Vokietijos vėliava. Slaptai.lt nuotr.

Kyjivas, balandžio 18 d. (ELTA). Antradienį Vokietija pranešė jau perdavusi Ukrainai oro gynybos sistemą „Patriot“.
 
Apie tai informuoja portalas „rbc.ua“, remdamasis Vokietijos vyriausybės tinklalapiu.
 
Gautomis žiniomis, be oro gynybos komplekso „Patriot“ su raketomis, Ukrainos ginkluotosios pajėgos gaus ir 16 sunkvežimių „Zetros“. Dar du automobiliai bus perduoti Ukrainos pasieniečiams.
 
Ukrainos oro pajėgų atstovas Jurijus Ihnatas nei patvirtino, nei paneigė informaciją, kad „Patriot“ jau Ukrainoje. Jis tik pažymėjo, kad ši sistema leis numušti toliau esančius priešo taikinius.
 
J. Ihnatas taip pat išsakė viltį, kad kitas Ukrainos sąjungininkų Vakaruose žingsnis bus sprendimo dėl naikintuvų F-16 priėmimas.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.04.19; 02:00

Lietuvos muitinės pareigūnai Raigardo kelio poste balandžio mėnesį sulaikė iš Baltarusijos gabenamą specialiosios paskirties krovininį automobilį URAL-375AM. Vilniaus teritorinei muitinei pradėjus tyrimą dėl šio krovinio gabenimo, Krašto apsaugos ministerijos Judėjimo kontrolės centro specialistai patvirtino, kad ši transporto priemonė yra įtraukta į kontroliuojamų prekių sąrašą ir jai gabenti reikalinga licencija. Krovinį gabenusi įmonė šio dokumento muitinės pareigūnams patikrinimo metu nepateikė, pranešė Muitinės departamentas.
 
Ir tai ne pirmas šios įmonės bandymas į Lietuvą be būtinų dokumentų įvežti kontroliuojamas prekes – kovą, pasinaudojusi muitinės informacinių sistemų gedimu, ji importavo dvi kilnojamąsias elektros stotis ant transporto priemonės ZIL platformos.
 
Be to, balandžio 26 d. Raigardo kelio poste muitinės pareigūnai sulaikė dar vieną panašų krovinį – be tranzito licencijos per Lietuvą ketinta gabenti krovininį automobilį KAMAZ-43101, kuris priskiriamas prie karinės įrangos.
 
Lietuvos muitinė, atsižvelgdama į vis pasitaikančius strateginių prekių įvežimo, išvežimo iš Lietuvos ar tranzito per šalį pažeidimus, primena tokių prekių gabenimui keliamus reikalavimus. Juos pažeidus tokios prekės gali būt sulaikomos.
 
Strateginės prekės – tai prekės, programinė įranga ar technologijos, kurios gali būti naudojamos tiek civiliniams, tiek kariniams tikslams. Jos priskiriamos kontroliuojamoms prekėms, kaip ir cheminės ir biologinės medžiagos, kurios gali būti naudojamos cheminių ginklų ir cheminių bakteriologinių masinio naikinimo ginklų gamyboje, karinė įranga ir technologijos, ginklai ir jų dalys, amunicija, sprogmenys. Visų šių prekių gabenimui turi būti įgytos atitinkamos formos licencijos, kurias išduoda Ekonomikos ir inovacijų ministerija.
 
Už strateginių prekių kontrolės režimo pažeidimus – gabenimą per Lietuvos Respublikos valstybės sieną nepateikiant jų muitinės kontrolei ar kitaip išvengiant šios kontrolės arba gabenant be licencijos, t. y. gabenimą kontrabanda, numatyta tiek administracinė, tiek ir baudžiamoji atsakomybė.
 
Lietuva yra nustačiusi griežtesnius karinės įrangos kontrolės reikalavimus nei kitos ES valstybės – būtinos ne tik karinės įrangos eksporto, importo ir tranzito licencijos, Lietuva į karinės įrangos sąrašus yra įtraukusi kai kuriuos objektus, kurių kitos šalys nekontroliuoja.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.05.03; 03:00

Sunkvežimis „Unimog“ U5000. Lietuvos kariuomenės nuotr.

Lietuvos kariuomenei trečiadienį perduoti dar 142 nauji penkių tonų keliamosios galios sunkvežimiai „Unimog“ U5000. Su šia nauja sunkvežimių partija Lietuvos kariuomenė jau yra gavusi iš viso 340 tokio tipo sunkvežimių. Vokietijos įmonės „Daimler AG“ pagaminti sunkvežimiai Lietuvos kariuomenei nupirkti siekiant išlaikyti vienodą sunkvežimių modelį ir atnaujinti kariuomenės sunkvežimių parką.
 
Naujieji sunkvežimiai pakeis senąsias Lietuvoje naudojamas „Unimog“ mašinas, kurias irgi gamino „Daimler AG“, sakoma Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pranešime.
 
Sunkvežimiai Lietuvos kariuomenei pristatyti tęsiant sėkmingą Krašto apsaugos ministerijos bendradarbiavimą su NATO Paramos ir pirkimų agentūra pagal 2015 m. pasirašytą ir vėliau atnaujintą sutartį dėl 340 sunkvežimių Lietuvos kariuomenei pirkimo. „NATO agentūra, surinkdama poreikį iš visų NATO valstybių, gali vykdyti didesnio kiekio įsigijimus, o tai leido gerokai sumažinti vieno vieneto kainą“, – sako Gynybos resursų agentūros prie Krašto apsaugos ministerijos direktorius Sigitas Dzekunskas.
 
Šios sutarties vertė – 70 mln. eurų, bendradarbiavimas su NATO agentūrai leido sutaupyti 18 mln. eurų.
 
Naujieji sunkvežimiai yra skirti Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgoms, jie papildys tos pačios techninės bazės ir kariams puikiai pažįstamas transporto priemones. Sunkvežimiai – viena dažniausiai kariuomenėje naudojamų transporto priemonių, todėl jų poreikis yra labai didelis, pažymima KAM pranešime. Šios transporto priemonės yra naudojamos karių užduotims vykdyti, logistiniam aprūpinimui užtikrinti, kariams transportuoti.
 
Sunkvežimiai „Unimog“ U5000. Lietuvos kariuomenės nuotr.

„Atsižvelgiant į poreikį, nuspręsta pratęsti sutartį ir Lietuvos kariuomenei nupirkti papildomai dar 42 sunkvežimius „Unimog“ U5000“. Planuojama, jie kariuomenei bus pristatyti kitais metais“, – sako Gynybos resursų agentūros direktorius S. Dzekunskas. Jis taip pat pabrėžia, kad sunkvežimių poreikis Lietuvoje yra labai didelis, todėl ateityje planuojama įsigyti daugiau naujų 5-10 tonų keliamosios galios sunkvežimių.
 
Pastaraisiais metai nuosekliai augant Lietuvos gynybos biudžetui, prioritetas skiriamas Lietuvos kariuomenės modernizavimui ir Lietuvos kariuomenės pajėgumų stiprinimui, tad ir Lietuvos kariuomenės transporto priemonių atnaujinimui. Gynybos resursų agentūra šių metų pradžioje sudarė sutartį dėl 25 vienetų AROCS specialiosios paskirties sunkvežimių platformoms ir konteineriams vežti įsigijimo.
 
Dalį šių sunkvežimių planuojama pristatyti Lietuvos kariuomenei dar šiais metais, o likusius – kitais. Taip pat Lietuvos kariuomenėje jau yra sėkmingi naudojami pernai įsigyti aštuoni Vokietijos gamintojo „Daimler AG“ aštuoni vilkikai „ZETROS 3643“ su priekabomis.
 
Be to, dvišaliu pagrindu iš Nyderlandų kariuomenės planuojama įsigyti naudotos įvairios paskirties transporto technikos: visureigių „Mercedes-Benz“, vilkikų ir sunkvežimių DAF, tralų, priekabų ir kitų transporto priemonių.