Buvusiam Užsienio reikalų viceministrui Mantui Adomėnui už vairavimą neblaiviam bus skirta 800–1100 eurų bauda, praneša LNK televizija.
„Buvo sustabdytas „Subaru“ automobilis, kurio vairuotojui nustatytas lengvas 0,62 promilės girtumas. Dėl nusižengimo asmeniui buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas“, – LNK žinioms šeštadienį teigė Utenos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato atstovė Asta Šuminienė.
M. Adomėno automobilis buvo sustabdytas per vairuotojų blaivumo kontrolės reidą, sako komisariato atstovė. „Vairuotojas elgėsi ramiai, kultūringai ir pripažino savo kaltę“, – teigė A. Šuminienė.
Pažymima, jog M. Adomėnas tokį pažeidimą padarė pirmąkart, todėl jam bus skirta bauda nuo 800 iki 1100 eurų. Viceministro automobilis nebuvo konfiskuotas.
M. Adomėnas 2008–2020 metais buvo Seimo nariu. 2018 m. konservatoriai jį pašalino iš partijos dėl ryšių su buvusiu „MG Baltic“ koncerno viceprezidentu Raimundu Kurlianskiu, kuris korupcijos byloje jau išteisintas. 2020 m. pralaimėjo rinkimus Raudondvario vienmandatėje apygardoje, tačiau 2021 tapo URM viceministru.
Šeštadienio rytą Užsienio reikalų viceministras M. Adomėnas pranešė, jog traukiasi iš posto. Politikas prisipažino vairavęs neblaivus ir todėl nusprendė atsisakyti užimamų pareigų. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigė viceministrui priekaištų dėl darbo kokybės pastaruoju metu neturėjęs, tačiau sprendimą atsistatydinti įvertino kaip tinkamą žingsnį.
Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys Linas Slušnys kritiškai vertina „valstiečio“ Arvydo Nekrošiaus pasiūlymą Seime tikrinti parlamentarų girtumą.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys pasiūlė idėją tikrinti politikų blaivumą prieš kiekvieną plenarinį posėdį, po to, kai trečiadienį Seimo valdyba nusprendė suteikti galimybę potencialiems maisto tiekėjams prekiauti lengvaisiais alkoholiniais gėrimais Seimo rūmų maitinimo vietose.
Reaguodamas į „valstiečio“ iniciatyvą, konservatorius L. Slušnys pastebėjo, kad nei Seimo statutas, nei konstitucinės Seimo nario teisės nenumato galimybės tikrinti parlamentaro blaivumą ir skelbti tokią informaciją viešai.
„Nelabai kas nors gali šitą žingsnį daryti. Tai siūlydamas tokį veiksmą, jis (A. Nekrošius – ELTA) tiesiog atlieka komedijinį veiksmą – bando sukurti kažkokį tai sau dalyką, kuris yra visiškai neįgyvendinamas pagal jokius teisės aktus“, – LRT radijui sakė L. Slušnys, pridurdamas, kad nepalaiko vakarykščio Seimo valdybos nutarimo.
Paklaustas, ar būtų įmanoma patikrinti parlamentarų blaivumą, jeigu šie savanoriškai sutiktų būti patikrinti, politikas toliau ironizavo.
„Įmanomas, jeigu mes savanoriškai visi pasirašom ir draugiškai visi vienodai pučiam į alkotesterį – tai tada dar įrengsim stacionarų alkotesterį, kad pro duris įeina tiktai jeigu neturi promilių“, – kalbėjo jis.
Tuo metu parlamento vadovybės sprendimą pasveikinęs liberalas Andrius Bagdonas sutinka, kad įtarimų dėl kai kurių Seimo narių blaivumo yra kilę. Tą pastebėjo ir kita „valstiečių“ narė Ligita Girskienė, savo feisbuke rašiusi, kad „šiandien bent kelis Seimo narius galėčiau išvardinti, kurie nepraeitų mano kolegos A. Nekrošiaus pasiūlytos kontrolės”.
„Man atrodo, kad dalis tiesos Girskienės pasakyme tikrai yra. Reikėtų didinti kontrolę ir galbūt atsakomybę tų Seimo narių, dėl kurių kyla parlamentarei įtarimas“, – samprotavo politikas.
Tačiau jis pabrėžė, kad visoms maitinimo įstaigoms, kur jos beveiktų – Seime ar už jo ribų – turėtų būti taikomi vienodi standartai.
„Kaip ir bet kuri kita viešojo maitinimo įstaiga Lietuvoje – taip pat ir Seime veikianti kavinė – turėtų turėti tokias pat teises kaip ir visos kitos kavinės. Tai man atrodo, kad toks parodomasis tuometinio Seimo pirmininko Valinsko sprendimas buvo daugiau šou elementas“, – sakė A. Bagdonas.
Jis pabrėžė, kad 2008 metais priimtas draudimas tebuvo parodomasis veiksmas, mat Seime ir toliau buvo galima rasti alkoholinių gėrimų – netgi parlamento vadovybės kabinetuose.
„Tuo pat metu pas tuometinį Seimo pirmininką, anot tuo metu dirbusių parlamentarų, buvo galima išvysti ir degtinės butelį, ir kitų gėrimų. Tai man atrodo, kad būkim patys sąžiningi prieš save“, – ragino jis.
Tuo metu praėjusiose Seimo kadencijoje alkoholio kontrolę griežtinęs „valstietis“ Aurelijus Veryga sako nesuprantąs, kodėl Seimo valdyba anuliavo ankstesnės parlamento vadovybės nutarimą. Jis nerimavo, kad parlamentas rodo prastą pavyzdį visuomenei.
„Darbo vietoj yra negeriama. Seime yra buvę gėdingų tikrai atvejų, kurie Seimui garbės nedarė. Manau, kad morališkai mes elgiamės labai neteisingai, prašydami iš visuomenės būti atsakingais, darbo metu nebūti apsvaigusiais, patys priimdami tokius sprendimus, kurie rodo visiškai priešingą pavyzdį“, – akcentavo buvęs Sveikatos apsaugos ministras.
ELTA primena, kad trečiadienį Seimo valdyba nusprendė leisti parlamento rūmų maitinimo įstaigoms prekiauti ne stipresniais nei 15 proc. alkoholiniais gėrimais. Viliamasi, kad toks leidimas padėtų pritraukti įmonę, teikiančią maitinimo paslaugas parlamentarams.
Seimo valdyba 2016 m., kada parlamente dominavo Ramūno Karbauskio vedami „valstiečiai“, buvo priėmusi sprendimą parlamento maitinimo įstaigose nebeprekiauti alkoholiu. Kaip tuo metu tikino iniciatoriai, Seimas yra ne ta vieta, kurioje turėtų būti geriami alkoholiniai gėrimai.
Seimo kavinėse bei restorane ir iki „valstiečių“ valdžios buvo kelerius metus neleista prekiauti alkoholiniais gėrimai. Tokie sprendimai buvo priimti buvusio parlamento vadovo Arūno Valinsko iniciatyva. Tačiau Lietuvai pirmininkaujant ES, galimybė įsigyti alkoholinių gėrimų Seimo restorane bei valgykloje buvo grąžinta.
Pirmadienį Teisėjų taryba, surengusi neeilinį posėdį, pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui atleisti iš pareigų neblaivų vairavusį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėją Arvydą Daugėlą. Šiam šalies vadovo siūlymui pritarė visi Teisėjų tarybos nariai.
Pastarąją savaitę prezidentas G. Nausėda pasirašė dekretą, kuriuo kreipiasi į Teisėjų tarybą patarimo dėl teikimo Seimui atleisti Aukščiausiojo Teismo teisėją Arvydą Daugėlą iš pareigų, jam savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą.
Šalies vadovas taip pat sustabdė teisėjo A. Daugėlos įgaliojimus, kol bus priimtas sprendimas dėl jo atleidimo iš pareigų.
Sprendimas kreiptis į Teisėjų tarybą priimtas policijos generaliniam komisarui informavus, kad teisėjas A. Daugėla buvo sustabdytas neblaivus vairavęs automobilį.
Pagal Konstituciją Aukščiausiojo Teismo teisėjus atleidžia Seimas prezidento teikimu, kuriam pataria Teisėjų taryba.
Generalinei prokuratūrai informavus apie pradėtą ikiteisminį tyrimą, trečiadienį Aukščiausiasis Teismas pranešė perskirstantis teisėjo nagrinėjamas bylas.
Generalinė prokuratūra informavo, kad birželio 1 d. Kauno rajone apie 16.30 val. automagistralėje policija sustabdė lengvąjį automobilį, kurį vairavo Aukščiausiojo Teismo teisėjas A. Daugėla. Pirminiais duomenimis, vairuotojo neblaivumas viršijo 1,5 promilės (1,82 prom.).
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė pradėjo ikiteisminį tyrimą, kurį pavedė organizuoti Kauno apygardos prokuratūrai.
Bylos, kuriose teisėjas yra paskirtas teisėjų kolegijos nariu, bus nagrinėjamos iš naujo paskyrus kitą kolegijos narį.
Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcija kreipiasi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojo Jurgio Razmos viešų kaltinimų Seimo pirmininko pavaduotojui Gediminui Kirkilui, neva jis posėdžiui pirmininkauja neblaivus.
Frakcijos nuomone, tokiais įžūliais kaltinimais be pagrindo besimėtančių konservatorių elgesys turėtų būti apsvarstytas Seimo etikos komisijos.
„Mūsų frakcijos narys, Seimo pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas vadovavo posėdžiui, kuriame kaip tik buvo svarstomas konservatoriams ir jų partneriams Lietuvos socialdemokratų partijai nepalankus Politinių partijų finansavimo įstatymas, kai prie mikrofono viešus kaltinimus dėl neva Gedimino Kirkilo neblaivumo pažėrė konservatorius Jurgis Razma. Iš pradžių į šias fantazijas stengėmės nereaguoti, tačiau įžūlumui ribų nebuvo, ir šiuos kaltinimus tęsė konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. Tokiu būdu konservatoriai siekė, kad nuo pirmininkavimo posėdžiui būtų nušalintas Kirkilas, nes kaip tik tuo metu buvo sprendžiamas politinių partijų finansavimo klausimas. Akivaizdu, kad taip buvo siekiama nepriimti šio įstatymo projekto. Štai tokiais šlykščiais metodais dirba dešinieji, kad pasiektų savo“, – sako Seimo LSDD frakcijos seniūnas Andrius Palionis.
Pasak Seimo LSDD frakcijos nario, Seimo pirmininko pavaduotojo G. Kirkilo, jis nusišalino nuo pirmininkavimo posėdžiui, kad nekeltų nereikalingo sąmyšio ir negaišintų Seimo posėdžio laiko tuščioms kalboms.
„Atsisakiau pirmininkauti todėl, kad nebūtų traktuojama, jog būdamas LSDDP pirmininku galėjau būti neobjektyvus. Perleidau vadovavimą posėdžiui kitai kolegei Seimo vicepirmininkei Irena Šiaulienei, tikėjausi, kad niekus kalbantys konservatoriai liks patenkinti ir taupys Seimo posėdžio laiką. Deja, kaip matome, ribų konservatoriai nejaučia. Nemanau, kad turėtume kaskart kažkam sufantazavus pulti tikrintis blaivumą, nes kažkam to tiesiog norisi. Manau, Seime trūksta elementarios pagarbos ir etiško elgesio kitų atžvilgiu“, – sako Seimo pirmininko pavaduotojas G. Kirkilas.
Kaip ELTA jau skelbė, Seimo konservatoriams kilus įtarimų dėl galimai alkoholį vartojusio Seimo vicepirmininko Gedimino Kirkilo, pats G. Kirkilas teigė alkoholį vartojantis saikingai, o šiandien jo nevartojęs.
„Aš alkoholį vartoju labai saikingai, kartais pavartoju, bet šiandien nevartojau“, – žurnalistams sakė iš Seimo plenarinių posėdžių salės pasibaigus plenariniam posėdžiui išėjęs G. Kirkilas.
Žurnalistų paklaustas, ar ketina pasitikrinti alkotesteriu, jis atsakė klausimu: „O kodėl turėčiau?“
Opozicijai kilusių abejonių dėl galimo girtumo jis nedramatizavo, nes tai esą politinis spaudimas. „Jie gali visada abejoti, čia yra politinis spaudimas mums“, – sakė jis.
Konservatorius J. Razma Seimo plenariniame posėdyje paprašė, kad Socialdemokratų darbo partijos lyderis G. Kirkilas pasitikrintų blaivumą.
Ketvirtadienio rytą darbo metu galimai neblaivus buvęs parlamentaras Linas Balsys šiuo metu yra savo namuose, tačiau tiesioginio kontakto užmegzti nepavyko – Seimo narys durų pareigūnams neatidaro, pranešė policija.
Policijos departamento Pajėgų valdymo valdybos viršininko Arūno Paulausko teigimu, vienas policijos ekipažas vis dar budi prie parlamentaro namų.
„Su pačiu L. Balsiu tiesioginio ryšio šiandien nebuvo – spėjame, kad parlamentaras spėjo grįžti namo iki policijai ten atvykstant. Durų pareigūnams L. Balsys neatidaro, bandėme stebėti vaizdą pro namo langą. Šiuo metu prie Seimo nario namų budi policijos ekipažas, sieksime užmegzti kontaktą”, – žurnalistams pranešė A. Paulauskas.
Ar automobilį galimai neblaivus L. Bastys vairavo pats, policijai kol kas išsiaiškinti nepavyko.
Kaip ELTA skelbė anksčiau, ketvirtadienį žurnalistų atliktas patikrinimas alkotesteriu parodė parlamentaro L. Balsio galimą girtumą – darbo metu jis pripūtė 1,82 promilės. Iš ryto plenariniame posėdyje dalyvavęs L. Balsys po tokios žurnalistų „diagnozės“ galimai vėliau neblaivus išvyko iš Seimo rūmų.
„Policijai yra pranešta, jis yra ieškomas“, – žurnalistams po parlamentaro išvykimo sakė Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė.
Peržiūrėjus vaizdo kameras paaiškėjo, kad politikas išvyko automobiliu.
Pats L. Balsys iš ryto kalbėdamas su žurnalistais savo girtumą neigė.
„Nebuvau aš niekaip išgėręs, aš tiesiog geriu tam tikrus vaistus, nes turiu stuburo išvaržą, pasitempęs kojos sausgysles, turbūt truputėlį persisportavau, nes kasdien po 3 kilometrus nubėgu. Tie vaistai yra raminantys ir skausmą mažinantys, galbūt jie sukelia tam tikrą mieguistumą“, – žurnalistams sakė L. Balsys.
Jeigu faktas dėl L. Balsio girtumo būtų oficialiai patvirtintas policijos, būtų galima ir apkalta šiam Seimo nariui.
Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis atleido iš pareigų Generalinės prokuratūros Personalo ir teisės skyriaus vyriausiąjį specialistą M. P. dėl dviejų šiurkščių tarnybinių nusižengimų, kuriuos savo išvadose konstatavo specialiai sudaryta Komisija.
Komisijos išvadose nurodoma, kad šių metų sausio 2 d. M. P. neatvyko į tarnybą visą darbo dieną be pateisinamos priežasties ir tuo nevykdė savo pareigos laikytis įstatymų, kitų teisės aktų bei vidaus tvarkos taisyklių, o tuo, kad tą dieną darbo metu viešoje vietoje buvo neblaivus – ne tik nesilaikė atitinkamų teisės aktų reikalavimų, bet ir diskreditavo prokuratūros autoritetą.
Tarnybinis patikrinimas buvo pradėtas valstybės tarnautojui neatvykus į darbą. Gavus duomenų apie tai, kad M. P. tą dieną Vilniuje sukėlė eismo įvykį būdamas neblaivus, tarnybinis patikrinimas buvo praplėstas ir pateikta bendra išvada, kuriai generalinis prokuroras pritarė.
Nustačius, kad vairuotojo M. P. kraujyje buvo daugiau negu 1,5 promilės alkoholio, policija pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal LR BK 281 str. 7 d., kuris šiuo metu tebevyksta.
Informacijos šaltinis – Lietuvos Respublikos prokuratūra.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vadovaudamasi Konstitucija ir Teismų įstatymu bei atsižvelgdama į Teisėjų tarybos patarimą, pasirašė dekretą, kuriuo už teisėjo vardo pažeminimą iš pareigų atleido Kretingos rajono apylinkės teismo teisėją Petrą Kontrimą.
Teisėjas iš pareigų atleidžiamas nuo sausio 6 dienos. Šio teisėjo įgaliojimai sustabdyti dar 2016-ųjų lapkričio 29 d., kai Prezidentė kreipėsi į Teisėjų tarybą patarimo dėl jo atleidimo.
Teisėjas P.Kontrimas, kaip įtariama, būdamas itin sunkaus girtumo, smurtavo šeimoje, o vėliau, policijos komisariate aiškinantis konflikto aplinkybes, melagingai apkaltino sutuoktinę smurto vartojimu, ką pats vėliau pripažino Teisėjų tarybos posėdyje.
Toks elgesys – nesuderinamas su teisėjo garbe, prasilenkia su Teisėjų etikos kodekso reikalavimais bei kenkia visų teismų autoritetui, pažymi šalies vadovė.
Prezidentė per 7-erius metus iš viso atleido 20 teisėjo vardą pažeminusių teisėjų.
Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.
Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo, Specialiųjų tyrimų tarnyboje kaip specialusis liudytojas apklaustas Kauno klinikinės ligoninės vadovas. Pradėjus tyrimą iš šios medicinos įstaigos buvo paimti tyrimui reikšmingi dokumentai.
Praėjusią savaitę (gruodžio 22 d.) STT pareigūnai kaip specialiąją liudytoją apklausė Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) direktorę. Taip pat kaip specialusis liudytojas buvo apklaustas Kauno klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotojas.
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos pareigūnai kaip specialiąją liudytoją apklausė Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) direktorę.
NŽT vadovė buvo apklausta atliekant ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo siekiant nuslėpti galimą šios valstybės tarnautojos girtumo eismo įvykio metu faktą.