Sekmadienį iki 19 val. policija gavo 84 pranešimus dėl galimų rinkimų tvarkos pažeidimų, tačiau ikiteisminio tyrimo šiandien nebuvo pradėta. Tai sekmadienį vakare vykusioje spaudos konferencijoje pažymėjo Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Pasak jo, sekmadienį papildomai registruotos 5 medžiagos, dėl kurių, atlikus teisinį vertinimą, bus priimtas vienoks ar kitoks sprendimas.
Policijos vadovas informavo, kad tai susiję su Baudžiamojo kodekso straipsniu, kuriame kalbama apie trukdymą pasinaudoti balsavimo teise.
Anot R. Požėlos, lyginant su 2019 m. vykusiais rinkimais į savivaldybių tarybas, yra gautas panašus pranešimų apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus skaičius.
„Tačiau skirtingai negu 2019 m., šių rinkimų metų daugiausia yra gauta skundų dėl agitacijos taisyklių pažeidimų, taip pat gauti pranešimai dėl galimo rinkėjų papirkimo ar galimo pavežimo, tačiau patikrinus pranešimus dėl papirkimų didžioji dalis jų nepasitvirtino“, – sakė R. Požėla.
Komentuodamas galimus pažeidimus R. Požėla paminėjo agitacijos taisyklių pažeidimus, galimą rinkėjų papirkimą, pavežimą, viešosios tvarkos pažeidimus, biuletenių fotografavimą.
Jo teigimu, kaip ir 2019 m., taip ir 2023 m. daugiausia pranešimų apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus fiksuota Alytaus ir Vilniaus apskrityse.
R. Požėlos teigimu, per šiuos savivaldos rinkimus užfiksuota žymiai mažiau nusikalstamų veikų, o 2019 m. buvo pradėti 28 ikiteisminiai tyrimai.
Spaudos konferencijoje policijos vadovas informavo, kad nuo išankstinio balsavimo pradžios tai yra vasario 28 d. iki šeštadienio, policija buvo gavusi 61 pranešimą apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus ir per šį laikotarpį pradėjo 7 ikiteisminius tyrimus. Anot jo, dėl 8 įvykių dar yra tikslinamos aplinkybės.
„Tai gali reikšti, kad prie 7 ikiteisminių tyrimų dar gali būti pridėti papildomai 8 ikiteisminiai tyrimai. Jau 2 ikiteisminiuose tyrimuose yra nustatyti įtariamieji. Pranešimai apie įtarimus yra pateikti 2 asmenims“, – sakė R. Požėla.
Ikiteisminius tyrimus jis kol kas plačiau nekomentavo. „Ikiteisminiai tyrimai pradėti Alytaus ir Telšių apskričių teritorijose. Matyt, prokurorai detaliau komentuos“, – sakė R. Požėla. Policijos vadovas lakoniškai asakė, kad kalba eina apie galimą penkių eurų atlygį.
Sekmadienį 20 val. pasibaigė savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Teisę balsuoti turėjo 2 milijonai 385 tūkst. 262 rinkėjai.
Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigia, kad savaitgalį apie 15 tūkstančių automobilių nebuvo praleisti į konkrečius miestus ir miestelius. Pasak generalinio komisaro, pasitaikė ir tokių, kurie pareigūnų nurodymams priešinosi, todėl pradėtas ne vienas ikiteisminis tyrimas.
„Apie 4 tūkstančius policijos pareigūnų dirbo nuo penktadienio iki vakar vakaro. Mums padėjo Šiaulių sąjungos nariai, karo policijos darbuotojai, vidaus reikalų sistemos pareigūnai. Tai visi kartu atlikome šį didelį darbą. Mūsų skaičiavimais, patikros punktuose nuo penktadienio iki pirmadienio vakaro buvo patikrinta apie 100 tūkstančių transporto priemonių. Iš jų apie 15 tūkstančių, maždaug kas 6 automobilis, deja, neatitiko Vyriausybės nutarime nustatytų išimčių ir tiesiog buvo apgręžtas ir neįleistas į konkrečią gyvenvietę, miestą“, – sakė R. Požėla.
Anot jo, savaitgalį taip pat surašytas 231 protokolas dėl karantino pažeidimų.
„Savaitgalį surašėme 231 protokolą dėl karantininių pažeidimų. Tai ir saviizoliacijos pažeidimai, ir kaukių dėvėjimo pažeidimai, ir kiti nesilaikymai. (…) buvo tokių atvejų, kai nevykdomi teisėti pareigūnų reikalavimai ir tam buvo priešinamasi, todėl turime ir ikiteisminių tyrimų. (…) buvo sulaikyti ir neblaivūs vairuotojai, ir kiti eismo pažeidimai (…) Esu įsitikinęs, kad ši priemonė buvo reikalinga (…)“, – teigė jis.
Nors kitų įvykių per savaitgalį buvo nedaug, bet, pasak R. Požėlos, jie buvo itin sunkūs.
„Apskritai dėl kriminogeninės situacijos šį savaitgalį tai pačių įvykių buvo nedaug. Tačiau, deja, tie įvykiai buvo pakankamai sunkūs. Buvo įvykdyti du nužudymai artimoje aplinkoje. 8 sunkūs kūno sužalojimai, kurie buvo padaryti naudojant peilius, kirvį. Deja, neišvengėme ir tragiškų eismo įvykių, ir ypač skaudu, kad žuvo nepilnametis, bet vėlgi nepilnametis ir vairavo transporto priemonę. Turėjome brutalų apiplėšimą Rokiškio rajone“, – sakė jis.
Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisija sako, kad kriminalinių žvalgybos veiksmų taikymas pastebimai sumažėjęs, nes jie taikomi pamatuotai, pagrįstai ir tikslingai. Kriminalinės žvalgybos įstatyme numatyti veiksmai pernai buvo sankcionuoti 4658 (2016 m. – 5150) asmenims. Pradėti 466 kriminalinės žvalgybos tyrimai (2016 m. – 530). Atlikus kriminalinės žvalgybos veiksmus, pradėta 512 ikiteisminių tyrimų (2016 m. – 562).
Komisijos posėdyje dalyvavęs generalinis prokuroras Evaldas Pašilis informavo, kad kriminalinės žvalgybos pagrindinių institucijų vertinimu, problemų, susijusių su kriminalinės žvalgybos veiksmų sankcionavimu prokuratūroje ir teisme, nebuvo.
Komisija pabrėžė, kad gerėja atliekamų kriminalinių žvalgybos veiksmų kokybė, kriminalinės žvalgybos subjektų veiklos teisėtumas kontroliuojamas pakankamai.