Nuo antradienio, liepos 27-osios, Lietuva – asocijuotoji didžiausios pasaulyje mokslo institucijos narė, priklausanti pažangiausių mokslo valstybių bendruomenei ir prisidedanti prie svarbiausio Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) tikslo vienyti pasaulio mokslininkus bendram darbui. 

Lietuva su CERN pasirašė asocijuotos narystės sutartį. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Antradienį Lietuvos asocijuotos narystės CERN sutartį Prezidentūroje pasirašė į Lietuvą atvykusi CERN generalinė direktorė Fabiola Džianoti (Fabiola Gianotti) ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Tarp Baltijos šalių Lietuva pirmoji pasiekė narystę šioje organizacijoje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, sveikindama šį ypatingos reikšmės valstybei įvykį, sakė, kad sutarties su CERN pasirašymas – tai Lietuvos mokslininkų talento ir potencialo, mūsų bendrų pastangų, skatinant mokslą ir inovacijas, pripažinimas. Tai dar vienas įrodymas, kaip toli Lietuva pažengė į priekį per 27-erius Nepriklausomybės metus.

Pasak valstybės vadovės, Lietuva didžiuojasi šia garbinga naryste ir labai gerai supranta visą atsakomybę. Bendradarbiavimas su CERN – tai reikšmingas impulsas šalies augimui ir pasitikėjimui, atveriantis mūsų mokslui, verslui, o svarbiausia – jaunimui – platų horizontą.

Prezidentė padėkojo visiems, kurie daug nuveikė, kad ši svarbi sutartis taptų tikrove, ir palinkėjo, kad ji subrandintų tokius mokslo, technologijų, pažangaus verslo ir inovacijų vaisius, kuriais visi galėsime džiaugtis ir didžiuotis.

Lietuva kelią į šią svarbią dieną pradėjo prieš trylika metų, kai buvo pasirašytas susitarimas dėl šalies institucijų dalyvavimo CERN atliekamuose didelių energijų dalelių fizikos bandymuose, bet Lietuvos fizikai į CERN žengė jau prieš ketvirtį amžiaus, parodydami kryptį ir kitiems šalies mokslininkams bei universitetams, lazerius gaminančioms įmonėms.

Ir šiuo metu Europos branduolinių tyrimų organizacijoje kartu su talentingiausiais planetos mokslininkais darbuojasi Lietuvos fizikai, inžinieriai, informacinių technologijų specialistai, kasmet stažuojasi dėstytojai, mokytojai ir studentai.

Nuo šiol Lietuvos atstovai dalyvaus CERN Tarybos posėdžiuose, o Lietuvos įmonės galės dalyvauti šios organizacijos viešųjų pirkimų konkursuose.

Vienas būsimų Lietuvos siekių – per penkerius metus įkurti CERN verslo inkubatorių, kuris pasaulyje būtų septintasis ir pritrauktų verslininkus tiek iš Europos, tiek iš viso pasaulio.

Narystė CERN yra tiesiogiai susijusi su naryste Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO).

Šiuo metu 40 pasaulio šalių veikia 170 CERN duomenų centrų, kurie sukuria apie 2 milijonus darbo vietų.

CERN įkurta 1954 metais netoli Ženevos, Šveicarijoje.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.28; 05:50

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė aplankė didžiausią pasaulyje mokslo instituciją – Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizaciją „CERN“.

Lietuva teikia oficialią paraišką tapti asocijuota „CERN“ nare, todėl su šios organizacijos generaline direktore Fabiola Gianotti šalies vadovė aptarė tolesnius žingsnius narystei šioje prestižinėje mokslo institucijoje užtikrinti.

Continue reading „Lietuva žengia į pasaulio mokslo elitą”

palydovas_1

Jaunieji Lie­tu­vos mokslininkai ke­ti­na įsi­tvir­tin­ti kos­mo­so pra­mo­nės rin­ko­je. Pir­mą­jį lie­tu­viš­ką pa­ly­do­vą į or­bi­tą pla­nuo­ja­ma pa­leis­ti 2013 me­tais. Kū­rė­jai jį ke­ti­na pa­va­din­ti „Li­tu­a­ni­ca 1“, pa­gerb­da­mi S. Da­riaus ir S. Gi­rė­no skry­dį per At­lan­tą.

Pir­mo­jo lie­tu­viš­ko pa­ly­do­vo ini­cia­to­riai – VšĮ „Ino­va­ty­vūs in­ži­ne­ri­niai pro­jek­tai“ di­rek­to­rius Vy­te­nis Bu­zas ir pro­jek­tų va­do­vas Lau­ry­nas Ma­čiu­lis. Lie­tu­viš­ko na­no­pa­ly­do­vo pro­jek­to ini­cia­to­riai pa­ly­do­vą ku­ria ben­dra­dar­biau­da­mi su ben­dro­vė­mis „Pre­ci­zi­ka-MET SC“, „LTLAB“, „Ar­cus No­vus“, „WEB SYSTEMS“, Kos­mo­so moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų ins­ti­tu­tu, Vil­niaus Ge­di­mi­no tech­ni­kos, Kau­no tech­no­lo­gi­jos ir Vil­niaus uni­ver­si­te­tais, Lie­tu­vos ra­di­jo mė­gė­jų ben­druo­me­ne. Pro­jek­to glo­bė­ja – Lie­tu­vos kos­mo­so aso­cia­ci­ja.

Continue reading „Lietuviškojo palydovo paleidimas planuojamas kitąmet”