Indijos sostinę apgaubė pavojingo lygio smogas. EPA-ELTA nuotr.

Naujasis Delis, lapkričio 3 d. (AFP-ELTA). Indijos sostinėje Naujajame Delyje oro tarša pasiekė pavojingą lygį.
 
Kaip pranešė stebėjimų įmonė „IQAir“, pačių pavojingiausių dalelių PM2,5 kiekis viename kubiniame metre ketvirtadienį pasiekė 588 – tai beveik 40 kartų viršija Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamą kasdienį lygį.
 
Šios dalelės yra tokios mažos, kad gali patekti į žmogaus kraujotaką. Manoma, kad šį sostinę apgaubusį „pilkąjį kokteilį“ lėmė dūmai, išskirti iš tūkstančių žemės ūkio plotuose šalies šiaurėje liepsnojančių gaisrų, kurie susimaišė su kitais teršalais.
 
Indijoje smogas yra tapęs ganėtinai dažnu reiškiniu. Remiantis 2020 m. atliktu tyrimu, kuris buvo paskelbtas įtakingame moksliniame žurnale „The Lancet“, šioje šalyje 2019 m. dėl prastos oro kokybės mirė 1,67 mln. žmonių, iskaitant beveik 17,5 tūkst. Naujajame Delyje. Šio miesto valdžios pareigūnai vis skelbia apie naujus planus sumažinti oro užterštumą, tačiau didelio poveikio nematyti.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2022.11.03; 12:08

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Indijos viceprezidentas Venkaiah Naidu. Roberto Dačkaus (LR Prezidento kanceliarija) nuotr.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį priėmė į Lietuvą su oficialiu trijų dienų vizitu atvykusį Indijos viceprezidentą Venkaiah Naidu ir delegaciją.
 
Susitikimo metu, pasak Prezidentūros pranešimo, buvo aptarti dvišaliai Lietuvos ir Indijos santykiai bei politinių, ekonominių ir kultūrinių ryšių stiprinimo iniciatyvos. Lietuvos vadovas priminė Indijos pažadą atidaryti Lietuvoje pirmąją Baltijos šalyse Indijos ambasadą.
 
„Šis vizitas – istorinis, sutampantis su Lietuvai ir Indijai svarbiomis sukaktimis. Indijos vaidmuo, kaip didžiausios pasaulyje demokratijos ir vienos įtakingiausių valstybių Azijos regione, yra reikšmingas formuojant globalią politiką. Mus sieja bendras interesas išlaikyti tarptautinės teisės viršenybę, apginti demokratines vertybes ir Jungtinių Tautų viršenybe pagrįstą pasaulio tvarką. Esame pasiryžę stiprinti bendradarbiavimą tiek per Europos Sąjungos formatus, tiek didinti Indijos matomumą Lietuvoje“, – sakė prezidentas G. Nausėda.
 
Dvišaliams santykiams sustiprinti šalies vadovas pakvietė viceprezidentą apsvarstyti galimybę atverti Indijos ambasados duris būtent Lietuvoje.
 
„Esame užtikrinę teisinę bazę bendradarbiavimui vystyti. Tolesnį bendradarbiavimo įtvirtinimą matome instituciniu lygmeniu, todėl pakviečiau Indijos viceprezidentą apsvarstyti galimybę atidaryti Indijos ambasadą Lietuvoje ir taip plėsti ne tik Indijos žinomumą regione, bet ir užtikrinti dar glaudesnį jos bendradarbiavimą su Europos Sąjungos valstybėmis“, – teigė prezidentas.
 
Lietuvos vadovas pabrėžė, kad dvišalio ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo potencialas yra neišnaudotas, ir paragino Indijos įmones aktyviau kurtis ir plėstis Lietuvoje, susipažinti su gerąja jau įsikūrusių Indijos kompanijų patirtimi. Lietuva lyderiauja regione telekomunikacijų, finansinių technologijų, gyvybės mokslų (biotechnologijos ir lazerių technologijos) bei maisto pramonės srityse, be to, turi solidžią tarptautinę kompetenciją vykdyti plaukiojančių suskystintų gamtinių dujų terminalų projektus.
 
Prezidentas išreiškė lūkestį, kad derybos dėl Indijos ir Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutarties netrukus bus atnaujintos.
 
Vizito metu, kaip nurodo Prezidentūra, bus pasirašomi trys susitarimai dėl glaudesnio bendradarbiavimo tarp Lietuvos ir Indijos Žemės ūkio, Kultūros ir Užsienio reikalų ministerijų: bendradarbiavimo žemės ūkio ir susijusiuose sektoriuose darbo planas 2019–2022 m., kultūrinių mainų bendradarbiavimo programa 2019–2021 m. ir Protokolas dėl Ekstradicijos sutarties ratifikacinių raštų pasikeitimo.
 
Lietuvos prezidentas pabrėžė siekį Lietuvą ir Indiją siejančius istorinius kultūrinius ryšius paversti glaudesniu dvišaliu bendradarbiavimu ir pakvietė Lietuvoje įkurti Indijos kultūros centrą, kuris prisidėtų prie mūsų šalies gyventojų supažindinimo su turtinga Indijos kultūra ir tradicijomis.
Indijos viceprezidento vizitas Lietuvoje simboliškai sutampa su įsimintinomis istorinėmis datomis – Baltijos kelio, įkvėpto Mahatmos Gandhi laisvės ir nepriklausomybės filosofijos, 30-mečiu ir 150-uoju M. Gandhi gimimo jubiliejumi.
 
Pastarąjį kartą Indijoje su valstybiniu vizitu Lietuvos prezidentas lankėsi 2001 metais.
 
Sekmadienį Indijos viceprezidento V. Naidu vadovaujama delegacija lankysis Kaune, apžiūrės senamiestį, Pažaislio ansamblį bei Kauno technologijos universiteto (KTU) „Santakos slėnį“, susitiks su miesto vadovais ir akademine bendruomene.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.08.18; 07:30

Indija
Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį susitiks su į Lietuvą atvykstančiu Indijos viceprezidentu Venkaiahu Naidu.
 
Tai – pirmas kartas, kai Lietuvoje su oficialiu vizitu lankosi tokio aukšto lygmens Indijos pareigūnas, todėl šis vizitas vertintinas kaip naujas aktyvaus dvišalio bendradarbiavimo etapas.
 
Lietuva regi didelį santykių su Indija stiprinimo potencialą, todėl G. Nausėdos ir V. Naidu susitikime yra suplanuotos delegacijų derybos dėl dvišalių susitarimų kultūros, ekstradicijos, žemės ūkio srityse. Indija bus pakviesta atidaryti savo ambasadą ir kultūros centrą Vilniuje, taip siekiant aktyvaus bendradarbiavimo, rašoma Prezidentūros pranešime spaudai.
 
Susitikimo metu taip pat bus atkreiptas dėmesys į Indijos investuotojus, aptarti užsienio politikos klausimai: rengiamas Europos Sąjungos ir Indijos laisvosios prekybos susitarimas, ASEM bendradarbiavimas, vaidmuo tarptautinėse organizacijose, tarptautinio saugumo ir taikos užtikrinimas.
 
Aptarus bendradarbiavimą užsienio politikos, ekonomikos ir kultūros srityse bus surengta spaudos konferencija, kurios metu, informuoja Prezidentūra, yra numatomas „Lietuvos istorijos“ leidinio hindi kalba pristatymas.
 
Indijos viceprezidento V. Naidu vizitas žymi abiem šalims svarbias sukaktis: Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį ir Baltijos kelio trisdešimtmetį, kurį iš dalies įkvėpė taiki Mahatmos Gandhi kova už Indijos nepriklausomybę.
Indija – Lietuva
 
Pastarąjį kartą Indijoje su oficialiu vizitu 2001 metų vasario mėnesį lankėsi prezidentas Valdas Adamkus. Indija mūsų nepriklausomybę pripažino 1991 metų rugsėjo 7 dieną ir 1992 metų vasario 25 dieną užmezgė santykius su Lietuva.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.08.17; 06:00

Naujasis Indijos ambasadorius Tsewangas Namgyalas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, pirmadienį susitikęs su naujuoju Indijos ambasadoriumi Lietuvai, reziduojančiu Varšuvoje, Tsewangu Namgyalu, sakė, kad nepaisant geografinio nuotolio tarp Indijos ir Lietuvos, mes turime labai daug bendro – lingvistinės šaknys, ryšiai tarp Gandžio ir garsaus litvako Kallenbacho, susirūpinimas klimato kaita.

Ministras pažymėjo, kad Indijos ir Lietuvos prekybos potencialas dar nėra išnaudotas, nors pastaruoju metu ekonominio valstybių bendradarbiavimo intensyvumas ir sumažėjo.

Anot L. Linkevičiaus, daugėja Indijos studentų, studijuojančių Lietuvos universitetuose ir šioje srityje tikimasi gilinti bendradarbiavimą, suteikiant indams europinio lygio išsilavinimą. Ministras ambasadoriui priminė, kad tikimasi pozityvaus Indijos sprendimo dėl ambasados Vilniuje steigimo.

Indijos ambasadorius taip pat susitiko su užsienio reikalų viceministru Neriu Germanu ir aptarė galimą ekonominį bendradarbiavimą. Viceministras pakvietė Indijos atstovus dalyvauti šiais metais Lietuvoje vyksiančioje tarptautinėje parodoje „Life Sciences Baltics 2018”.

Pirmadienį Indijos ambasadorius įteikė skiriamuosius raštus prezidentei Daliai Grybauskaitei.

T. Namgyalas yra dešimtasis Indijos ambasadorius, akredituotas Lietuvai. Indija ir Lietuva diplomatinius santykius užmezgė 1992 metų balandžio 27 dieną. 2008 metų liepos 2 dieną Delyje atidaryta Lietuvos Respublikos ambasada.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.08.28; 07:36

Jeigu Indija jus stebina sariu, bindi ar kitomis smulkmenomis, prieš pradėdami skaityti šį straipsnį, dėl visa ko prisėskite.

Siūlome tris mus labiausiai sudominusius faktus iš BBC žurnalisto Samo Milerio (Sam Miller) pasakojimų.

Atrinkome po realiją iš indiškos geografijos, demografijos ir urbanizacijos, kurios vertos dėmesio jau vien tam, kad kelionės į Indiją nesibaigtų kultūriniu šoku. Mes čia kiek pajuokavome, bet patikėkite, Indija stebina nejuokaudama.

Continue reading „Indija stebina nenorėdama stebinti: geografija, demografija ir urbanizacija”