Michailas Saakašvilis. EPA-ELTA nuotr.

Kyjivas, vasario 10 d. (ELTA). Lenkija siūlosi priimti gydytis buvusį Sakartvelo prezidentą Michailą Saakašvilį. Tai per spaudos konferenciją po Europos Vadovų Tarybos posėdžio Briuselyje pareiškė Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, praneša „Ukrinform“.
 
„Lenkija imasi iniciatyvos, aš šia tema kalbėjau su daugeliu premjerų, siūlome Sakartvelo vyriausybei išleisti buvusį šalies prezidentą M. Saakašvilį gydytis Lenkijoje“, – sakė M. Morawieckis.
 
Jis išreiškė nuogąstavimus, kad Sakartvele politikui gali nutikti tai, „kas blogiausia“.
 
Lenkijos premjeras pabrėžė, jog jei Sakartvelas nori tikėtis teigiamo atsakymo į savo europinius siekius, tai jis turi rimtai žiūrėti ir į atitinkamą kreipimąsi, kurį jau rengia EVT užsienio politikos tarnybos.
 
Laisvę – Michailui Saakašviliui. EPA – ELTA nuotr.

Vasario 1 d. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis per spaudos konferenciją parodė M. Saakašvilio nuotraukų ir apkaltino Sakartvelo valdžią viešu jo kankinimu ir žudymu.
 
2004-2013 m. m. M. Saakašvilis dvi kadencijas paeiliui ėjo Sakartvelo prezidento pareigas. 2015-2016 m. m. jis vadovavo Odesos srities administracijai, o nuo 2020 metų birželio buvo Ukrainos reformų vykdomojo komiteto pirmininkas. M. Saakašvilis turi Ukrainos pilietybę.
 
2021 metų spalio 1 d. politikas grįžo į Sakartvelą, kur iškart buvo suimtas. Tada šalies prokuratūra iškėlė jam dar vieną baudžiamąją bylą – šįsyk dėl neteisėto sienos kirtimo. Anksčiau jam jau buvo iškeltos kelios baudžiamosios bylos.
 
Pasak M. Saakašvilio advokatų, politikui diagnozuotos demencija ir tuberkuliozė, įtariama dar keliolika susirgimų.
 
Lapkričio pabaigoje pasirodė pranešimų, kad M. Saakašvilio organizme rasta arseno pėdsakų.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.02.11; 07:02

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis. EPA – ELTA nuotr.

Varšuva, sausio 19 d. (PAP-ELTA). Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis pareiškė, kad incidentas, susijęs su trimis ispanų narais, kurie savaitgalį buvo išgelbėti Baltijos jūroje, nekėlė jokios grėsmės Lenkijos ypatingos svarbos infrastruktūrai.
 
„Gavęs išsamią ataskaitą, remdamasis tuo, ką dabar žino tarnybos, galiu pasakyti, kad šis incidentas negali būti vertinamas kaip bandymas atakuoti šalies ypatingos svarbos infrastruktūrą“, – sakė M. Morawieckis ketvirtadienio vakarą tviteryje.
 
„Šiuo metu negaliu jums pasakyti nieko daugiau, bet galiu jus nuraminti“, – sakė M. Morawieckis ir pakartojo, kad šiuo incidentu nebuvo bandyta atakuoti nei povandeninius kabelius, nei kritinę infrastruktūrą.
 
Anksčiau tą pačią dieną M. Morawieckis paprašė šalies saugumo tarnybų parengti išsamią incidento ataskaitą.
Lenkijos saugumo tarnybos ABW emblema
 
Pasak Lenkijos policijos, ispanus šeštadienio vakarą Baltijos jūroje išgelbėjo Lenkijos jūrų paieškos ir gelbėjimo tarnybos.
 
Kai kurios žiniasklaidos priemonės pranešė, kad narai buvo netoli strateginės naftos perkrovimo infrastruktūros „Naftoport“, todėl buvo spėliojama, ar šie trys asmenys nekelia grėsmės Lenkijos energetikos infrastruktūrai. Tačiau ispanai teigė, kad šioje vietovėje ieškojo gintaro.
 
Stanislawas Zarynas, laikinai einantis specialiųjų tarnybų ministro koordinatoriaus pavaduotojo pareigas, anksčiau ketvirtadienį sakė, kad ispanų vykdyta veikla „neturi jokio ryšio su grėsmėmis valstybės saugumui“.
 
Živilė Aleškaitienė (ELTA)
 
2023.01.20; 06:26

Mateuszas Morawieckis. EPA – ELTA nuotr.

Penktadienį Vilniuje viešintis Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis džiaugiasi priimtu sprendimu,  nuo pirmadienio uždaryti sienas Rusijos piliečiams. Tai, pažymi politikas, geras darnaus Lenkijos bei Baltijos valstybių bendradarbiavimo pavyzdys.
 
„Tai mūsų darnaus bendradarbiavimo su Lietuva ir kitomis Baltijos šalimis pavyzdys. Juk negali būti taip, kad tuo momentu, kada yra karas, rusų turistai laisvai judėtų po visą Europą. Rusų visuomenė remia Putino politiką, o tiems, kurie neriame mes esame nusiteikę duoti humanitarines vizas“, – penktadienį po susitikimo su Lietuvos premjere Ingrida Šimonyte sakė M. Morawieckis.
 
„Negalime apsimesti, kad nėra problemos. Situacija yra išskirtinė ir todėl ačiū Lietuvos Vyriausybei dėl šio klausimo sprendimo“, – sakė Lenkijos premjeras, pažymėdamas, kad ir toliau su Rusija besiribojančios ES šalys turi rodyti pavyzdį ryžtingiems sprendimams.
 
Be to politiko teigimu, turistų teisė laisvai keliauti po pasaulį šiuo atveju negali būti argumentas nesiimti ryžtingesnių sprendimų, baudžiant Rusiją dėl sukelto karo Ukrainoje.
 
„Kas yra labiau vertinga, ar turistų judėjimo laisvė, ar veiksmingai spausti Kremlių“, – retoriškai klausė Lenkijos Vyriausybės vadovas.
Lietuva, Latvija, Estija bei Lenkija sutarė, kad nuo rugsėjo 19 dienos nebeįsileis Rusijos piliečių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.09.17; 06:46