Vatikanas, vasario 5 d. (dpa-ELTA). Popiežius Pranciškus baigė šešias dienas trukusį vizitą Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Pietų Sudane bei sekmadienį grįžta į Vatikaną, informuoja dpa.
Lankydamasis Pietų Sudane, kur vyksta karinis konfliktas, popiežius paragino žmones ir politikus melstis už taiką. Jis taip pat išreiškė solidarumą su milijonais pabėgėlių, kuriems teko palikti savo namus šioje šalyje.
Vizito Pietų Sudane metu pontifiką lydėjo Anglikonų Bažnyčios vadovas Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby ir Škotijos Bažnyčios asamblėjos moderatorius Iainas Greenshieldsas.
Pietų Sudane, buvusioje britų kolonijoje, krikščionybė yra vyraujanti religija, o pagrindinės denominacijos – katalikai, anglikonai ir presbiterijonai.
Nuo sekmadienio ryto iki pirmadienio ryto pasieniečiai, pirminiais VSAT pateiktais duomenimis, sulaikė 60 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtusių migrantų. Jau šeštą parą tokių asmenų skaičius neviršijo 100. Iš viso šiemet pasienyje su Baltarusija iki pirmadienio ryto sulaikyti 1 676 neteisėti migrantai.
Nuo metų pradžios, pirminiais VSAT duomenimis, daugiausia migrantų sulaikyta Druskininkų savivaldybės ribose – 518. Ignalinos rajone sulaikyta 316 neteisėtai iš Baltarusijos patekusių užsieniečių, Varėnos – 313, Šalčininkų – 234.
Neteisėti migrantai jau anksčiau buvo apgyvendinti Alytaus miesto ir rajono, Ignalinos, Varėnos bei Lazdijų rajonų savivaldybių suteiktose patalpose. Sulaikytųjų apgyvendinimas vyksta ir VSAT Užsieniečių registracijos centre Pabradėje, Pasieniečių mokykloje Medininkuose bei VSAT užkardose, o nelydimi nepilnamečiai perkeliami į Pabėgėlių priėmimo centrą Rukloje.
Sulaikytiems užsieniečiams bus atliekami testai dėl COVID-19, o iki rezultatų gavimo šie asmenys yra izoliuoti. Įvykių aplinkybės tikslinamos, vyksta tyrimai. Apie pasiprašiusius prieglobsčio asmenis informuotas Migracijos departamentas, kuris nagrinėja tokius prašymus.
Vyriausybė dėl smarkiai išaugusios neteisėtos migracijos į Lietuvą yra paskelbusi ekstremaliąją situaciją valstybės mastu.
Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos iki pirmadienio ryto bandė patekti 1 676 neteisėti migrantai. Šis skaičius yra daugiau kaip 20 kartų didesnis, nei buvo per visus 2020 metus. Pernai Lietuvos pasienyje sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104, 2017 m. – 72.
Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausia yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 805, sakoma VSAT pranešime. Taip pat sulaikyti 195 Kongo, 121 Kamerūno, 77 Gvinėjos, 68 Irano bei kitų šalių piliečiai. Dalies migrantų pilietybes pasieniečiai dar tikslina, nes daugelis jų neturi dokumentų.
Didelė dalis sulaikytųjų per Lietuvą siekia patekti į Vakarų Europos valstybes.
Pastaruoju metu labai išaugus tokių atvejų skaičiui VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be įvairių organizacinių priemonių, į šį ruožą buvo komandiruoti pareigūnai iš kitų VSAT padalinių bei skirti papildomi techniniai resursai. Be to, pasieniečiams į pagalbą atėjo pajėgos iš kitų Lietuvos institucijų, tarp jų kariuomenės, taip pat Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX bei Estijos pareigūnai.
Kongo Demokratinėje Respublikoje išsiveržė Niragongo ugnikalnis, informuoja naujienų agentūra AFP.
Šeštadienio naktį išsiveržus Niragongo ugnikalniui tūkstančiai žmonių bėgo iš savo namų. Jie sakė galėję užuosti sieros kvapą ir stebėjo, kaip dangus tapo raudonos spalvos.
Mieste buvo paskelbta evakuacija, o kitą rytą iš Kongo Demokratinės Respublikos į kaimyninę Ruandą atvyko apie 3 000 žmonių.
Šalies prezidentas Felixas Tshisekedis pranešė nutraukiąs savo vizitą Europoje, kad grįžęs į gimtąją šalį galėtų imtis pagalbos teikimo koordinavimo.
AFP korespondentas pranešė, kad iš ugnikalnio besiliejusi lava sekmadienį, regis, sustojo pasiekusi Gomos priemiestį.
Valdžios atstovų teigimu, lava pasiekė Gomos oro uostą, esantį šio miesto pakraštyje, netoli Kivu ežero.
Sekmadienio ryte miesto gyventojai taip pat jautė, kaip dreba žemė. Nepaisant to, vienas liudininkas pasakojo, kad situacija šiuo metu aprimo ir žmonės ėmė grįžti namo, nors vis dar baiminasi.
Šiandien Valdas Ivaškevičius (vardas ir pavardė pakeisti) jau gerai nebeprisimena, kodėl 1993 metais nusprendė stoti į įspūdingomis legendomis ir įvairiausiais gandais apipintą Prancūzijos svetimšalių legioną.
Tiesiog taip susiklostė aplinkybės – susipyko su mylima mergina, neteko darbo. Gyvenimas Lietuvoje tuo metu pasirodė esąs pilkas ir nuobodus. Nusigavęs į Prancūziją, prisistatė į artimiausią legionierių priėmimo punktą. Patikrinimas užtruko keletą savaičių. Prancūzai domėjosi atvykusiųjų sveikata, pateikė keletą nesudėtingų psichologinių testų.