Uzbekistane. EPA-ELTA nuotr.

Taškentas, gegužės 1 d. (AFP-ELTA). Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai sukritikavo referendumą dėl konstitucijos pataisų Uzbekistane, per kurį aiški rinkėjų dauguma balsavo už prezidento kadencijos pratęsimą.
 
Be kita ko, trūko „tikro pliuralizmo ir tikros konkurencijos“, pirmadienį pareiškė stebėtojai.
 
Nepaisant buvusioje sovietinėje respublikoje neseniai pradėtų reformų, esą „dar reikės nueiti ilgą kelią, kol bus gerbiamos pagrindinės teisės“.
 
Preliminariais duomenimis, sekmadienį vykusiame referendume 90 proc. uzbekų balsavo už pasiūlytas konstitucijos pataisas. Jos, be kita ko, dabartiniam prezidentui Šavkatui Mirzijajevui leidžia liki valdžioje iki 2040 m.
 
Po konstitucijos reformos prezidentas ateityje galės būti renkamas septyneriems metams. Iki šiol kadencija truko penkerius metus. Kadencijų skaičius ir toliau liks apribotas iki dviejų. Tačiau dvi dabartinio prezidento Š. Mirzijajevo kadencijos nebus įskaičiuotos.
 
Š. Mirzijajevas į postą atėjo 2016 m. po autoritariškai Uzbekistaną valdžiusio savo pirmtako Islamo Karimovo mirties ir po daug metų trukusios izoliacijos bei stagnacijos atvėrė 35 mln. gyventojų turinčią šalį. 2021-aisiais Š. Mirzijajevas aiškia dauguma buvo perrinktas dar penkeriems metams.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.05.02; 05:00

The Guardian įsigilino į Didžiosios Britanijos ir Uzbekistano santykių smulkmenas. Kaip išsiaiškino leidinio korespondentas Jenas Kobeinas (Ian Cobain), „jau po rugsėjo 11 teroro akto keletas Britanijos aukštųjų mokyklų, visiškai pritariant Britanijos vyriausybei, užmezgė kontaktus su Islamo Karimovo režimu.

Į šiuos kontaktus palankiai žiūrėjo Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų ministerija ir Britanijos taryba. Žurnalistas mano, kad tai buvo daroma „santykiams stiprinti“ su strategiškai svarbia Viduriniosios Azijos valstybe (per jos teritoriją gabenami kroviniai NATO kontingentui Afganistane).

Straipsnyje sakoma, kad Vestminsterio universitetas ne šiaip sau užmezgė partnerystės santykius su Uzbekijos aukštosiomis mokyklomis (kaip tai padarė Bato, Kembridžo, Rytų Anglijos ir Londono sostinės universitetai, o taip pat Londono mados koledžas), bet net atidarė Uzbekistane savo filialą, kurio rektoriumi paskyrė „buvusį KGB karininką“ Abdužabarą Abduvachitovą.

Continue reading „Britanijos universitetai, nepaisant baimių dėl žmogaus teisių laikymosi, stengiasi suartėti su Uzbekistanu”

gulnara_karimova-uzbekistan

„40-metės Gulnaros Karimovos nesibaigiantys twitteriai ir kasdien papildoma foto galerija demonstruoja „despoto dukters, visagalės savo šalyje ir reikalaujančios sau dėmesio, nuobodulį“, – rašo Markusas Bensmannis leidinyje “Tageszeitung”.

„Iki šios vasaros 74-rių metų Uzbekistano prezidento Islamo Karimovo duktė nepraleisdavo nė vieno renginio, pradedant Kanų kino festivaliu ir baigiant Eltono Džono labdaros vakaru Los Andžele, kad pultų į pasaulinio garso žvaigždžių glėbį“, – rašo autorius.

Be to, pasak autoriaus, nieko netrikdė, kad Uzbekijos valdančiojo klano įpėdinė apiplėšinėja savo šalį, šalyje sistemingai naudojami kankinimai, o nepriklausoma spauda ir legali opozicija likviduotos.

Continue reading „Diktatoriaus dukra Twitteryje: “Šaunu šiurpinti žmones””