis asmenis, kurie įtariami Baltarusijos Respublikos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausios žvalgybos valdybos (BR GRU) nurodymu rinkę ir perdavę informaciją, įskaitant ir valstybės paslaptis, apie Lietuvos kariuomenę, jos dalinius, strateginę reikšmę Lietuvos nacionaliniam saugumui turinčias valstybės įmones, jų veiklą, objektus bei įrenginius jose.

Continue reading „Lietuvoje demaskuoti šnipai: pirmoji byla perduota teismui”