Slovakijos žurnalisto J. Kuciako ir jo sužadėtinės atminimui. EPA-ELTA nuotr.

Bratislava, gegužės 19 d. (AFP-ELTA). Penktadienį Slovakijos teismas išteisino įtakingą verslininką Marianą Kočnerį, kuris buvo kaltinamas 2018 m. užsakęs nužudyti tyrimus vykdžiusį žurnalistą ir jo sužadėtinę.  
 
Sprendimu pasipiktino žurnalisto Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos šeimos. J. Kuciakas ir M. Kušnirova, abu 27 metų, buvo nušauti namuose, pasirodžius keliems žurnalisto straipsniams apie korupciją ir neaiškius sandorius, susijusius su M. Kočneriu, turėjusiu ryšių su aukšto rango vyriausybės politikais.
 
„M. Kočneris išteisintas užsakęs Jano Kuciako nužudymą“, – teismui sakė teisėja Ruzena Sabova. „Neįrodyta, kad kaltinamasis (…) padarė veiką (…) Yra abejonių“, – sakė ji.
 
Tačiau teismas pripažino kitą įtariamąją Aleną Zsuzsovą kalta užsakius dvigubą žmogžudystę. Šios žmogžudystės sukėlė masinius protestus ir nuvertė tuometinę šalies vyriausybę.
 
A. Zsuzsova nuteista kalėti 25 metus ir turės sumokėti aukų šeimoms 160 tūkst. eurų. Tiek M. Kočneris, tiek A. Zsuzsova šiuo metu atlieka įkalinimo bausmes už kitus nusikaltimus. 2020 m. M. Kočneris buvo nuteistas kalėti 19 metų už dokumentų klastojimą, o A. Zsuzsova gavo 21 metus už dalyvavimą nužudant merą.
 
Tikimasi, kad prokurorai apskųs M. Kočnerio išteisinamąjį nuosprendį, abiejų aukų šeimos jį pasmerkė. M. Kušnirovos motina Zlatica Kušnirova pavadino nuosprendį „gėdingu“. Tarptautinė organizacija „Žurnalistai be sienų“ pareiškė, kad „visiškas teisingumas nebuvo įvykdytas“.
 
Naujas procesas buvo pradėtas, kai Aukščiausiasis Teismas 2021 m. panaikino pirminius išteisinamuosius nuosprendžius ir M. Kočneriui, ir A. Zsuzsovai, nustatęs „keletą klaidų“ per ankstesnį procesą.
 
2020 m. M. Kočneris tvirtino esąs nekaltas. „Nesu šventasis, bet nesu ir žudikas. Tikrai nesu kvailys, kuris nesuvoktų, prie ko prives žurnalisto nužudymas“, – sakė jis.
 
Kiti du įtariamieji, tarp jų ir ginkluotas užpuolikas, jau prisipažino ir buvo nuteisti.
 
Dviguba žmogžudystė įstūmė 5,4 mln. gyventojų turinčią šalį į krizę, kilo didžiausios po komunizmo žlugimo demonstracijos. Ministras pirmininkas Robertas Fico buvo priverstas atsistatydinti, kitus parlamento rinkimus laimėjo opozicija.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.05.20; 11:00

Antradienį Slovakijos Aukščiausiasis teismas patvirtino praėjusių metų vasarį Specialiojo baudžiamojo teismo paskelbtą verdiktą skirti 19 metų laisvės atėmimo bausmę buvusiam šalies vicepremjerui ir ekonomikos ministrui Pavolui Rusko.
 
Buvęs politikas turės atlikti bausmę griežtojo režimo kalėjime. Prokuratūra reikalavo įkalinti jį 20-čiai metų. P. Rusko, tvirtinęs, kad yra nekaltas, ir siekęs, kad būtų panaikintas pirmosios instancijos teismo nuosprendis, buvo suimtas praėjusių metų gruodžio viduryje, kai atsisakė atvykti į Aukščiausiojo teismo posėdį, skirtą peržiūrėti jo bylai, kurioje taip pat figūravo šešėlinio verslo veikėjas Marianas Kočneris, įtariamas Bratislavos interneto leidinio „Aktuality.sk” reporterio Jano Kuciako nužudymo 2018 metų vasario 21 d. organizavimu.
 
P. Rusko buvo pripažintas kaltu dėl finansinių dokumentų klastojimo, kurio mastas – 69 mln. eurų.
 
P. Rusko ėjo Slovakijos vicepremjero ir ekonomikos ministro pareigas nuo 2003 metų rugsėjo iki 2005 metų rugpjūčio, nuo 2001 iki 2007 metų buvo partijos „Naujojo piliečio aljansas” pirmininkas. Nuo 1995 iki 2002 metų P. Rusko buvo televizijos kanalo „Markiza” savininkas ir generalinis direktorius.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.01.13; 00:01

Slovakijos žurnalisto J. Kuciako atminimui. EPA-ELTA nuotr.

Trečiadienį Slovakijos Aukščiausiasis teismas sugriežtino šių metų balandžio 6 d. specializuotojo baudžiamojo teismo paskelbtą nuosprendį Bratislavos interneto leidinio „Aktuality.sk” reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos žudikui Miroslavui Marčekui.
 
Tai pranešė televizijos kanalas TA3.
 
Aukščiausiasis teismas padidino M. Marčeko kalinimo laiką iki maksimalaus galimo – 25 metų – laikant jį itin griežto režimo sąlygomis. Specializuotasis baudžiamasis teismas anksčiau jį buvo nuteisęs kalėti 23 metus.
 
Sausio mėnesį buvęs kariškis M. Marčekas prisipažino nužudęs žurnalistą ir jo sužadėtinę. Jis vykdė Slovakijos šešėlinio verslo veikėjo Mariano Kočnerio užsakymą.
 
J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti 2018 metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas, be kita ko, atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta”. Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija” lyderį Robertą Ficą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.02; 16:00

Marianas Kočneris. EPA – ELTA nuotr.

Slovakijos teismas procese dėl žurnalisto Jano Kučiako nužudymo netikėtai išteisino milijonierių verslininką Marianą Kočnerį.
 
Jis buvo pripažintas kaltu dėl nelegalaus ginklo laikymo, tačiau teismui pritrūko įrodymų, kad jis užsakė žurnalisto nužudymą ir už tai sumokėjo.
 
Vienareikšmiškai nepavyko įrodyti ir to, kad nužudymą verslininko pavedimu organizavo Alena Z. Prokuratūra šiuos nuosprendžius gali skųsti.
 
Procese buvo nagrinėjamas tiriamosios žurnalistikos atstovo J. Kučiako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos nužudymas 2018 metų vasario 21-ąją. Abu jie buvo nušauti savo namuose.
 
Slovakijos žurnalisto J. Kuciako ir jo sužadėtinės atminimui. EPA-ELTA nuotr.

M. Kočneris buvo teisiamas kaip spėjamas žmogžudystės užsakovas, Alena Z. – kaip spėjama nusikaltimo organizatorė. Kaip bendrininkas kaltu pripažintas buvęs policininkas. Žudikas Miroslavas Marčekas ir dar vienas bendrininkas prieš tai prisipažino dėl nužudymo. M. Marčekui buvo skirta 23 metų kalėjimo bausmė.
 
J. Kučiakas rašė apie abejotinus milijonieriaus M. Kočnerio sandorius, taip pat apie politikos sąsajas su verslu. Po mirties paskelbtas jo reportažas sukėlė masines demonstracijas prieš korupciją ir privertė atsistatydinti tuometę vyriausybę.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.04; 00:50 

Slovakijos žurnalisto J. Kuciako atminimui. EPA-ELTA nuotr.

Slovakijos Nacionalinės Tarybos (parlamento) pirmininkas, Slovakijos nacionalinės partijos lyderis Andrejus Danko telefonu kalbėjosi su Alena Zsuzsova, kuri figūruoja Bratislavos interneto leidinio „Aktuality.sk” reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos nužudymo byloje. Tai trečiadienį pranešė Slovakijos radijas.
 
Nuo 2016 metų parlamentui vadovaujantis A. Danko prisipažino, kad prieš ketverius metus susiskambindavo, taip pat keisdavosi trumposiomis žinutėmis su A. Zsuzsova, bet nežinojo, jog ji susijusi su nusikalstamu pasauliu. Pokalbių ir trumpųjų žinučių tekstus paskelbė Slovakijos žiniasklaida. Jie buvo gauti iš tarptautinio Korupcijos ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo centro (OCCRP).
 
A. Danko ir A. Zsuzsova bendraudami kreipdavosi į vienas kitą tik „jūs“, bet susirašinėjimas ir pokalbiai telefonu buvo frivoliški. Be kita ko, parlamento vadovas gavo ne itin kuklią moters nuotrauką, siuntė jai bučinius ir neatmetė artimų susitikimų galimybės. Tačiau, kaip pabrėžė Slovakijos radijas, jokių tiesioginių kontaktų tarp jų nebuvo ir viskas apsiribojo bendravimu mobiliuoju telefonu.
 
A. Danko pavadino jo bendravimo su A. Zsuzsova tekstų paskelbimą „neteisėtu ir antikonstituciniu“. Jis tai susiejo su šių metų vasario 29 d. šalyje įvyksiančiais parlamento rinkimais.
 
Slovakijos specializuotas baudžiamasis teismas pradėjo nagrinėti rezonansinę žurnalisto nužudymo bylą. Posėdžiai vyksta Pezinoko mieste, kuris yra už 25 kilometrų į vakarus nuo Bratislavos. Teisiamųjų suole – keturi kaltinamieji, tarp jų – A. Zsuzsova, nusikaltimo užsakovas šešėlinis verslininkas Marianas Kočneris ir tiesioginis nusikaltimo vykdytojas Miroslavas Marčekas. Jiems gresia kalėjimas iki gyvos galvos.
 
J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti 2018 metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas, be kita ko, atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta”.
 
Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija” lyderį Robertą Ficą, kurio vietą užėmė jo artimiausias bendražygis Peteris Pellegrinis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.30; 00:30

Slovakijos žurnalisto J. Kuciako ir jo sužadėtinės atminimui. EPA-ELTA nuotr.

Pirmadienį Slovakijos specializuotasis baudžiamasis teismas paskelbė pirmą nuosprendį Bratislavos interneto leidinio „Aktuality.sk” reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos nužudymo byloje, praneša Slovakijos radijas.
 
15 metų kalėti nuteistas tarpininkas organizuojant žurnalisto nužudymą 42 metų Zoltanas Andruskas. Jis perdavė žudikui išsamią informaciją apie J. Kuciaką, taip pat ir jo adresą. Už tai jam grėsė kalėjimas iki gyvos galvos, bet bausmė buvo sušvelninta, kadangi nuteistasis bendradarbiavo su tyrėjais.
 
Šioje byloje teisiami dar keturi asmenys, tarp jų – žudikas ir nusikaltimo užsakovas. Slovakijos specializuotasis baudžiamasis teismas gruodžio 19 d. sušaukė parengiamąjį posėdį dėl šio ketverto dalyvavimo nužudant žurnalistą ir grįš prie bylos 2020 metų sausio 13 d.
 
J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti 2018 metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas, be kita ko, atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta”. Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija” lyderį Robertą Ficą, kurio vietą užėmė jo artimiausias bendražygis Peteris Pellegrinis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.31; 06:53

Slovakijos žurnalisto J. Kuciako nužudymą galėjo užsakyti vienas multimilijonierius. EPA-ELTA nuotr.

Slovakijos tiriamosios žurnalistikos atstovo Jano Kuciako nužudymą, anot žiniasklaidos, galėjo užsakyti vienas multimilijonierius. Vienas iš suimtų įtariamųjų užsakovu įvardijo verslininką Marianą Kocnerį, trečiadienio vakarą pranešė laikraštis „Dennik N“.

M. Kocneris šiuo metu yra įkalintas dėl kito nusikaltimo. J. Kuciakas prieš savo mirtį tyrė jo verslo reikalus.

Prokuroras pirmadienį kaip spėjamą nužudymo užsakovę įvardijo 44-erių Aleną Zs., kuri yra viena iš keturių sulaikytų asmenų. Tačiau ji neturėjo jokių konfliktų su žurnalistu. Bet ji turėjo didelių skolų ir, anot žiniasklaidos, dirbo verslininko M. Kocnerio vertėja.

Pasak „Dennik N“, moteris vienam taip pat sulaikytam įtariamajam pareiškė, kad M. Kocneris užsakė J. Kuciako nužudymą. Tai tyrėjams papasakojo pats įtariamasis. Šis buvo tarpininkas tarp moters, spėjamo žudiko ir spėjamo jo vairuotojo. Visi keturi buvo sulaikyti praėjusią savaitę.

J. Kuciakas ir jo sužadėtinė Martina Kusnirova buvo nušauti vasarį savo namuose. Reporteris aiškinosi ryšius tarp Italijos mafijos ir Slovakijos vyriausybės. Jo nebaigtas rašytas straipsnis po mirties buvo išspausdintas.

27-erių žurnalisto nužudymas sukėlė masines demonstracijas prieš vyriausybę ir galiausiai privertė atsistatydinti ministrą pirmininką Robertą Ficą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.10.10; 17:50

Penktadienį Slovakijos valstybės prokuroras pateikė kaltinimus trims asmenims interneto leidinio „Aktuality.sk“ reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos tyčiniu nužudymu. Tai pranešė „Reuters“.

Kaltinimai buvo pateikti Tomašui Š., Miroslavui M. ir įtariamajam, kurio inicialai – Z. A. Išsamesnių detalių prokuratūros atstovai neatskleidė.

Ketvirtadienį policija sulaikė aštuonis įtariamuosius, tarp jų – spėjami organizatoriai ir nusikaltimo vykdytojas – samdomas žudikas. Įtariamieji buvo sulaikyti Kolarovo miesto rajone Slovakijos pietuose. Per policijos operaciją vieno iš sulaikytųjų namuose buvo rastas ginklas. Vienas iš įtariamųjų – buvęs policininkas vardu Tomašas. Jis dirbo tyrėjų Komarno mieste, kuris yra Pietų Slovakijoje, prie Vengrijos sienos.

Pranešama, kad penki sulaikytieji buvo paleisti.

J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti šių metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta“. Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija“ lyderį Robertą Ficą, kurio vietą užėmė jo artimiausias bendražygis Peteris Pellegrinis.

Susidorojimas su slovakų reporteriu – penktasis žurnalisto nužudymas ES šalyse per pastaruosius 10 metų.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.09.29; 07:59

Slovakijos policija sulaikė italų verslininką Antonio Vadalą, kuris įtariamas prisidėjęs prie interneto leidinio „Aktuality.sk“ žurnalisto Jano Kuciako nužudymo ir palaikęs ryšius su nusikalstama Kalabrijos grupuote „Ndrangheta“.

Tai antradienį pranešė leidinys „Noviny.sk“.

Antonio Vadala buvo sulaikytas Italijos prašymu. Roma reikalauja jį išduoti dėl dalyvavimo organizuojant tarptautinę narkotikų kontrabandą. Janas Kuciakas tyrė „Ndrangheta“ veiklą Slovakijoje, vienas pagrindinių jo publikacijos „herojų“ buvo Antonio Vadala, užmezgęs ryšius šalies vyriausybinėse institucijose.

Vasario 25-ąją kartu su savo sužadėtine nužudytas žurnalistas atskleidė korupciją Slovakijos valdžios struktūrose. Viename iš jo straipsnių, be kita ko, buvo minimi dviejų Slovakijos ministro pirmininko Roberto Fico padėjėjų vardai. Jie tučtuojau paliko savo postus. Taip pat atsistatydino vidaus reikalų ministras Robertas Kaliniakas ir kultūros ministras Marekas Madjaričius.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.03.14; 04:00