Panevėžio apygardos prokuratūroje dirbanti prokurorų pora – Vytautas ir Jelena Sabaliauskai prieš Šv. Kalėdas sulaukė staigmenos iš Londone gyvenančio sūnaus Andriaus.
Prieš šventes sūnaus atsiųstame siuntinyje tėvai rado jam skirtą Didžiosios Britanijos policijos apdovanojimą – Aukso medalį ir sužinojo apie didvyrišką jo poelgį. Iki tol vyras apie Londono metro stotyje vykusį kruviną incidentą tėvams nepasakojo, nenorėdamas jų jaudinti.
„Išskirtiniai veiksmai išskirtinėmis aplinkybėmis“ – taip pristatomas A. Sabaliausko poelgis kartu su medaliu atsiųstame diplome, pasirašytame Nacionalinės policijos vadovų tarybos pirmininkės, vyriausiosios konsteblės Saros Thornton. Diplome rašoma, kad šiuo policijos apdovanojimu A. Sabaliauskas įvertintas už pilietišką drąsą, parodytą 2015 metų gruodžio 5 dieną Leytonstono metro stotyje Londone.
Prieš metus minėtoje Rytų Londono metro stotyje įvykęs kruvinas incidentas žiniasklaidos buvo plačiai paviešintas. Šeštadienio vakarą, apie 19 val., peiliu ginkluotas 29 metų iš Somalio kilęs Muhhidin‘as Mire‘as užpuolė atsitiktinį praeivį – 59 metų muzikantą. Palikęs subadytą auką gulėti, užpuolikas toliau mosikavo peiliu ir šūkavo, kad tai kerštas už musulmonų bombardavimą Sirijoje.
Atsitiktinai tuo metu šioje metro stotyje buvęs A. Sabaliauskas nepasimetė. Beginklis lietuvis, laikydamasis saugaus atstumo, bandė M. Mire‘ą nuraminti ir atitraukti jo dėmesį nuo kitų metro buvusių žmonių. Net kelis kartus nusikaltėlis bandė jam smogti peiliu, o A. Sabaliauskas nuo jo smūgių tarsi skydu apsigynė savo turėta kuprine.
Nukreipdamas ginkluoto ir pavojingo vyro dėmesį į save, A. Sabaliauskas galbūt išgelbėjo ir peiliu sužaloto muzikanto bei šiam puolusio padėti londoniečio gydytojo Mathew Smith gyvybes. Nors netoliese blaškėsi įsiutęs užpuolikas, gydytojas rankomis laikė užspaudęs žaizdą sužeistojo kakle, kol atskubėjo medikai. Jei ne ši pirmoji pagalba, vyras būtų mirtinai nukraujavęs.
A.Sabaliausko ir kelių kitų praeivių dėka somalietis nespėjo nei pabėgti, nei rimčiau sužaloti kitų stotyje buvusių žmonių, kol atvyko policijos pareigūnai. Policininkai, panaudoję elektros šoko prietaisą, M. Mire‘ą nuginklavo ir sulaikė.
Šiemet rugpjūtį M. Mire‘ą teismas pripažino kaltu dėl kelių žmonių sužalojimo, grasinimų peiliu bei pasikėsinimo nužudyti ir skyrė jam laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Kadangi buvo nustatyta, kad išeivis iš Somalio serga paranojine šizofrenija, jis gydomas psichiatrijos ligoninėje.
A.Sabaliausko ir kartu su juo užpuolikui neleidusio pasprukti lenko Daniel Bielinski didvyriškas elgesys neliko nepastebėtas. Jie abu buvo nominuoti kasmet Didžiosios Britanijos policijos skelbiamuose apdovanojimuose už drąsą („Bravery awards“), kuriuose apdovanojami išskirtinę narsą pademonstravę žmonės.
Neseniai surengto nominantų pagerbimo vakaro metu A. Sabaliauskui buvo įteiktas Aukso medalis už parodytą drąsą ir pilietiškumą.
Apie pavojingą incidentą metro stotyje A. Sabaliausko tėvai sužinojo tik gavę jo prieškalėdinį siuntinį. Iki tol sūnus, nenorėdamas jaudinti tėvų, nieko apie šį neeilinį nuotykį nepasakojo.
Pasak ilgamečio Panevėžio apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro Vytauto Sabaliausko, savo poelgio sūnus nesureikšmino. Maždaug 6 metus Londone gyvenantis jaunesnysis Sabaliauskų sūnus dirba apsaugos darbuotoju. Gyvendamas Lietuvoje A. Sabaliauskas žaidė tinklinį, kaip savanoris tarnavo Lietuvos kariuomenėje – greičiausiai geri fiziniai duomenys jam ir padėjo per užpuolimą metro stotyje.
Šis užpuolimas buvo plačiai nušviestas pasaulio žiniasklaidos.
Informaciją pateikė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Stundžienė (Panevėžys).
2016.12.28; 15:28