Žvalgybos enciklopedija: agentas Kaarlo Rudolf Tuomi


Karlas Rudolfas Tuomi – sovietų karinės žvalgybos bendradarbis, vėliau tapęs Amerikos agentu. Tiksliau tariant – dvigubu agentu.

Tuomis gimė Jungtinėse Amerikos Valstijose. Patėvis suomis jam nuo vaikystės piršo komunizmo idėjas. 1933 metais Tuomių šeima išvyko iš Mičigano į Sovietų Sąjungą. Po ketverių metų NKVD areštavo patėvį, ir Karlas jo daugiau niekada nebematė.

Kad išmaitintų šeimą, jaunuoliui teko įsidarbinti miško paruošose, o 1939 metais jis buvo pašauktas į tarnybą Raudonojoje Armijoje. Nors Tuomis išėjo specialųjį parengimą, 1941 metų vasarą, kai Vokietija užpuolė SSSR, jis buvo paskirtas į pėstininkus. Už šaunumą ir drąsą kovose pelnė apdovanojimą.

Demobilizavęsis iš armijos 1946 metais, jis įstojo į Kirovo pedagoginį institutą. Vedė vieną iš namo, kuriame nuomojosi kambarį, savininkų dukterų. 1949 metų pabaigoje MGB bendradarbiai, šantažuodami privertė Tuomį tapti jų informatoriumi. Baigęs institutą, MGB nurodymu jis jame ir pasiliko anglų kalbos dėstytoju.

Tuomio dėstytojo karjera įvairiose mokymo įstaigose baigėsi 1957 metais, kai jį paėmė į KGB ir pradėjo ruošti nelegaliam darbui Vakaruose.

Jis dar turėjo išeiti trejų metų kursą specializuotoje žvalgybos mokykloje, bet tuo metu sparčiai blogėjantys Sovietų Sąjungos ir JAV santykiai pareikalavo perkelti Tuomį į GRU (sovietų karinė žvalgyba).

Jau 1958 metų viduryje jis buvo pasiųstas pažintinei kelionei į Vakarų Europą, kur turėjo apsimesti amerikiečių turistu. 1958 metų gruodį Tuomis nuvyko į Kanadą, turėdamas rankose suomių kilmės amerikiečio dokumentus.

Jau Kanadoje jis prisistatydavo amerikiečių verslininku Robertu B. Vaitu iš Čikagos. Naujųjų metų išvakarėse jis traukiniu pervažiavo Jungtinių Amerikos Valstijų sieną.

Įsikūręs ir apsirūpinęs patikima „legenda“, Tuomis užmezgė ryšį su kuratoriumi iš GRU. Bet netrukus jis buvo sulaikytas FTB. FTB sekliai suomį stebėjo nuo to momento, kai jis pasirodė Jungtinių Valstijų teritorijoje. Ir Tuomiui teko papasakoti, kas jis toks iš tikrųjų.

Jis buvo perverbuotas, paverstas dvigubu agentu ir įdarbintas klerku „Tiffani“ parduotuvėje, o vėliau garlaivių kompanijoje.

Tuomis neprarado ryšio su GRU bendradarbiu ir laukė iš jo užduočių, tuo pačiu teikdamas FTB savo ryšio kanalus Sovietų Sąjungoje ir papasakojęs apie to meto šnipinėjimo būdus ir techniką, kuriais naudojosi sovietų karinė žvalgyba.

1963 metų birželį „Centras“ pranešė Tuomiui, jog atšaukia neilgam į Sovietų Sąjungą, kad netrukus jį vėl pasiųstų į JAV. Bet Tuomis nutarė negrįžti į SSRS, palikęs Sovietų Sąjungoje žmoną ir vaikus. Jis pradingo Amerikos visuomenėje, ir tik 1971 metais vienoje „Reeders Digest“ medžiagoje FTB pripažino, kad jis buvo dvigubas agentas.

2014.01.06; 04:30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *