Karlas Rudolfas Tuomi – sovietų karinės žvalgybos bendradarbis, vėliau tapęs Amerikos agentu. Tiksliau tariant – dvigubu agentu.

Tuomis gimė Jungtinėse Amerikos Valstijose. Patėvis suomis jam nuo vaikystės piršo komunizmo idėjas. 1933 metais Tuomių šeima išvyko iš Mičigano į Sovietų Sąjungą. Po ketverių metų NKVD areštavo patėvį, ir Karlas jo daugiau niekada nebematė.

Kad išmaitintų šeimą, jaunuoliui teko įsidarbinti miško paruošose, o 1939 metais jis buvo pašauktas į tarnybą Raudonojoje Armijoje. Nors Tuomis išėjo specialųjį parengimą, 1941 metų vasarą, kai Vokietija užpuolė SSSR, jis buvo paskirtas į pėstininkus. Už šaunumą ir drąsą kovose pelnė apdovanojimą.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: agentas Kaarlo Rudolf Tuomi”

karaimas_2

1951-aisiais metais Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė Asamblėja sušaukė sesiją, kurioje buvo apžvelgiama politinė ir ekonominė padėtis Lotynų Amerikos šalyse. Toje sesijoje ypač aršiai siautėjo tuometinis Sovietų Sąjungos užsienio reikalų ministras Andrėjus Vyšinskis.

Nesiskaitydamas nei su žodžiais, nei su diplomatui privalomomis etiketo taisyklėmis, jis negailestingai užsipuolė būtent tas Lotynų Amerikos valstybes, kurios simpatizavo Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Labiausiai tąsyk kliuvo nedidelei Kosta Rikos valstybei, kuri palaikė draugiškus, dalykiškus santykius su Vašingtonu. Žodžiu, SSRS diplomatijos šefas elgėsi kaip tikras chamas. O tuometiniai Kosta Rikos vadovai buvo pasimetę. Jie nežinojo, kaip deramai atsikirsti į iš piršto laužtus kaltinimus, beje, pateiktus grubia, diplomatams nebūdinga maniera.

Continue reading „Didžioji karaimo Juozo Grigulevičiaus paslaptis”