Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra didžiausia grėsmė pasaulio saugumui, netgi didesnė nei „Islamo valstybė“ (IS), pareiškė Australijoje besisvečiuojantis JAV senatorius Džonas Makeinas (John McCain), informuoja „The Guardian“.
Paprašius senatoriaus įvertinti V. Putino keliamą grėsmę pasaulio saugumui, Dž. Makeinas atsakė: „Manau, kad jis yra pagrindinė ir pati didžiausia grėsmė, net didesnė už IS“.
Anot Dž. Makeino, IS „gali padaryti siaubingų dalykų ir jis labai nerimauja dėl to, kas vyksta su musulmonų tikėjimu, tačiau rusai yra tie, kurie bandė sunaikinti demokratijos pagrindus, ir pakeisti Amerikos prezidento rinkimų rezultatus“.
Senatorius teigė nematęs jokių įrodymų, kad rusams būtų pasisekę, tačiau jie bandė ir vis dar bando paveikti rinkimus. Dž. Makeinas minėjo ir bandymus paveikti Prancūzijos rinkimus bei teigė, kad būtent Rusija „suskaldė Ukrainą, suverenią šalį“. Tai yra priežastys, leidžiančios laikyti V. Putiną didžiausia grėsme.
Be kita ko, per interviu pirmadienį respublikonas senatorius Dž. Makeinas sakė, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) jį suerzino ir išreiškė susirūpinimą dėl pranešimų, neva Baltųjų rūmų patarėjas ir D. Trampo žentas Džaredas Kušneris (Jared Kushner) su Rusija kalbėjosi apie slapto ryšių kanalo kūrimą.
JAV senatoriaus Džono Makeino (John McCain) nuomone, Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui „nėra ką veikti Ovaliniame kabinete“. Jis tai pareiškė sekmadienį televizijos kanalui „Fox News“, komentuodamas neseniai Baltuosiuose rūmuose įvykusį prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) susitikimą su S. Lavrovu.
Dž. Makeinas pavadino Rusijos ministrą „žudiko marionete ir pakaliku“. Pasak senatoriaus, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas naudojo „itin tikslią ginkluotę smūgiams Alepo ligoninėms“.
Senatorius jau ne pirmą kartą griežtai kritikuoja Kremliaus veiksmus. Anot jo, Rusijos pajėgos Sirijoje atakuoja civilinės infrastruktūros objektus, o ne smogikų pozicijas.
Dž. Makeinas taip pat ragino imtis naujų sankcijų prieš Maskvą dėl jos kišimosi į pernai vykusius JAV prezidento rinkimus.
Išrinktajam JAV prezidentui respublikonui Donaldui Trumpui pavyko radikalizuoti ir išplėsti antiputinišką bloką JAV valdančiuosiuose sluoksniuose, pareiškė komentaruose leidiniui „Gordon“ rusų politologas ir publicistas Andrejus Piontkovskis.
Išrinktojo JAV prezidento respublikono Donaldo Trumpo abejonės, ar už kibernetinių atakų prieš demokratų partijos serverius slypi Kremlius, gali iš esmės pabloginti kolegų iš Respublikonų partijos požiūrį į jį.
Tokią kategorišką nuomonę komentaruose leidiniui „Gordon“ išsakė rusų politologas ir publicistas Andrejus Piontkovskis.
„Trumpui pavyko tai, ko mes su jumis net nesitikėjome, – radikalizuoti ir išplėsti antiputinišką bloką JAV valdančiuosiuose sluoksniuose. Jeigu Trumpas tęs savo kvailystes, tos nuotaikos tik stiprės. Trumpas paprasčiausias subingalvis, jeigu mano, kad už kibernetinių atakų prieš JAV slypi ne Kremlius! Jau atleiskite už tokią leksiką. Po to kiekvienam respublikonui kils mintis: būtų žymiai geriau, jei JAV prezidento kėdėje atsidurtų ne Trumpas, o jo viceprezidentas Maiklas Pensas“, – pažymi Piontkovskis.
Jo nuomone, naftos kompanijos ExxonMobil vadovo Rekso Tilersono kandidatūrai į JAV valstybės sekretoriaus postą Amerikos senatas nepritars.
„Galiu garantuoti: ponas Tilersonas, RF prezidento Vladimiro Putino apdovanotas Draugystės ordinu ir pretenduojantis į JAV valstybės sekretoriaus postą, nebus patvirtintas Senate. Ir jei apie Trumpo apkaltą kol kas galima kalbėti būsimuoju laiku, tai jau dabar galima tvirtinti: savo nuolatiniais proputiniškais pasisakymais Trumpas neįtikėtinai sutelkė Amerikos valdančiuosius sluoksnius kaip tik prieš Putiną“, – pabrėžė politologas.
Jis mano, kad į kovą prieš Trumpą stojo net tie senatoriai, kurie buvo abejingi situacijai Ukrainoje ir Putinui.
„Tradiciškai rėmė Ukrainą ir pasisakydavo prieš Kremlių būtent respublikonai. Bet dabar net demokratai Senate, kuriems buvo nusispjauti ir ant Ukrainos, ir ant Putino, griežtai užsipuolė Trumpą ir užėmė griežtą antiputinišką poziciją. Ir tai todėl, kad mato: putinofilija – pažeidžiamiausia Trumpo vieta, vadinasi, jį reikia atakuoti ta linkme“, – pareiškė Piontkovskis.
Piontkovskis akcentavo dėmesį į tai, kad apie Trumpo „nacionalinę išdavystę“ rašo ir Amerikos spauda.
„Netikite manim – paskaitykite paskutinius The Washington Post straipsnius. Ten tiesiog kalbama ir apie Trumpo nacionalinę išdavystę, ir apie tai, kad būtina skubiai patikrinti jo finansinę veiklą, kurios ataskaitą jis atsisako pateikti. Patikrinti, kad išsiaiškintume: kiek Trumpo kompanijose investicijų ir finansinių srautų iš Rusijos“, – pažymėjo politologas.
Pasak jo, įtakingi respublikonai sveikino naujas JAV sankcijas Rusijai.
„Aš net negarsinsiu tokių įtakingų respublikonų senatorių kaip Džonas Makeinas ir Lindsis Gremas, kurie Naujųjų Metų naktį lankėsi Ukrainoje tiesiog fronto linijoje. Beje, JAV Atstovų rūmų pirmininkas Polas Rajanas, šiek tiek korektiškiau žiūrintis į Trumpą, kaip tik sankcijų Rusijai klausimu griežtai skyrėsi nuo Trumpo. Respublikonas Rajanas ne šiaip pasveikino naujas dabartinio JAV prezidento Barako Obamos sankcijas, bet ir pareiškė: „Per mažai ir per vėlai“, – apibendrino Piontkovskis.
Hakeriai, veikiantys iš RF arba tos šalies palaikomi, įtariami dėl serijos atakų prieš užsienio struktūras. Antai, 2016-ųjų liepos 31 dieną demokratų partijos kandidatė į JAV prezidentus Hilari Klinton pareiškė, kad partijos komiteto kompiuterius sulaužė Rusijos specialiosios tarnybos.
Gruodžio 29-ąją JAV prezidentas Barakas Obama pasirašė įsaką įvesti sankcijas FSB ir GRU, trims Rusijos kompanijoms, užsiimančioms internetinėmis technologijomis, o taip pat šešiems RF piliečiams dėl jų tikėtinų sąsajų su kibernetinėmis atakomis prieš JAV valstybines ir politines institucijas.
Be to, JAV Valstybės departamentas paskelbė persona non grata 35 Rusijos diplomatus. Valstybės departamento spikerio Marko Tonerio pareiškime sakoma, kad jų veiksmai „neatitinka diplomatinio arba konsulinio statuso“.
Komentuodamas naujas sankcijas Rusijai ponas Trumpas pažymėjo, kad JAV „metas judėti toliau“. Jis išsakė prielaidą, kad už kibernetinių atakų prieš JAV gali slypėti ne RF, o „kas nors kitas“.
Informacijos šaltinis – ukrainietiškas www.gordonua.com portalas.