Korėja
Šiaurės Korėja tikriausiai ruošiasi raketos paleidimui
Kaip pranešama, komercinių palydovų padarytos nuotraukos rodo suintensyvintą veiklą vietoje, kurioje Šiaurės Korėja anksčiau surinko didžiąją dalį savo balistinių raketų.
Sanumdongo vietovės vaizdai užfiksuoti vasario 22 d. Pastebėtas didžiulių transporto priemonių judėjimas aplink Sanumdongą.
Didžiosios Britanijos transliuotojo BBC korespondentės Lauros Bicker teigimu, tai gali būti Šiaurės Korėjos išbandymas JAV po nesėkmingo antrojo JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong-uno susitikimo, viliantis, kad, siekdamos išvengti raketos paleidimo, JAV pasiūlys Šiaurės Korėjai geresnį susitarimą.
Praėjusią savaitę įvykęs ilgai lauktas antrasis JAV ir Šiaurės Korėjos vadovų susitikimas Vietname baigėsi be susitarimo. Abiejų šalių vadovų nuomonės buvo pernelyg skirtingos. Pchenjanas siekia sankcijų sušvelninimo ir atmeta reikalavimus „vienašališkai“ nusiginkluoti. Tuo tarpu Vašingtonas tvirtina, kad sankcijos privalo galioti, kol Šiaurės Korėja atsisakys savo branduolinio arsenalo.
Anksčiau šią savaitę taip pat buvo pranešta, kad Šiaurės Korėja vykdo atstatymo darbus Sohės palydovų paleidimo centre. Pasirodžius pirmiesiems pranešimams, JAV prezidentas sakė, kad būtų „labai nusivylęs pirmininku Kimu“, jei pranešimai, kad Šiaurės Korėja atstato raketų paleidimo vietą, yra teisingi.
Neringa Šarmavičiūtė (ELTA)
Palydovinės nuotraukos rodo, kad Šiaurės Korėja atstato Sohės kosmodromą
Palydovinės nuotraukos padarytos praėjus dviem dienoms po JAV ir Šiaurės Korėjos vadovų susitikimo Vietname, kuris baigėsi be susitarimo. Jose matoma veikla Sohės palydovų paleidimo stotyje Tongčang-ri.
Nuo 2012 metų Sohės stotis buvo pagrindinis Šiaurės Korėjos palydovų paleidimo centras. Jis taip pat buvo naudojamas raketų, galinčių pasiekti JAV, variklių bandymams, tačiau niekada nebuvo naudojamas balistinių raketų paleidimams.
Komplekso išmontavimo darbai prasidėjo pernai, tačiau sustojo, kai derybos su JAV atsidūrė aklavietėje. Šiaurės Korėjos pažadas išmontuoti kompleksą buvo laikomas pasitikėjimą tarp Vašingtono ir Pchenjano stiprinančia priemone.
Vasario 27-28 dienomis Hanojuje vykęs JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong-uno susitikimas baigėsi be susitarimo, nes abiejų vadovų pozicijos vis dėlto buvo pernelyg skirtingos.
Neringa Šarmavičiūtė (ELTA)
Šiaurės Korėja beveik perpus mažina maisto racioną gyventojams
Šiaurės Korėja įspėja dėl bado šalyje. Čia trūksta 1,4 mln. tonų maisto produktų, sakoma Šiaurės Korėjos pranešime Jungtinėms Tautoms, kurio data nenurodyta, praneša agentūra „Reuters“.
Maisto produktų stygius esą susijęs su aukštomis temperatūromis, sausrų periodais, potvyniais ir JT sankcijomis šaliai. Dėl to vyriausybė Pchenjane, anot pranešimo, priversta beveik perpus sumažinti maisto racioną gyventojams.
Kitą savaitę Hanojuje (Vietname) įvyks antrasis Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong-uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimas. Pirmasis buvo surengtas Singapūre praėjusį birželį. Per jį D. Trumpas ir Kim Jong-unas pažadėjo, kad Korėjos pusiasalis taps teritorija be branduolinio ginklo. Tačiau derybose šiuo klausimu, JAV duomenimis, iki šiol pažangos praktiškai nepasiekta – dėl to JAV išlaiko sankcijas Pchenjanui.
Informacijos šaltinis – ELTA
2019.02.24; 03:00