Bulgarijos Prezidento rūmai

Sofija, balandžio 12 d. (dpa-ELTA). Dėl atsinaujinusių politinių ginčų Bulgarijoje naujai išrinktas parlamentas, praėjus mažiau nei dviem savaitėms po rinkimų, negali pradėti darbo.
 
Bulgarijos Nacionalinė asamblėja per trečiadienį vykusį steigiamąjį posėdį neišrinko pirmininko, nes nė vienam iš dviejų kandidatų nepavyko surinkti reikiamos daugumos.
 
Parlamentas negali pradėti darbo be išrinkto pirmininko ir parlamentinių frakcijų. Tokia aklavietė taip pat reiškia, kad prezidentas Rumenas Radevas negali nė vienai partijai suteikti įgaliojimų bandyti suformuoti naują vyriausybę.
 
Šiuo metu parlamente atstovaujamos šešios viena kitai oponuojančios politinės grupuotės.
 
Politinė aklavietė Bulgarijoje lėmė tai, kad šalis neturi stabilios vyriausybės ar patvarios koalicijos parlamente. Šį mėnesį vykę rinkimai buvo jau penktieji per pastaruosius dvejus metus šalies parlamento rinkimai.
 
Naujausi rinkimų rezultatai parodė, kad centro dešiniųjų Piliečių už Bulgarijos europinę plėtrą (GERB) ir Demokratinių jėgų sąjungos (SDS) aljansas, vadovaujamas buvusio ministro pirmininko Boiko Borisovo, gavo 26 proc. balsų.
 
Liberalų ir konservatorių aljansas, sudarytas iš partijos „Tęsiame permainas“ (PP) ir „Demokratinės Bulgarijos“ (DB), kurio priešakyje – buvęs premjeras Kirilas Petkovas, liko antras su 24 proc. balsų.
 
Tačiau K. Petkovas jau atmetė šių dviejų aljansų galimybę sudaryti koalicinę vyriausybę, sakydamas, kad B. Borisovo vadovaujamas blokas laikosi „kitokių vertybių“. Aljanso šalininkai J. Borisovą ir jo partiją GERB laiko korumpuotais.
 
Parlamento pirmininko rinkimai buvo atidėti iki ketvirtadienio. Partijos taip pat nesutarė dėl netikėto antroje vietoje esančio PP-DB bloko pasiūlymo dalytis pirmininko postą tarp dviejų pirmaujančių stovyklų dviejų mėnesių rotacijos principu.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2023.04.13; 06:24

Bulgarijos vėliava. EPA – ELTA nuotr.

Sofija, spalio 3 d. (dpa-ELTA). Sekmadienį, ketvirtuosiuose Bulgarijos parlamento rinkimuose per 18 mėnesių daugiausia balsų (25 proc.) surinko buvusio triskart ministro pirmininko Bojko Borisovo centro dešinioji šalies partija GERB, rodo sekmadienį atliktos apklausos.
 
Tuo tarpu trys ankstesnės vyriausybinės koalicijos partijos, vadovaujamos centristinės PP lyderio Kirilo Petkovo, prarado daugumą ir surinko tik apie 38 proc. balsų, parodė tyrimų bendrovių atliktos balsavusiųjų apklausos.
 
Apklausų duomenimis, PP užėmė antrąją vietą, surinkusi apie 20 proc. balsų. K. Petkovas pripažino savo partijos pralaimėjimą. Kaip pagrindinė politinė jėga, GERB dabar turi prisiimti atsakomybę ir suformuoti valdančiąją koaliciją, sakė jis žurnalistams.
 
Kol kas neaišku, kokia galėtų būti kita Bulgarijos vyriausybė, nes PP dar prieš rinkimus atmetė galimybę sudaryti koaliciją su B. Borisovo GERB, kaltindama juos korupcija.
 
Nors Bulgarijoje vyko ketvirti parlamento rinkimai per 18 mėnesių, šį kartą rinkėjams itin rūpėjo sparčiai auganti infliacija ir didėjančios energijos kainos.
 
Visuomenės nuomonės apklausos prognozavo, kad 4 proc. barjerą patekti į parlamentą gali įveikti iki aštuonių partijų. Prorusiška ir nacionalistinė partija „Vazraždane“ („Atgimimas”), apklausų duomenimis, sustiprėjo ir surinko apie 11 proc. balsų.
 
Oficialių rezultatų tikimasi tik savaitės pradžioje. Prieš balsavimą didelė dalis rinkėjų apklausų rengėjams sakė, kad yra neapsisprendę, ir atrodė, kad sekmadienį rinkėjų aktyvumas bus nedidelis.
 
Rinkimų kampanijoje dominavo Rusijos karo Ukrainoje padariniai. Pagrindinės debatų temos buvo rusiškų dujų tiekimo įšaldymas, kylančios kainos ir ginčas dėl ginklų tiekimo Kyjivui. Taip pat pylėsi abipusiai kaltinimai korupcija ir nekompetencija, asmeniniai įžeidinėjimai.
 
Šūkiu „Stipresni už chaosą“ GERB žadėjo pažaboti infliaciją ir laikytis nuoseklaus NATO ir ES kurso. Partija teigia, kad jai vadovaujant 2024 metais bus įvestas euras.
 
PP šūkis – „Užbaikime darbą“. Tai reiškia kovą su korupcija ir teismų sistemos reformas, kurias K. Petkovas žadėjo savo kadencijos metu.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2022.10.03; 00:05