JAV teisėsauga formaliai pareiškė kaltinimus buvusiam prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Maiklui Flinui (Michael Flynn) dėl melagingų liudijimų apie savo kontaktus su Rusija. Penktadienį teisme jis pripažino savo kaltę.

Apie kaltinimus 59 metų M. Flinui paskelbta specialiojo tyrėjo Roberto Miulerio (Robert Mueller) dokumente.

Konkrečiai omenyje turimas M. Flino liudijimas apie jo pokalbio su Rusijos ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku turinį. Buvęs generolas 2016 metų gruodį, likus kelioms savaitėms iki D. Trampo inauguracijos, telefonu kalbėjosi su S. Kisliaku.

M. Flinas sąmoningai pateikė „neteisingus, fiktyvius ir melagingus“ duomenis apie šį pokalbį telefonu, sakoma R. Miulerio dokumente. M. Flinas esą neigė, kad tada prašė Rusijos vyriausybės neatsakyti griežtomis priemonėmis į kadenciją baigiančio prezidento Barako Obamos (Barack Obama) paskelbtas sankcijas Rusijai.

Buvęs generolas laikomas viena pagrindinių figūrų aferoje dėl D. Trampo komandos kontaktų su Rusija.

Dėl melagingų teiginių apie kontaktus su S. Kisliaku ponas M. Flinas vasarį atsistatydino iš patarėjo posto teišdirbęs tik pusketvirtos savaitės. Per apklausą Federaliniame tyrimų biure (FTB) sausio 29-ąją jis neigė, jog per pokalbį su ambasadoriumi spaudė jį, kad Rusija santūriai reaguotų į sankcijas. Tai būtų neteisėtas kišimasis į JAV užsienio politiką.

AFP – ELTA informacija

2017.12.02; 06:32

Naveed Jamali / Newsweek

„Daugelis manė, kad Donaldas Trumpas – tikras rusų agentas, gal jau nuo seno“, – rašo leidinyje Newsweek buvęs dvigubas FTB agentas, knygos „Kaip sugauti rusų šnipą“ autorius Navidas Džamalis.

Jis išdėsto argumentus, keliamus tokios nuomonės naudai. 

„Ir vis dėlto sprendžiant iš to, ką aš per tuos metus, kai buvau agentas, sužinojau, taip pat aiškiai matyti, kad įsismarkavęs Niujorko nekilnojamojo turto magnatas galėtų tapti baisiu šnipu. Virtimas užsienio agentu – tai vienašališki santykiai, visi svertai tavo kuratorių rankose. Būti pasirengusiam dalyvauti nepakanka. Priešingai, specialiosios tarnybos kruopščiai ištyrinėja savo naujokus, įvertindamos jų tinkamumą šnipinėjimui“, – sakoma straipsnyje.

„Pasitikėjimo klausimas yra net svarbesnis, kai kalbama apie „pastebimus“ agentus, tokius kaip deputatai. Pasak buvusio aukšto rango amerikiečio žvalgo, tarnavusio po priedanga ir paprašiusio jį vadinti paprasčiausiai Loganu, kad apsaugotų Amerikos žvalgybos šaltinius ir operacijas, „politikai perkalbami“, – sakoma straipsnyje. „Mes teikėme žymiai daugiau svorio tam, ką (politikai) kalba akis į akį, negu tam, ką jie kalba viešai“, – sakė Loganas.

„Pavyzdžiui, Trumpas – politikas, kurio vieša ir privati asmenybės, atrodo, sutampa, – rašo Džamalis. Pradedant jo piktinančiais komentarais apie kraujo praliejimą Šarlotsvilyje ir baigiant tvirtais plepalais, kuriuose jis taršo generalinį prokurorą Džefą Sešnsą, prezidentas, matyt, kalba ir veikia impulsyviai, visiškai nesitvardydamas“.

„Be to, jis turi ilgą melo istoriją. (…) Pasak Džono Saiferio, 27 metus ištarnavusio specialiosiose tarnybose, taip pat ir užsienyje rezidentūros viršininku ir rezidentūros viršininko pavaduotoju, jo verbavimas virstų košmaru“, – sakoma straipsnyje. „Agentų kuratoriai ieško šnipų, kurie gali (…) išsaugoti santykių su jais slaptumą“, – pažymėjo Saiferis.

„Tai tiesa. Bet kaip respublikonų kandidatas į prezidentus jis vis dėlto galėjo būti viliojančiu taikiniu. Plius, realybės šou žvaigždė „tiesiog trykšta dviem dalykais, kurių ieško verbuotojai, – nesveiku ego ir per dideliu godumi“, kaip nurodo Saiferis. Ar galėjo tie atributai, derinami su jo pozicija, persverti akivaizdžią riziką, susijusią su jo verbavimu? Tai neaišku, – samprotauja Džamalis. – Tik akivaizdu, kad ryšių su Rusija tyrimas atskleidė įtartiną Trumpo artimųjų, tokių kaip Polas Manafortas, Maiklas Flinas ir Džaredas Kušneris, elgseną“. 

Priminęs, kad Manafortas dirbo liūdnai pagarsėjusiam Janukovičiui, Flinas už užmokestį dalyvavo televizijos kanalo RT šventiniame vakare, o Kušneris bendravo su Abramovičiumi, Džamalis pažymi: „Dėl šitų ir kitų ryšių – ir dėl Trumpo impulsyvumo bei melagingumo – galima spėti, kad Maskva gal apsiėjo be tiesioginio kontakto su Respublikonų partijos kandidatu, pasirinkdama darbą per jo artimuosius“.

Informacijos šaltinis: Newsweek leidinys.

2017.08.26; 04:50

Praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje JAV supurtęs Votergeito skandalas nublanksta prieš tyrimą dėl Donaldo Trampo (Donald Trump) komandos ryšių su Rusija, sako buvęs JAV nacionalinės žvalgybos vadovas, praneša BBC.

Amerikos žvalgyba

Džeimso Kleperio (James Clapper) teigimu, Votergeitas gerokai nublanksta prieš tai, kas šiuo metu vyksta JAV.

JAV žvalgybos agentūros mano, kad Rusija kišosi į JAV prezidento rinkimus, ir tiria galimus D. Trampo komandos ryšius su Maskva.

Tačiau kol kas nėra viešai žinomų įrodymų, kurie patvirtintų, kad tokie ryšiai egzistavo. Pats D. Trampas šią istoriją atmeta kaip „melagingas naujienas“.

JAV žvalgybų vadovai į su šiuo tyrimus susijusius klausimus atsakinėjo trečiadienį, Senato žvalgybos komiteto posėdžio metu.

Nacionalinės žvalgybos vadovo Deno Koutso (Dan Coats), Nacionalinio saugumo agentūros direktoriaus admirolo Maiko Rodžerso (Mike Rogers), laikinai Federalinio tyrimų biuro (FTB) vadovo pareigas einančio Endriu Makeibo (Andrew McCabe) ir generalinio prokuroro pavaduotojo Rodo Rozenšteino (Rod Rosenstein) senatoriai planuoja paklausti, ar iš pareigų atleisdamas buvusį FTB vadovą Džeimsą Komį (James Comey) D. Trampas mėgino sužlugdyti tyrimą dėl Rusijos įtakos šalies prezidento rinkimams.

Apklausos vyksta praėjus dienai po to, kai dienraštyje „The Washington Post“ pasirodė pranešimas, kad D. Koutsas savo kolegoms atskleidė, jog D. Trampas bandė įkalbėti FTB nutraukti tyrimą dėl buvusio jo patarėjo Maiklo Flino (Michael Flynn) ryšių su Kremliumi.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.08; 00:01

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jam patinka tokie vyrukai kaip Donaldas Trampas (Donald Trump). Anot V. Putino, nepaisant to, kad tvyrantys nesutarimai Vašingtone apsunkina D. Trampui valdymą, jis nori kurti geresnius santykius su Jungtinėmis Valstijomis, informuoja „Bloomberg“.

„Jis tiesus žmogus ir atvira asmenybė. Jis negali būti priskiriamas tai pačiai kategorijai kaip ir normalūs politikai. Tačiau suvokiu tai kaip privalumą – jis gali pažvelgti į viską iš naujos perspektyvos“, – ekonominiame forume Sankt Peterburge reporteriams sakė Rusijos lyderis.

Tokių V. Putino pagyrų D. Trampas sulaukė Jungtinėse Valstijose vykstant vis gilesniam tyrimui dėl to, ar D. Trampas ir jo kolegos turėjo netinkamų kontaktų su Rusija. Atleistas Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius Džeimsas Komis (James Comey) gali kitą savaitę liudyti priešais Senato komitetą, ar prezidentas D. Trampas ragino jį nutraukti tyrimą buvusio patarėjo Maiklo Flino (Michael Flynn), kaltinamo ryšiais su Rusija, atžvilgiu.

Senatas taip pat planuoja apklausti D. Trampo žentą ir vyresnįjį patarėją Džaredą Kušnerį (Jared Kushner). Pats JAV prezidentas neigia kaltinimus ir vadina tai didžiausia raganų medžiokle politiko atžvilgiu Amerikos istorijoje.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.02; 05:30

Buvęs JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Maiklas Flinas (Michael Flynn) atsisakys liudyti Kongreso komitete, tiriančiame D. Trampo komandos ryšius su Rusija per rinkimų kampaniją.

Stotis CNN, remdamasi neįvardytu šaltiniu, pranešė, kad jis neketina vykti į apklausą bei pateikti reikalaujamų dokumentų. Jis esą pasinaudos savo teise atsisakyti duoti parodymus.

M. Flinas vasarį buvo priverstas atsistatydinti, kai paaiškėjo, jog jis melavo apie kontaktus su Rusija per rinkimų kampaniją. Tuomet jis buvo vienas artimiausių D. Trampo patarėjų. Spėjama, kad Maskva mėgino daryti įtaką rinkimų kovai D. Trampo naudai.

Šiame kontekste Federalinis tyrimų biuras (FTB) ir keli Kongreso komitetai atlieka tyrimą, ar būta respublikonų rinkimų kampanijos stovyklos susitarimų su Rusija. M. Flinas turėjo duoti parodymus Senato Žvalgybos komitete.

Informacijos šaltinis – ELTA.

2017.05.23; 11:11

Baltųjų rūmų teisininkai pradėjo nagrinėti JAV prezidento apkaltos procedūrą, jeigu tokia būtų inicijuota, informuoja televizijos kanalas CNN.

Kaip pažymi televizijos kanalas, pareigūnai tokį scenarijų vadina mažai tikėtinu, bet teisininkai vis dėlto nusprendė panagrinėti, kaip reiktų reaguoti, jeigu tokia procedūra būtų inicijuota.

Tuo tarpu oficialus Baltųjų rūmų atstovas paneigė pranešimus apie tokias teisininkų konsultacijas su ekspertais.

Inicijuoti D. Trampo apkaltą anksčiau paragino kai kurie Kongreso demokratų partijos atstovai. Tokius raginimus pakurstė publikacijos žiniasklaidoje, esą D. Trampas prašė tuomečio FTB direktoriaus Džeimso Komio (James Comey) nutraukti tyrimą dėl buvusio jo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Maiklo Flino (Michael Flynn) veiklos. 

Informacijos šaltinis – ELTA

2017-05-21; 02:02

EPA – ELTA nuotraukoje – specialusis prokuroras Robertas Miuleris

JAV teisingumo departamentas paskyrė specialųjį prokurorą galimam Rusijos kišimuisi į Amerikos prezidento rinkimų kampaniją tirti, praneša BBC.

Kaip informavo žinybos atstovai, į šias pareigas paskirtas Robertas Miuleris (Robert Mueller), vadovavęs Federaliniam tyrimų biurui nuo 2001 iki 2013 metų.

Pasak JAV generalinio prokuroro pavaduotojo Rodo Rozensteino (Rod Rosenstein), tyrimui prižiūrėti buvo reikalingas nepriklausomas ekspertas.

Reikalavimai paskirti specialųjį prokurorą galimiems D. Trampo ryšiams su Rusija tirti nuskambėjo po to, kai gegužės 10 d. JAV prezidentas atleido iš pareigų FTB vadovą Džeimsą Komį (James Comey). Savo sprendimą D. Trampas motyvavo tuo, kad jis esą nesugeba efektyviai vadovauti žinybai.

Dž. Komis tyrė buvusio D. Trampo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Maiklo Flino (Michael Flynn) ryšius su Rusija.

Informacijos šaltinis – ELTA.

2017.05.18; 10:50

 
JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) prašė buvusį FTB direktorių Džeimsą Komį (James Comey) nutraukti tyrimą buvusio patarėjo Maiklo Flino (Michael Flynn), kaltinamo ryšiais su Rusija, atžvilgiu, praneša laikraštis „The New York Times“.
 
Leidinio žiniomis, tai įvyko vasario mėnesį per D. Trampo ir Dž. Komio susitikimą Baltųjų rūmų Ovaliniame kabinete. Susitikimas aprašytas Dž. Komio rašte, kurį jis parašė iškart po pokalbio. „The New York Times“ remiasi dviem žmonėmis, susipažinusiais su rašto turiniu, bet patys laikraščio žurnalistai jo nėra matę.
 
JAV prezidento patarėjas M. Flinas buvo atleistas iš pareigų, kadangi jis nuslėpė savo ryšius su Rusija.
 
D. Trampas atleido Dž. Komį iš FTB direktoriaus pareigų motyvuodamas tuo, kad esą jis nesugeba efektyviai vadovauti žinybai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA.
 
2017.05.17; 11:58

B.Obama buvo įspėjęs D.Trampą: neskirkite M. Flino nacionalinio saugumo patarėju

Barakas Obama (Barack Obama) ką tik išrinktą JAV prezidentą Donaldą Trampą (Donald Trump) buvo įspėjęs Maiklo Flino (Michael Flynn) neskirti patarėju nacionalinio saugumo klausimais, praneša JAV žiniasklaida, ja remiasi BBC.

B.Obama savo įpėdinį dėl M. Flino įspėjo praėjus mažiau nei dviem paroms po jo pergalės lapkritį vykusiuose rinkimuose, Ovaliajame kabinete vykusio judviejų pokalbio metu, sakė buvę B. Obamos administracijos pareigūnai.

Manoma, kad apie M. Flino ryšius su Rusijos ambasadoriumi bus užsiminta ir per pirmadienį vyksiančius Senato klausymus.

Iš nacionalinio saugumo patarėjo posto jis buvo atleistas būtent dėl šių ryšių nuslėpimo.

M.Flinas, į atsargą išėjęs generolas leitenantas, suklaidino D. Trampo administraciją dėl to, ar iki inauguracijos su Rusijos ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku kalbėjosi apie JAV Rusijai taikomas sankcijas. Iš pareigų jis buvo atleistas vasario mėnesį.

Aukšto rango Baltųjų rūmų pareigūnas naujienų kanalui „NBC News“ patvirtino, kad B. Obama „prezidentą informavo, jog nėra didelis M. Flino gerbėjas“, tačiau taip pat nurodė, kad į atsargą išėjęs generolas kritiškai vertino B. Obamos administraciją.

B.Obamos administracija 2014-aisiais M. Fliną buvo atleidusi iš Gynybos žvalgybos agentūros vadovo pareigų. Kaip priežastį ji nurodė vadovavimo klaidas ir su temperamentu susijusias problemas.

Pasak buvusio B. Obamos administracijos pareigūno, B. Obama D. Trampą dėl M. Flino įspėjo dar prieš pasigirstant įtarimams apie jo ryšius su Rusijos ambasadoriumi.

Nuotraukoje: Maiklas Flinas.

Informacijos šaltinis – ELTA.

2017.05.09; 05:30

The Wall Street Journal

Nors Maikas Flinas jau paliko nacionalinio saugumo patarėjo postą Donaldo Trumpo administracijoje, triukšmas apie jį nenurimo.

Praėjusį savaitgalį The Wall Street Journal  išspausdino naujų detalių apie Flino kontaktus su rusais.

„Maikas Flinas neatsiskaitė apie bendravimą 2014 metais su Rusijos ir Britanijos pilietybę turinčia moterimi“, – praneša antraštė laikraštyje. Straipsnį parengė žurnalistai Kerol E. Li, Robas Baris, Šeinas Harisas ir Kristoferis S. Stiuartas.

„2014 metais Didžiojoje Britanijoje, saugumo konferencijoje, Flinas bendravo su aspirante, turinčia dvigubą pilietybę – Rusijos ir Britanijos. Tą kontaktą pastebėjo Amerikos žvalgyba, bet Flinas, kuris tuo metu buvo Pentagono žvalgybos valdybos direktorius, apie jį neatsiskaitė“, – tvirtina leidinys, remdamasis „informuotais šaltiniais“.

„2014 metų vasarį, Kembridžo seminare žvalgybos klausimais (buvusių žvalgybos tarnybų darbuotojų forume, kuris rengiamas Kembridžo universitete), Flinas susipažino su Svetlana Lochova. Pasak dviejų renginyje dalyvavusių žmonių, tuo metu Lochova buvo aspirantė ir studijavo Rusijos žvalgybos istoriją“, – rašo leidinys.

Laikraštis perpasakoja neįvardytą atsargoje esantį „aukštą Amerikos valdininką“: Dokumentuose neužfiksuota, kad Flinas pranešė gynybos ministerijos saugumo tarnybai apie savo bendravimą su Lochova. Kadangi Flinas užėmė gynybos ministerijos žvalgybos valdybos (Pentagono sudėtyje esančios žinybos, kuri yra didžiausia žvalgybos tarnyba JAV ginkluotosiose pajėgose) direktoriaus postą, tikėtasi, kad jis informuos valdininkus apie visus kontaktus su jam nepažįstamais užsieniečiais, ypač su asmenimis iš nedraugiškų – Rusijos tipo – šalių“.

Laikraštis aiškina: „Savęs įskundimo“ apie tokius kontaktus norma – tai nėra geležinė taisyklė, bet paprastai valdininkams, kurie turi tokį platų kaip Flinas priėjimą prie slaptos informacijos, rekomenduojama nepažįstamų užsieniečių bandymus užmegzti su jais kontaktą vertinti kaip potencialų mėginimą sužinoti konfidencialios informacijos ar net užverbuoti aukštą pareigūną užsienio vyriausybės interesams“.

Denas O‘Brajenas, tuo metu vadovavęs JAV gynybos ministerijos žvalgybos valdybos atstovybei Londone ir taip pat dalyvavęs seminare, sakė, kad renginyje neįvyko nieko tokio, kas jam atrodytų nederamai.

Tuo tarpu oficialus Flino atstovas Praisas Floidas, atsakydamas į klausimus apie Flino bendravimą su Lochova, pareiškė: „Tai melaginga istorija“. „Išvada, kad generolo Flino kontaktą su toje istorijoje aprašyta Rusijos piliete reikia vertinti ne kaip atsitiktinį kontaktą, o kaip kažką kita, tiesiog neteisinga“, – pridūrė jis.

„Lochova nekomentavo. Jos gyvenimo draugas Deividas Nortas patvirtino, kad Lochova buvo susitikusi su Flinu renginyje, kur apie 20 minučių viešai kalbėjosi“, bet sakė, kad „nuo to laiko jie nebuvo susitikę ir nesikalbėjo“, rašoma leidinyje.

„Firma tvirtina, kad Rusijos kompanija sumokėjo Maikui Flinui už kalbą logistikos ir saugumo temomis“, – tokia antro straipsnio antraštė.

„Rusijos krovinių aviacijos kompanija, išmokėjusi Flinui tūkstančius dolerių, tvirtina, kad tai buvo honoraras už kalbą, jo pasakytą 2015 metais Vašingtone konferencijoje apie logistiką ir nacionalinį saugumą Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje“, – rašo žurnalistas Polas Sonas.

„Aviacijos kompanija „Volga–Dnepr“ pareiškė, kad 2015 metų rugpjūtyje Flinas pasakė kalbą Vašingtone konferencijoje, kurią rėmė jos filialas Amerikoje kartu su Battle Born Munitions Inc. (Nevadoje registruota kompanija, kuri verčiasi šaudmenų importu ir sraigtasparnių vadyba)“, – praneša leidinys.

Laikraštis primena: ketvirtadienį Amerikos kongresmenas paviešino dokumentus, „demonstruojančius, kad 2015 metų rugpjūty Flinas gavo iš „Volga–Dnepr“ 11250 dolerių per paskaitų biurą Leading Authorities Inc., su kuriuo jis pasirašęs kontraktą. (Žiūr. Dokumentai rodo, kad Maikas Flinas padirbėjo kelioms Rusijos kompanijoms ir jam sumokėta daugiau kaip 50 tūkst. dolerių).

Laikraštis pateikia „Volga–Dnepr“ kompanijos pareiškimą: „Tuo momentu, kai dalyvavo konferencijoje, generolas Flinas buvo dimisijos karininkas ir nedalyvavo prezidento Trumpo rinkiminėje kampanijoje, tad, suprantama, jis negalėjo būti pakviestas pranešėju dėl jo paskyrimo į nacionalinio saugumo patarėjo postą“.

Aviacijos kompanija pareiškė, kad Leading Authorities pati pakomentavo dėl konferencijos temos.

Konferencijoje Flinas „kalbėjo apie saugumo problemas ir apie besikeičiančią padėtį Artimuosiuose Rytuose stiprėjant radikaliajam islamui“, pranešė Battle Born Munitions vyriausiasis valdytojas Fredas Hisas.

Informacijos šaltinis – The Wall Street Journal.

2017.03.23; 18:30

Nors Maiklas Flinas – jau nebe JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) patarėjas nacionalinio saugumo reikalams (jis pats atsistatydino), vis tik įdomu ir svarbu, ką ponas Flinas išties kalbėjo susitikęs su Amerikoje reziduojančiu Rusijos ambasadoriumi.

Ar tikrai tie pokalbiai buvo tik „apie orą ir sveikatą“, ar vis tik Rusijos diplomatui buvo žadama sušvelninti šiuo metu Rusijai taikomas ekonomines sankcijas?

Slaptai.lt portalas šia tema savo skaitytojams pateikia du Vakaruose paskelbtus straipsnius.

XXX

Sari Horwitz, Adam Entous / The Washington Post

Maiklas Flinas per apklausą FTB darbuotojams neigė, kad aptardavo sankcijas su Rusijos ambasadoriumi

„Buvęs prezidento nacionalinio saugumo patarėjas Maiklas Flinas per apklausą FTB agentams neigė, kad aptardavo Amerikos sankcijas Rusijai su tos šalies ambasadoriumi iki Donaldui Trampui pradedant eiti prezidento pareigas, o tai prieštarauja žvalgybos tarnybų perimtiems pokalbiams, kaip sakė veikiantys ir buvę Amerikos valdininkai“, – praneša The Washington Post. 

Maiklas Flinas pietauja su Vladimiru Putinu

„Sausio 24-os dienos apklausa potencialiai gresia Flinui baudžiamąja atsakomybe, – rašo korespondentai Sari Horvac ir Adamas Entusas. – Melagingi parodymai FTB darbuotojams yra sunkus nusikaltimas.  Tačiau, kaip tvirtina kai kurie valdininkai, neaišku, ar prokuratūra kels bylą, dalinai todėl, kad Flinas gali savaip interpretuoti žodžio „sankcijos“ apibrėžimą. Be to, po savo paneigimų FTB jis pareiškė, kad negali prisiminti viso pašnekesio, sako valdininkai“.

„Bet koks sprendimas dėl teisminio persekiojimo galų gale priklausys nuo Teisingumo ministerijos“, – sakoma straipsnyje.

Praėjus dviem dienoms po apklausos FTB tuometinė generalinė prokurorė Sali Jeits ir nacionalinio saugumo bendradarbis per susitikimą Baltuosiuose rūmuose pranešė Trampo juridiniam patarėjui Donaldui Makganui perimtų telefoninių pokalbių turinį. Sali Jeits ir kiti valdininkai ne tik sunerimo, kad Rusija galėjo panaudoti savo interesams apgaulingą skambučio aiškinimą – viceprezidento Maiko Penso pakartotą nacionalinėje televizijoje – bet ir nemanė, kad būtų teisinga nepranešti Pensui apie tuos prieštaravimus, pateiktus informuotų valdininkų.

Žurnalistai pažymi, jog neaišku, kada FTB pradėjo tikrinti Flino kontaktus su RF ambasadoriumi JAV Kisliaku. Buvusių valdininkų duomenimis, kad FTB tiria jų tarpusavio santykius, aukšti Barako Obamos administracijos bendradarbiai sužinojo sausio pradžioje.

„Paskutinę Barako Obamos prezidentavimo dieną Sali Jeits, Nacionalinės žvalgybos direktorius Džeimsas Kleperis ir CŽV direktorius Džonas Brenanas rekomendavo informuoti Trumpo komandą apie Flino reikalus. Tačiau FTB direktorius Džeimsas Kamis tam pasipriešino, pareiškęs, kad tai būtų kišimasis į agentūros atliekamą tyrimą. FTB studijuoja Trumpo bendražygių kontaktus su Rusijos valdininkais“, – sakoma straipsnyje.

informacijos šaltinis: The Washington Post.

XXX

Paul Sonne / The Wall Street Journal

Pentagonas nerado dokumentų, patvirtinančių, kad Maikui Flinui buvo leista paimti pinigų iš Rusijos televizijos

„Kaip rašoma einančiojo armijos ministro pareigas laiške, Pentagonas nerado jokių dokumentų, rodančių, kad Maikui Flinui buvo leista gauti pinigų iš užsienio vyriausybės, prieš jam išvykstant į Maskvą 2015 metais dalyvauti Rusijos televizijos programoje, – praneša Polas Zone leidinyje The Wall Street Journal. – Toks atradimas padarytas po to, kai deputatai iškėlė klausimą, ar buvęs Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo patarėjas ir Amerikos armijos dimisijos generolas pažeidė Pentagono taisykles, pagal kurias karininkai privalo pranešti apie pajamas, gautas iš kitų šalių“.

„2015 metų pabaigoje Flinas priėmė kvietimą vykti į Maskvą ir duoti mokamą interviu Rusijos televizijai RT, o taip pat dalyvauti šventiniame renginyje jos dešimtmečio proga, kuriame jis sėdėjo greta prezidento Vladimiro Putino, – sakoma straipsnyje. – Armijos ministerija atliko „kruopštų archyvų tyrimą ir nerado jokių dokumentų“, – tai pranešė vasario 14 dienos laiške einantis armijos (sausumos pajėgų) ministro pareigas Robertas Spiras, atsakydamas Atstovų rūmų nariui Elaidžiui Kamingsu (demokratei iš Atstovų rūmų Priežiūros komiteto), kuris klausė, ar Flinas buvo gavęs tokį leidimą. Keletas deputatų demokratų neseniai paprašė gynybos ministerijos išaiškinti, ar Flinas nepažeidė konstitucijos, kai gavo pinigų už lankymąsi Rusijos televizijos tinklų renginyje“.

„Anksčiau Flinas sakė, kad už lankymąsi renginyje 2015 metų gruodžio mėnesį – laikotarpiu, kai stiprėjo įtampa tarp Baltųjų rūmų ir Kremliaus, – jam buvo sumokėta“, – sakoma straipsnyje.

Informacijos šaltinis: The Wall Street Journal.

2017.03.18; 12:50

Michael Tuman / Die Zeit

„Rusija ir JAV iš tiesų viena su kita labai panašios. Vienas iš pavyzdžių – vienodas imperinis požiūris į pasaulį ir patologinis egoizmas. Naujas panašumas – panašūs valdymo stiliai. Vladimirui Putinui, padariusiam nenuspėjamumą savo išskirtiniu bruožu, atsirado konkurentas – Donaldas Trumpas, kuris stebina Rusijos vadovybę naujais išsišokimais“, – rašo Vokietijos laikraščio Die Zeit apžvalgininkas Michaelis Tumanas apie Donaldo Trumpo spaudos sekretoriaus Šono Spaiserio neseniai paskelbtą reikalavimą grąžinti Krymą Ukrainai.

Išsyk po to Maskvos URM-jos atstovė Marija Zacharova atsakė, kad jo negrąžins.

„Šalys apsikeitė replikomis gana dirgliu tonu, trintys taip pat padažnėjo, o Maskvos nusivylimas Donaldu Trumpu toks akivaizdus, kad vargu ar daugelio pranašauta didelė draugystė gali tapti realybe“, – pabrėžia autorius. Žurnalistas primena, jog dar neseniai daugelis Kremliaus patarėjų, tokių kaip Sergejus Karaganovas, pranašavo, kad daugelis Maskvos ir Vašingtono problemų bus išspręstos, ar tai būtų Sirija, ar Irakas, terorizmas ar Ukraina. Įvairiose diskusijose analitikai piešė viliojantį vaizdelį – chaosą Europoje, NATO žlugimą ir tai, kad supervalstybės susitars.

„Bet dabar metas grįžti į Rusijos ir Amerikos santykių realybę. Rusijos „numylėtojo Trumpo“ kultas pasirodė esąs iliuzija“, – tęsia Tumanas. Visiškai blaiviai į naują JAV vadovybę žvelgia Maskvos Karnegio centro vadovas Dmitrijus Treninas. Ne taip seniai jis pareiškė, kad Trumpas likvidavo karinio paaštrėjimo tarp Rusijos ir JAV tikimybę. Bet tuo pačiu metu Treninas netiki ilgalaikiu šalių suartėjimu: „Jeigu viskas klostysis gerai, jos konkuruos saikingai. Bet jokios naujos Jaltos ar kokio Helsinkio nebus!“

Trenino versijos naudai byloja daug kas: „Nūdienos pasaulyje JAV ir Rusiją, tiesą sakant, sieja ne tiek jau daug dalykų. Pavyzdžiui, teroro grėsmė Rusijai atrodo visiškai kitaip, nei Amerikai. Trumpas, uždrausdamas musulmonams įvažiavimą, pasirenka vienokius kelius, o Putinas su savuoju Asado aljansu – kitokius. (…) Maskva ir Vašingtonas taip pat turi visiškai kitokius interesus Europoje, Artimuosiuose ir Viduriniuosiuose Rytuose, Irane, Afrikoje, Ramiojo vandenyno regione ir pirmiausia Kinijoje. Tuo labiau, kad Rusija ir JAV ne tiek jau daug gali duoti viena kitai: prekybos praktiškai nėra, be to, abi šalys sėdi ant branduolinių ginklų kalno, tais ginklais jos gal paversti viena kitą dulkėmis“.

„Staigus Maiklo Flino kritimas rusams parodė, kaip greitai gali pasikeisti situacija. Arba, kaip sako Treninas, Trumpas geba akimirksniu atsisakyti dalykų, kurie nuostolingi. Ir šiandien tai Flinas, o rytoj jo vietą gali užimti Rusija“. Štai kuo ir skiriasi Putino ir Trumpo nenuspėjamumas: jeigu pirmajam tai taktika, tai antrajam – charakterio bruožas. Dėl to Trumpas ir yra pavojingas ne tik Europai, bet ir Rusijai. Ir pastarajai net gerokai labiau“, – apibendrina Tumanas.

Informacijos šaltinis: Die Zeit leidinys.

2017.03.15; 06:18

Greg Miller, Adam Entous, Ellen Nakashima / The Washington Post

„Pasak buvusių ir veikiančių Amerikos valdininkų, mėnesį prieš prezidentui Trumpui pradedant eiti pareigas, JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Maiklas Flinas privačiai aptarinėjo Amerikos sankcijas Rusijai su šios šalies ambasadoriumi JAV, o tai prieštarauja viešiems oficialių Trumpo atstovų įtikinėjimams“, – rašo The Washington Post.

„Flino kontaktai su Rusijos ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku kai kurių JAV aukštų valdininkų buvo aiškinami kaip nederantis ir gal prieštaraujantis įstatymams signalas Kremliui, kad jis gali tikėtis, jog bus atidėtos Obamos administracijos gruodžio pabaigoje įvestos sankcijos už numanomą Rusijos kišimąsi į 2016 metų rinkimus“, – sakoma straipsnyje.

Flinas paneigė faktą, kad jis aptarinėjo sankcijas su Kisliaku.

„Šią savaitę valdininkai pareiškė, kad FTB toliau tyrinėja Flino kontaktus su Kisliaku. Kai kurie oficialūs asmenys pabrėžia, kad nors sankcijos ir buvo aptartos, jie tame neįžvelgia įrodymų, jog Flinas ketino atvirai pažadėti konkrečių žingsnių po inauguracijos“, – rašo žurnalistai.

Tos derybos tebuvo viena grandis Flino kontaktų su Kisliaku serijoje, kuri prasidėjo dar prieš rinkimus 2016-ųjų lapkričio 8-ąją ir tęsėsi pereinamuoju laikotarpiu, pažymėjo valdininkai.

Visi oficialūs asmenys, susipažinę su Rusijos diplomatų derybas stebėjusios Amerikos žvalgybos pranešimais, pareiškė, kad Flinas atvirai minėjo su rinkimais siejamas sankcijas. „Du iš tų valdininkų žengė dar toliau, sakydami, kad Flinas ragino Rusiją per daug audringai nereaguoti į sankcijas, kurias įveda prezidentas Barakas Obama, paaiškinęs, kad abi šalys galės tą klausimą peržiūrėti po to, kai Donaldas Trumpas duos prezidento priesaiką“, – sakoma straipsnyje.

„Kisliakui susidarė įspūdis, kad vėliau sankcijos bus peržiūrėtos“, – sakė vienas buvęs valdininkas.

Pasak informuotų šaltinių, inauguracijos išvakarėse Flino duoto Kisliakui signalo pobūdis tarp Barako Obamos administracijos valdininkų ir žvalgybos tarnybų bendradarbių įskėlė debatus, ar Flinas nepažeidė įstatymo, draudžiančio neturintiems leidimo piliečiams kištis į JAV konfliktus su užsienio valstybėmis.

Trečiadienį Flinas pareiškė, kad jis pirmą kartą susitiko su Kisliaku 2013 metais, kai būdamas Amerikos karinės žvalgybos direktoriumi buvo nuvykęs į Maskvą. Kisliakas padėjo organizuoti tą kelionę, sakė Flinas.

Pasak Flino, gruodžio pabaigoje jis aptarinėjo su Kisliaku visą virtinę klausimų, taip pat ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Trumpo telefoninių pokalbių organizavimą po inauguracijos, o taip pat pareiškė užuojautą po Rusijos ambasadoriaus nužudymo Turkijoje.

Šį mėnesį trumpame interviu konferencijoje Kisliakas apibūdino savo pašnekesius su Flinu kaip vaisingus. „Tai įprasta diplomatinė praktika“, – sakė jis.

Santūri Vladimiro Putino reakcija į Rusijos diplomatų deportaciją gruodžio pabaigoje, kuri Baltųjų rūmų valdininkams buvo netikėta, sužadino kai kuriems oficialiems asmenims įtarimus, kad Maskvai gal pažadėtas atidėjimas, ir todėl JAV žvalgybos agentūros pradėjo ieškoti atsakymo, aiškina leidinys.

Valdininkai ėmė atidžiai studijuoti žvalgybos duomenis, perimtus pranešimus bei diplomatines telegramas ir rado įrodymų, kad Flinas ir Kisliakas kontaktavo SMS žinutėmis ir skambinėjo vienas kitam maždaug tuo metu, kai buvo paskelbta apie deportaciją.

„Flinas, dabar JAV armijos generolas leitenantas dimisijoje, keletą kartų dalyvavo misijose Irake ir Afganistane po 2001 metų rugsėjo 11 teroro aktų, – rašo leidinys, – ir kelionėse vykdydavo aukščiausio lygmens žvalgybines užduotis, padedant JAV specialiosioms pajėgoms, kai buvo ieškoma islamistų ir Al Qaeda smogikų“. 

Pasak buvusių kolegų, siaura specializacija privertė Fliną įvertinti islamistinių grupuočių pavojų kaip didžiausią lyginant su kitomis saugumo problemomis, įskaitant ir Rusijos grėsmes. Tad po kelionės į Maskvą 2013 metais, kai buvo Karinės žvalgybos agentūros direktoriumi, Flinas pradėjo seną Amerikos priešą laikyti potencialiu sąjungininku priešinantis teroristinėms grupuotėms, o save – žmogumi, esančiu unikalioje padėtyje, galinčiu užmegzti glaudesnius ryšius“, – sakoma straipsnyje.

Informacijos šaltinis: The Washington Post.

2017.02.15; 06:52