Slovakijos milijonierius išteisintas dėl žurnalisto nužudymo


Slovakijos žurnalisto J. Kuciako ir jo sužadėtinės atminimui. EPA-ELTA nuotr.

Bratislava, gegužės 19 d. (AFP-ELTA). Penktadienį Slovakijos teismas išteisino įtakingą verslininką Marianą Kočnerį, kuris buvo kaltinamas 2018 m. užsakęs nužudyti tyrimus vykdžiusį žurnalistą ir jo sužadėtinę.  
 
Sprendimu pasipiktino žurnalisto Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos šeimos. J. Kuciakas ir M. Kušnirova, abu 27 metų, buvo nušauti namuose, pasirodžius keliems žurnalisto straipsniams apie korupciją ir neaiškius sandorius, susijusius su M. Kočneriu, turėjusiu ryšių su aukšto rango vyriausybės politikais.
 
„M. Kočneris išteisintas užsakęs Jano Kuciako nužudymą“, – teismui sakė teisėja Ruzena Sabova. „Neįrodyta, kad kaltinamasis (…) padarė veiką (…) Yra abejonių“, – sakė ji.
 
Tačiau teismas pripažino kitą įtariamąją Aleną Zsuzsovą kalta užsakius dvigubą žmogžudystę. Šios žmogžudystės sukėlė masinius protestus ir nuvertė tuometinę šalies vyriausybę.
 
A. Zsuzsova nuteista kalėti 25 metus ir turės sumokėti aukų šeimoms 160 tūkst. eurų. Tiek M. Kočneris, tiek A. Zsuzsova šiuo metu atlieka įkalinimo bausmes už kitus nusikaltimus. 2020 m. M. Kočneris buvo nuteistas kalėti 19 metų už dokumentų klastojimą, o A. Zsuzsova gavo 21 metus už dalyvavimą nužudant merą.
 
Tikimasi, kad prokurorai apskųs M. Kočnerio išteisinamąjį nuosprendį, abiejų aukų šeimos jį pasmerkė. M. Kušnirovos motina Zlatica Kušnirova pavadino nuosprendį „gėdingu“. Tarptautinė organizacija „Žurnalistai be sienų“ pareiškė, kad „visiškas teisingumas nebuvo įvykdytas“.
 
Naujas procesas buvo pradėtas, kai Aukščiausiasis Teismas 2021 m. panaikino pirminius išteisinamuosius nuosprendžius ir M. Kočneriui, ir A. Zsuzsovai, nustatęs „keletą klaidų“ per ankstesnį procesą.
 
2020 m. M. Kočneris tvirtino esąs nekaltas. „Nesu šventasis, bet nesu ir žudikas. Tikrai nesu kvailys, kuris nesuvoktų, prie ko prives žurnalisto nužudymas“, – sakė jis.
 
Kiti du įtariamieji, tarp jų ir ginkluotas užpuolikas, jau prisipažino ir buvo nuteisti.
 
Dviguba žmogžudystė įstūmė 5,4 mln. gyventojų turinčią šalį į krizę, kilo didžiausios po komunizmo žlugimo demonstracijos. Ministras pirmininkas Robertas Fico buvo priverstas atsistatydinti, kitus parlamento rinkimus laimėjo opozicija.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.05.20; 11:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *