Gedulo ir vilties dienos minėjimas Rumšiškių liaudies buities muziejuje. Laimos Penek/LRV nuotr.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė kartu su Laptevų jūros tremtinių brolijos „Lapteviečiai“ nariais Rumšiškių liaudies buities muziejuje šeštadienį dalyvavo Gedulo ir vilties dienos minėjime. Brolijos pirmininkas Jonas Markauskas įteikė premjerei Dalios Grinkevičiūtės atminimo ir pagarbos medalį. Šis apdovanojimas taip pat skirtas žymiam fotografui ir dailininkui Rimantui Dichavičiui.
 
„Prieš 13-a metų teko būti finansų ministre ir bandyti užtikrinti šalies ekonomikos veikimą, priimti sudėtingus, skausmingus sprendimus, dėl kurių labai krimtausi. Būtent Jūsų bendruomenė tuomet man paaiškino, ką gi reiškia vienas ar kitas mūsų dažnai vartojamas žodis. „Krizė – kai plaukai prie lovos prišąla, kai tavo artimieji šalia miršta iš bado. Palyginus, tai tik laikinas nepatogumas“, – šie žodžiai anuomet man buvo labai svarbūs, jie mane stiprina iki šiol.
 
Neseniai lankiausi Ukrainoje, vietose, kurias ką tik buvo nusiaubę okupantai, kaip tai darė ir tie, kurie žudė mūsų pokario partizanus, trėmė visus neįtikusius valdžiai į atšiauriausias vietas. Mačiau, kaip žmonės stengiasi išgyventi. Jie tiki. Jie tiki, kaip tikėjote Jūs. Dalios Grinkevičiūtės atsiminimai anuomet man, paauglei, buvo labai didelis sukrėtimas. Sunku patikėti, kad tai galėjo įvykti, kad žmonės gali taip elgtis su kitais žmonėmis. Iš šių atsiminimų iki šiol semiuosi stiprybės ir drąsos.
 
Visada sakau, kad dirbu kaip galiu, ir tikrai ne dėl to, kad mane pagirtų ar apdovanotų. Bet kai sulaukiu įvertinimo iš žmonių kaip Jūs, tampa lengviau. Jūs savo gyvenimu įrodėte, kad esame tuo, kuo pasirenkame būti. Jeigu patys pasirinksime būti Tėvyne, Tiesa ir Meile kitam žmogui, tokie ir būsime. Ačiū Jums, man yra labai didelė garbė“, – kalbėjo Vyriausybės vadovė.
 
Gedulo ir vilties dienos minėjimas Rumšiškių liaudies buities muziejuje. Laimos Penek/LRV nuotr.

„Lapteviečiai“ vienija 1941-ųjų birželio 14 d. ištremtus į Altajaus kraštą Lietuvos gyventojus, vėliau perkeltus prie Laptevų jūros. Viena lapteviečių – Dalia Grinkevičiūtė, savo atsiminimais įamžino Arkties tremtinių pasipriešinimą nužmoginimui, parodė jų ryžtą išgyventi, oriai priešinantis neteisybei.
 
D. Grinkevičiūtės atminties ir pagarbos medalis teikiamas žmonėms, savo veikloje akcentuojantiems tiesą kaip pagrindinę vertybę, prisidedantiems prie istorinės atminties išsaugojimo ir nesavanaudiškai dirbantiems valstybės kūrimo darbus.
 
D. Grinkevičiūtės atminties ir pagarbos medalis, kurį sukūrė skulptorė Skaistė Žilienė, teikiamas nuo 2018 metų. Vyriausybės komunikacijos departamentas primena, kad juo apdovanota prezidentė Dalia Grybauskaitė, Gražinos ir Vytauto Landsbergių, Rūtos ir Jono Kronkaičių, Gražinos ir Kazio Sajų šeimos, profesorė Irena Veisaitė, kultūros istorikė Birutė Kulnytė, tapytojas ir rašytojas Leonardas Gutauskas bei kiti nusipelnę Lietuvos politikai ir kultūrai asmenys.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.06.12; 00:30
grinkeviciute

Šiais me­tais mi­ni­mos Da­lios Grin­ke­vi­čiū­tės gi­mi­mo 85-osios ir mir­ties 25-osios me­ti­nės.

Ji sa­vo kū­ry­ba ir veik­la yra vie­na ryš­kiau­sių so­viet­me­čio trem­čių is­to­ri­jos liu­dy­to­ja.

D. Grin­ke­vi­čiū­tė gi­mė 1927 m. ge­gu­žės 28 d. Kau­ne. Jos tė­vas – Juo­zas Grin­ke­vi­čius – in­ži­nie­rius eko­no­mis­tas, Lie­tu­vos ban­ko va­liu­tų ko­mi­si­jos rei­ka­lų ve­dė­jas, mo­ky­to­jas.

Jis tu­rė­jo di­de­lės įta­kos for­muo­jant duk­ters Da­lios cha­rak­te­rį. 1941 m. bir­že­lio 14 d. šei­ma bu­vo iš­trem­ta iš Lie­tu­vos. Pa­vil­ny­je nuo šei­mos at­skir­tas tė­vas, iš­se­kin­tas ba­do, 1942 metais  mi­rė Sverd­lov­sko sri­ties la­ge­ry­je. Mo­ti­na su sū­nu­mi Juo­zu ir duk­ra Da­lia iš­trem­ta į Al­ta­jaus kraš­tą, po me­tų – į Ja­ku­ti­jos Ark­ties Tro­fi­mov­sko sa­lą prie Lap­te­vų jū­ros. 1947 me­tais jiems pa­vy­ko per­si­kel­ti į Ja­kut­ską, o 1949 me­tais Da­lia su ser­gan­čia mo­ti­na pa­bė­go į Lie­tu­vą.

Continue reading „Dalios Grinkevičiūtės vardą – Kauno gatvei”