Eglutė pusnyse. Vytauto Visocko nuotr.

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) atstovai teigia, kad, nors gyvų kalėdinių eglučių pardavimai kasmet auga, dėl koronaviruso pandemijos šiemet šalies gyventojai kiek rečiau užsuka į medelynus jų išsirinkti. VMU atstovai taip pat priduria, kad pastaraisiais metais problemų dėl savavališkų medžių kirtimo kone visai nebekyla, žmonės darosi sąmoningesni ir patys aktyviai praneša apie miške pastebimus pažeidimus.
 
VMU Raudondvario medelyno vadovė Rima Žebriauskaitė Eltai teigė, kad vazonuose pasodintų eglučių pardavimai kasmet tendencingai auga.
 
„Eglučių su šaknimis pirkimas kasmet po truputį auga. Kai kurie žmonės bando jas vėliau sodinti, išsaugoti. O kai kurie perka jas vazonuose tik dėl patogumo“, – sakė ji.
 
Kalbėdama apie šventėms specialiai kertamas eglutes, R. Žebriauskaitė pabrėžė, kad tai neturėtų būti traktuojama kaip žala ekologijai, kadangi šie medžiai yra auginami ir kertami specialiai žiemos švenčių progai.
 
„Nematome jokios problemos dėl eglučių kirtimo, nes auginame jas specialiose plantacijose ir būtent šioms šventėms. Jų žmonės taip pat nemažai perka. Galbūt ir gerai, kad jas, o ne dirbtines, plastmasines egles perka. Augdamos jos atlieka oro valymo ir žaliosios erdvės kūrimo funkciją, ir nematau jokios problemos, kad vėliau jos yra kertamos ir puošiamos“, – tikino ji.
 
Visgi R. Žebriauskaitė pažymėjo, kad šiemet dėl COVID-19 pandemijos lietuviai kiek rečiau užsuka į medelynus išsirinkti šventinės eglutės.
 
„Galbūt šiemet kiek vangiau važiuojama į medelyną pirkti eglučių. Pastebėjome, kad kai kurie žmonės stengiasi atvažiuoti iš ryto, kai būna mažiau žmonių. Masiškai tikrai šiuo metu nevažiuojama. Tačiau dar, žinoma, yra laiko, galbūt dar ne visiems eglučių prireikė“, – sakė ji.
 
Nelegalaus eglučių kirtimo problema nebėra opi
 
VMU Miško apsaugos skyriaus vadovas Marius Ivanauskas tikina, kad savavališkas eglučių kirtimas nebėra opi problema šalyje.
 
„Nelegalaus eglučių kirtimo problema nebėra opi. Nors dar pasitaiko tokių atveju, bet jie yra pavieniai, per Lietuvą tik vienas kitas atvejis, tikrai ne daugiau. Labiau likusi tik tam tikra tradicija prieš Kalėdas rengti reidus dėl kalėdinių eglučių savavališko kirtimo“, – Eltai sakė jis, pridurdamas, kad bauda už nelegalų medžių kirtimą asmenims siekia nuo 14 iki 30 eurų, o papildomai gali būti taikoma ir bauda už padarytą žalą aplinkai.
 
Visgi dėl sunkios pandeminės padėties šalyje šiemet oficialūs miškų urėdijos pareigūnų reidai kartu su policija nėra vykdomi, teigė M. Ivanauskas.
 
„Šie metai labai sudėtingi dėl karantino, todėl miškininkai vis pravažiuoja, patikrina tas girininkijas, kur yra daugiau galimybių žmonėms atvažiuoti pasikirsti medžių, bet oficialių reidų kartu su policija šiemet neorganizavome“, – kalbėjo jis.
 
M. Ivanauskas taip pat pasidžiaugė, kad šalies gyventojai tampa sąmoningesni ir vis dažniau praneša apie įvairius pažeidimus, pastebėtus miškuose.
 
„Žmonės vis dažniau ir dažniau praneša ne tik apie savavališkus eglučių kirtimus, bet ir apie įvairiausius kitus pažeidimus. Žmonės tampa sąmoningesni, nebėra abejingi miško pažeidimams ir tikrai dažnai apie juos praneša“, – Eltai teigė jis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.12; 00:01

Vokietijoje vyko kalėdinių eglučių mėtymo „pasaulio čempionatas“. EPA-ELTA nuotr.

Vokietijos savaitgalį vyko kalėdinių eglučių mėtymo „pasaulio čempionatas“. Jo dalyviai rungėsi trikovėje: maždaug 1,5 metro dydžio eglaitė buvo metama kaip ietis, tada kaip lengvosios atletikos kūjis ir galiausiai per kartį.
 
Atskiri rezultatai tada buvo sudedami. Turnyrą stebėjo šimtai aistruolių. Nugalėtojai buvo apdovanoti medinėmis briedžio figūrėlėmis.
 
Tarp vyrų šeštą kartą titulą iškovojo „pasaulio čempionas“ Frankas Schwenderis. Jo rezultatas – 23,17 metro. Antroji vieta atiteko Clemensui Hötgeriui (22,49 metro). Savo 2016-aisiais pasiekto rekordo – 25,01 metro – F. Schwenderiui šį kartą pagerinti nepavyko.
 
Tarp moterų pirma buvo titulą gynusi Margret Klein-Raber (17,47 metro), antrąją vietą užėmė Annika Lange (16,18 metro).
 
Tai buvo jau 14-as toks čempionatas. Tiesa, jo sporto įrankiai prieš tai nepuošė namų. Eglaitės buvo nukirstos prieš pat turnyrą. Panaudotų kalėdinių eglučių esą negalima naudoti, nes jos išdžiūvusios, su byrančiais spygliais ir lengvai lūžtančiomis šakomis.
 
Pernai čempionate dalyvavo 55 vyrai ir 30 moterų. Šiemet užsiregistravo rekordinis skaičius dalyvių – 92 vyrai, 40 moterų ir 35 vaikai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.07; 05:37

Eglutė pusnyse. Vytauto Visocko nuotr.

Praėjus gražiausioms metų šventėms Vilniaus mokytojų namai ragina nemesti žaliaskarių į gatves, atnešti jas pirmadienį į kiemelį – iš čia jos bus palydėtos miško globon.
 
Vilniaus mokytojų namai pirmadienio vakarą organizuoja renginį visai šeimai „Lik sveika, Kalėdų eglute“. Į atsisveikinimo su eglutėmis atėjusius linksmins teatro trupė ČIA personažai, bus žaidimų, pokštų, dainų ir šokių bei karštos kakavos, žada šventės rengėjai. Visus laimins ir Trys karaliai.
 
Sostinės savivaldybė drauge su miestą tvarkančiomis įmonėmis taip pat pasirūpino, kad mieste atsirastų daugiau kaip 80 specialių vietų nupuoštoms eglėms ar jų šakoms palikti. Po švenčių su eglėmis sostinėje bus galima atsisveikinti neteršiant gyvenamosios aplinkos, civilizuotai ir nemokamai.
 
Surinktos eglės vėliau perdirbamos ir virs ekologišku kuru arba kompostu. Iš specialių surinkimo taškų eglės bus nuolat renkamos nuo sausio 6 iki 31 d.
 
Sostinės savivaldybė kasmet paragina vilniečius nemesti eglių prie mišrių komunalinių atliekų konteinerių, nepalikti kiemuose, neteršti savo ir kaimynų gyvenamosios aplinkos. Miestas pasirūpina, kad specialių surinkimo taškų atsirastų kiekviename rajone.
 
Savivaldybė primena, kad už paliktas kalėdines eglutes ne tam skirtose vietose, gali grėsti bauda iki 140 eurų. Be to, nuo sausio 1 d. įsigalioja nauja atliekų tvarkymo mieste tvarka, pagal kurią prie konteinerių rastos stambiagabaritės atliekos bus surenkamos ir išvežamos, tačiau už jų išvežimą bus išrašytos sąskaitos, kurias apmokės to namo, kuriam priskirtas konteineris, gyventojai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.06; 07:48