Ministras pirmininkas Fumio Kishida. EPA – ELTA foto

Tokijas, balandžio 15 d. (AFP-ELTA). Japonijos premjeras Fumio Kishida šeštadienį turėjo sakyti kalbą rinkimų kampanijos renginio metu, bet pasigirdus sprogimui ir orą užtvindžius baltiems dūmams buvo evakuotas, praneša AFP.
 
Incidentas Vakajamos mieste įvyko nepraėjus metams po buvusio Japonijos premjero Shinzo Abės nužudymo, kuris sukrėtė šalį ir privertė sustiprinti valdžios atstovų apsaugą.
 
F. Kishida renginyje turėjo sakyti kalbą ir paremti valdančiosios partijos kandidatą. Tačiau premjero pasirodymo laukusioje minioje kilo šurmulys, vos tik jis baigė ragauti žuvį uoste.
 
Nacionalinio transliuotojo NHK filmuotoje medžiagoje matyti, kaip politikas atsisuka pažiūrėti, kas vyksta, o saugumo pajėgos sulaiko vieną žmogų. Tuo metu kiti atsitraukė, o kai kurie iš jų klykdami. Po kelių sekundžių pasigirdo sprogimas, o į orą pakilo balti dūmai.
 
NHK duomenimis, įtariamasis buvo sulaikytas dėl trukdymo verslui. Tačiau oficialaus patvirtinimo apie incidentą nebuvo, o vietos policija įvykį atsisakė komentuoti.
 
Anot liudininko, žmonėms stovint prie podiumo vienas vyras pradėjo kažką šaukti ir metė sprogmenį, todėl visi pradėjo greitai skirstytis, o netrukus nugriaudėjo sprogimas.
Japonijos premjeras Shinzo Abe. EPA – ELTA nuotr.
 
Vėliau pranešta, kad premjeras nenukentėjo ir dalyvavo kituose suplanuotuose renginiuose.
 
„Belieka apgailestauti, kad tai nutiko rinkimų kampanijos metu, kas yra demokratijos pagrindas. Tai nedovanotina“, – sakė, Liberalų demokratų partijos rinkimų strategas Hiroshi Moriyama,
 
Apsauga rinkimų kampanijos renginių metu Japonijoje gali būti palyginti silpna, nes sunkūs nusikaltimai šalyje įvykdomi retai, o ginklų įstatymai griežti.
 
Tačiau politikų apsauga sustiprinta po Sh. Abės nužudymo. Jis buvo nušautas rinkimų renginio metu 2022 m. liepą.
 
Karolis Broga (AFP)
 
2023.04.16; 07:42

Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida. EPA – ELTA foto

Kyjivas, kovo 21 d. (AFP-ELTA). Antradienį lankydamasis Bučoje Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida pareiškė didžiulį „pasipiktinimą“ žiaurumais, kuriais kaltinamos Rusijos pajėgos, žudžiusios civilius gyventojus per kelias savaites trukusią šio miestelio netoli Ukrainos sostinės Kyjivo okupaciją.
 
„Šiandien atvykęs į Bučą ir regėdamas visą čia vykusį žiaurumą jaučiu didžiulį pasipiktinimą“, – sakė F. Kishida.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.03.22; 07:16

Ministras pirmininkas Fumio Kishida. EPA – ELTA foto

Singapūras/Tokijas, birželio 10 d. (ELTA). Dėl karo Ukrainoje Japonija keičia savo užsienio politiką, praneša agentūra „Reuters“.
 
Ministras pirmininkas Fumio Kishida penktadienį saugumo konferencijoje Singapūre pareiškė, kad pasitelkdamas „realistinę diplomatiją“ stiprins Japonijos saugumą. Rusijos invazija į Ukrainą supurtė tarptautinės tvarkos pamatus. „Rytų Azija gali tapti rytdienos Ukraina“, – įspėjo jis.
 
Japonija, anot premjero, vaidins aktyvesnį vaidmenį regiono saugumo politikoje ir pasaulyje, kad jo šalis būtų apsaugota nuo įvairiausių grėsmių. Kinijos kariniai veiksmai Rytų Kinijos jūroje, situacija dėl Taivano, taip pat kariniai Kinijos ir Rusijos ryšiai kelia susirūpinimą Japonijoje.
 
Japonija neseniai yra paskelbusi apie ženklų gynybos biudžeto didinimą. Tokijas, pavyzdžiui, svarsto įsigyti ginklų atsakomiesiems smūgiams, kurie atgrasytų potencialius priešus nuo atakų. Tokie planai Japonijoje yra vertinami prieštaringai, nes po Antrojo pasaulinio karo šalyje galioja aiškiai pacifistinė konstitucija.
 
F. Kishidos pareiškimas reiškia, kad Japonija tolsta nuo šios taikos premisos ir vis labiau lenda iš JAV, svarbiausios šalies sąjungininkės, šešėlio.
 
F. Kishida paminėjo ir Šiaurės Korėjos keliamą grėsmę.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.06.11; 07:25

Kurilų salas Tokijas laiko Japonijos teritorija

Tokijas, kovo 7 d. (ELTA). Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida pirmadienį per debatus šalies parlamente pavadino pietinę Kurilų salų dalį „nuo seno Japonijai priklausančiomis teritorijomis“.
 
„Japonijos požiūris toks: mes laikome (pietines Kurilų salas) nuo seno mums priklausančiomis teritorijomis, taip pat teritorijomis, kurioms taikomas mūsų šalies suverenitetas“, – atsakė F. Kishida, parlamentaro paklaustas, kokias formuluotes vartoja Japonijos vyriausybė.
 
Tokijas, apibūdindamas Pietų Kurilų situaciją, pastaraisiais metais vengdavo formuluotės „nuo seno Japonijai priklausančios teritorijos“. Vasario 28 d. Japonijos URM Europos departamento direktorius Hidekis Uyama pareiškė, kad pietinės Kurilų salos yra okupuotos Rusijos. Terminas „okupacija“ Japonijos vadovybės taip pat daugelį metų nebuvo vartojamas per diskusijas šiuo klausimu.
 
Maskva ir Tokijas nuo praėjusio amžiaus vidurio su pertraukomis veda derybas dėl taikos sutarties sudarymo po Antrojo pasaulinio karo.
 
Pagrindinė kliūtis, trukdanti ją pasirašyti, – salų problema. Japonija pretenduoja į keturias Kurilų salas – Iturupą, Kunašyrą, Šikotaną ir Habomajų, remdamasi 1855 metų prekybos ir sienų sutartimi. Maskva teigia, kad Pietų Kurilai atiteko Sovietų Sąjungai pagal Antrojo pasaulinio karo išdavas, ir Rusijos suverenitetas juose nekelia abejonių.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.03.08; 08:00