Benjaminas Netanyahu. EPA-ELTA nuotr.

Jeruzalė, lapkričio 13 d. (AFP-ELTA). Sekmadienį Izraelio prezidentas įpareigojo Benjaminą Netanyahu sudaryti naują šalies vyriausybę po lapkričio 1 d. surengtų rinkimų, pagal kurių rezultatus buvusiam premjerui pavyko sukurti stabilią dešiniųjų koaliciją.
 
„Suteikiu jums mandatą suformuoti vyriausybę“, – per ceremoniją Jeruzalėje B. Netanyahu pareiškė prezidentas Isaacas Herzogas.
 
B. Netanyahu vyriausybės formavimui turės 28 dienas, tačiau dar galės šį terminą pratęsti dviem savaitėms. Naująją šalies valdžią sudarys lapkričio 1 d. vykusius parlamento rinkimus laimėjęs jo vadovaujamas dešinysis blokas, kuriam priklauso paties B. Netanyahu dešiniojo sparno partija „Likud“, dvi žydų ultraortodoksų partijos ir kraštutinės dešinės aljansas „Religinis sionizmas“. Bloko atstovai per balsavimą gavo 64 iš 120 vietų šalies parlamente.
 
B. Netanyahu jau kelis kartus ėjo šalies ministro pirmininko pareigas. Jis vadovavo vyriausybei 1996–1999 m. m. ir 2009–2021 m. m. Tačiau 73-ejų politikos veteranas šiuo metu tebėra teisiamas dėl įtarimų korupcija, kuriuos jis neigia.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.11.14; 07:36

Isaacas Herzogas. EPA – ELTA nuotr.

Trečiadienį prisiekė naujasis Izraelio prezidentas, buvęs Darbo partijos vadovas Isaacas Herzogas.
 
60-metis paragino šalį susivienyti ir pažadėjo būti „visų prezidentu“, skelbė vietos žiniasklaida.
 
I. Herzogą eiti prezidento pareigas išrinko Izraelio parlamentas Knesetas. Jo kandidatūrai birželio pradžioje buvo pritarta aiškia balsų dauguma. Jo kadencija oficialiai prasidės penktadienį. Jis yra 11-asis Izraelio prezidentas.
 
Anot žiniasklaidos, protestuotojai prie Kneseto pastato Jeruzalėje garsiai reiškė savo nepritarimą I. Herzogo atstovo spaudai paskyrimui, kuris anksčiau dirbo buvusiam premjerui Benjaminui Netanyahu.
 
B. Netanyahu, kuris buvo nuverstas po 12 metų valdžioje, kai po rinkimų kovą buvo sudarytas naujas koalicijos susitarimas, šiuo metu yra teisiamas dėl kaltinimų korupcija.
 
I. Herzogas pirmą kartą įžengė į Knesetą 2003 metais kaip Darbo partijos įstatymų leidėjas. 2005 metais jis tapo statybų ministru, o vėliau perėmė turizmo ir gerovės ministerijų vairą.
 
I. Herzogas vadovavo Darbo partijai nuo 2013 metų iki 2017-ųjų. 2018-aisiais jis tapo organizacijos „Jewish Agency“, kuri, be kita ko, yra atsakinga už imigraciją į Izraelį, valdybos pirmininku.
 
I. Herzogo tėvas Chaimas Herzogas anksčiau taip pat ėjo Izraelio prezidento pareigas.
 
Izraelyje prezidento funkcija yra daugiausiai simbolinė, pagrindinės šalies vadovo užduotys yra suteikti malonę kaliniams ir suteikti mandatą formuoti vyriausybę.
 
Kandidatus į šias pareigas kas septynerius metus slaptu balsavimu renka šalies parlamentas. I. Herzogas tapo Reuveno Rivlino įpėdiniu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.08; 00:30

Brazilijos prezidento Jairo Bolsonaro replika apie Holokaustą itin stipriai supykdė Izraelį ir išprovokavo jo atsaką.

Prezidentui J. Bolsonarui pareiškus, kad Holokausto nusikaltimai yra atleistini, į šią repliką reaguodamas Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas šeštadienį atkirto, kad žydų tautybės žmonės „niekada neatleis ir niekada nepamirš“.

Žinutėje, akivaizdžiai skirtoje J. Bolsonarui, R. Rivlinas sakė: „Visada prieštarausime tiems, kurie neigia tiesą, ir tiems, kurie nori ištrinti mūsų atmintį (…).„

„Žydų tautybės žmonės visada kovos su antisemitizmu ir ksenofobija. Politiniai lyderiai yra atsakingi už ateities formavimą. Istorikai aprašo praeitį ir tyrinėja, kas įvyko. Nei vieni, nei kiti neturėtų lįsti į vieni kitų teritoriją“, – rašė Izraelio vadovas.

Ketvirtadienį Brazilijos Rio de Žaneiro mieste vykusiame susitikime su dvasininkais J. Bolsonaras kalbėjo apie neseniai įvykusį jo apsilankymą Jad Vašeme – Izraelio memoriale Holokausto aukoms atminti. Susitikime Brazilijos vadovas pasakė apie Holokaustą: „Mes galime atleisti, bet negalime užmiršti“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.15; 11:00

Sekmadienis, sausio 8 d. (Vilnius). Minint 25-ąsias Lietuvos ir Izraelio diplomatinių santykių metines Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su šios valstybės vadovu Prezidentu Reuvenu Rivlinu paskelbė bendrą pareiškimą, kuriuo įtvirtina nuoširdžia draugyste ir abipusiu supratimu grindžiamą tarpvalstybinį bendradarbiavimą. 

Dokumente teigiama, kad Lietuvai ir Izraeliui teko iškovoti savo nepriklausomybę ir įveikti daugybę iššūkių kelyje link geresnės demokratijos, sąžiningesnės visuomenės, žmogaus laisvių ir teisių įtvirtinimo, taikos ir laisvės. Kartu abi šalys gali įveikti bet kokius išbandymus.

Valstybių vadovai taip pat pabrėžia, jog Lietuvos ir Izraelio tautas vienija šimtmečius trukusi bendra istorija. Daugybę metų žydų gyvenimas Lietuvoje klestėjo, Vilniuje bei kituose šalies miestuose buvo puoselėjamos  jidiš ir hebrajų kultūros, daugelis žydų ir krikščionių kūrė geresnį bei taikesnį gyvenimą.

Tačiau nacių okupacija Antrojo pasaulinio karo pradžioje, prasidėjusi po tragiškai Lietuvos nepriklausomybę nutraukusios sovietinės okupacijos, lėmė didžiulį skausmą ir praradimus žydų bendruomenei. Todėl dabar svarbiausia pareiga – pasitelkus atminimą ir švietimą, užtikrinti, kad Holokausto tragedija niekuomet nepasikartotų.

Gerų ir artimų ryšių palaikymas, kaip teigiama bendrame Lietuvos ir Izraelio Prezidentų pareiškime, atitinka abiejų valstybių interesus, o jų piliečių bendradarbiavimas šiandien duoda puikių vaisių. Nors daugelyje sričių Lietuvos ir Izraelio santykiai yra tvirti, tačiau yra dar daug potencialių bendradarbiavimo galimybių, kur ši partnerystė galėtų būti ir bus plečiama. Abi šalys sėkmingai kuria aukštąsias technologijas. Lietuva yra pasaulinė lazerinių technologijų ir komunikacijos lyderė, o Izraelis pirmauja plėtodamas mokslinius tyrimus ir inovacijas. Valstybės keičiasi patirtimi medicinos srityje, dalijasi švietimo metodais ir bendradarbiauja, kultūros gynybos bei saugumo srityje, ieško tarpusavio eksporto ir importo galimybių.

Šiandien valstybės yra pasirengusius glaudžiau dirbti rengiant bendras jaunimo mainų programas ir stiprinant universitetų bei mokyklų bendradarbiavimą. Jungtinėse Tautose Lietuva tvirtai palaiko Izraelį, o Izraelis savo ruožtu padeda Lietuvai įgyvendinti savo tikslą prisijungti prie EBPO. Bet kurioje srityje ryšiai tarp abiejų tautų vis stiprėja.

Valstybių vadovai pasveikino pasiektą pažangą ir dar kartą patvirtino savo įsipareigojimą dirbti kartu kuriant glaudžią partnerystę, kurios tikslas – įgyvendinti bendrus politinius, ekonominius ir socialinius tikslus. Taika, klestėjimas ir laisvė visiems – tai didžiausi siekiai, kuriuos Lietuva ir Izraelis ketina kartu įgyvendinti.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2017.01.08; 12:06

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė užuojautą Izraelio Valstybės Prezidentui Reuvenui Rivlinui dėl buvusio šalies vadovo Yitzhako Navono netekties.

„Ilgus metus savo valstybei rūpestingai ir atsakingai tarnavęs Prezidentas Yitzhakas Navonas Izraelio žmonių atmintyje išliks kaip ypač gerbiamas ir mylimas vadovas. Tiek savo politine, tiek viešąja ir švietėjiška veikla Yitzhakas Navonas siekė taikos ir statyti tiltus tarp visų tautybių ir tikėjimų Izraelio žmonių“, – rašoma šalies vadovės užuojautoje.

Continue reading „Prezidentė pareiškė užuojautą dėl buvusio Izraelio Prezidento mirties”

Izraelyje su oficialiu vizitu viešinti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Izraelio Prezidentu Reuvenu Rivlinu.

Tai pirmas oficialus Prezidentės ir pernai išrinkto Izraelio vadovo susitikimas. Jame aptarti aktualiausi regioninio saugumo ir dvišalio bendradarbiavimo klausimai. Su Izraelio Prezidentu, kuris pabrėžia savo litvakiškas šaknis, Prezidentė taip pat aptarė ir priemones, padėsiančias stiprinti Izraelio ryšius su Lietuva.

Continue reading „Lietuvai ir Izraeliui – sudėtingi iššūkiai”