Apsauginės kaukės. Ar apsaugos? Slaptai.lt nuotr.

Vyriausybės sprendimu nuo sekmadienio Lietuvoje atšaukiama dėl COVID-19 ligos įvesta ekstremalioji situacija. Atšaukus ekstremaliąją padėtį, testavimas dėl COVID-19 ir vakcinacija vykdomi šalies gydymo įstaigose, nebelieka mobiliųjų punktų, tyrimai atliekami tik simptomus jaučiantiems asmenims šeimos gydytojo sprendimu, o dėl tyrimų poreikio prieš hospitalizuojant spręs gydymo įstaigų vadovai.
 
Taip pat nebetaikoma izoliacija asmenims, gavusiems teigiamą COVID-19 rezultatą.
 
Testavimas dėl COVID-19 ligos iš mobilių punktų perkeliamas į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, todėl asmenys, jaučiantys COVID-19 ligos simptomus, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šeimos gydytojo sprendimu COVID-19 ligai nustatyti nuo šiol naudojami greitieji antigeno testai. Patys pacientai registruotis tyrimui nebegali – registraciją vykdo gydymo įstaigos. Kadangi mobilieji punktai šalies savivaldybėse panaikinami, pacientų registracijos į mobiliuosius punktus nuo gegužės 1 d. bus atšauktos.
 
Ugdymo įstaigose atsisakoma periodinio testavimo savikontrolės testais, paviršių tyrimų, tačiau visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys ugdymo įstaigose, bus aprūpinti savikontrolės testais, kuriuos galės atlikti individualiai, pagal poreikį.
 
Siekiant vertinti viruso paplitimą populiacijoje, užtikrinti sekoskaitos vykdymą bei viruso atmainų stebėseną, atrinktos tam tikros pirminio lygio gydymo įstaigos, kuriose bus imami ėminiai ir PGR tyrimų atlikimui bei sekoskaitos vykdymui.
 
Taip pat asmenims, kuriems patvirtina COVID-19 liga nebetaikoma privaloma izoliacija. Žmogus bus laikomas pasveikusiu gydytojo sprendimu, jei per 24 val. nebekarščiuos ir susilpnės kiti simptomai. Simptomus jaučiantiems žmonėms nerekomenduojama vykti į darbą, ugdymo įstaigą, kitas viešas žmonių susibūrimo vietas. Izoliuotis neturi nei keliautojai, nei sąlytį turėję asmenys.
 
Keliautojams, atvykstantiems į Lietuvą iš bet kurios pasaulio šalies, nebetaikomi jokie su COVID-19 valdymu susiję reikalavimai: nelieka reikalavimo prieš kelionę atlikti COVID-19 testo, net jei asmuo nėra persirgęs ar vakcinuotas, nereikia pildyti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro anketos, taip pat neribojamas atvykimas užsieniečiams. 
 
Svarbūs pakeitimai ir gydymo įstaigų pacientams – prieš hospitalizaciją į gydymo įstaigą žmonėms nebereikia atlikti PGR tyrimo, tačiau įstaigos gali skirti COVID-19 patvirtinančius tyrimus asmenims, jaučiantiems ligos simptomus, ar kitais atvejais, įstaigos nustatyta tvarka.
 
Pacientų ir darbuotojų nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėjimo, srautų atskyrimo tvarką turės nustatyti kiekvienos gydymo įstaigos vadovas atskirai. Tačiau stacionarinėse gydymo įstaigose pacientus lankyti galima tik dėvint nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, kurių gali nedėvėti negalią turintys asmenys, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas galėtų pakenkti sveikatos būklei. Gydymo įstaigoms taip pat paliekama teisė taikyti griežtesnius infekcijų kontrolės reikalavimus, todėl prieš vykstant į gydymo įstaigą reikėtų pasidomėti ten galiojančia tvarka.
 
Kitose viešose uždarose vietose, taip pat ir viešajame transporte nebelieka privalomo reikalavimo dėvėti nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių. Rekomenduojama kaukes dėvėti viešose uždarose vietose, kurios yra prastai vėdinamos, kur yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių, taip pat viešajame transporte rytinio ir vakarinio piko metu.
 
Registracija vakcinacijai toliau vyksta internetu www.koronastop.lt, taip pat kreipiantis tiesiogiai į savo šeimos gydytoją. Vakcinacija ir toliau rekomenduojama vyresniems nei 5 metų amžiaus vaikams, sustiprinamoji dozė – nuo 12 metų amžiaus. 
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.05.01; 06:52

Apsauginės kaukės. Ar apsaugos. Slaptai.lt nuotr.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė teigia, kad pandemijos valdymo klausimams Vyriausybės suburta ekspertų taryba iš esmės pritaria idėjai atsisakyti privalomo medicininių kaukių dėvėjimo. Tačiau premjerė akcentavo, kad visi likę ribojimai yra reglamentuoti sveikatos apsaugos ministro įsakymais, todėl bendro Ministrų Kabineto sprendimo dėl pandemijos ribojimų panaikinimo jau nebereikės.
 
„Vyriausybė nebeturi daugiau ką svarstyti todėl, kad dauguma apribojimų, kurie yra nustatyti, išskyrus tuos apribojimus, kurie yra nustatyti judėjimui per valstybės sieną iš trečiųjų šalių, yra nustatyti sveikatos apsaugos ministro, operacijų vadovo“, – antradienį Seime atsakinėdama į žurnalistų klausimus kalbėjo I. Šimonytė.
 
Pasak premjerės, Vyriausybei patarinėjantys ekspertai pritaria, kad kaukių dėvėjimas išliktų privalomas tik sveikatos priežiūros įstaigose.
 
„Mano žiniomis, vakar buvo diskusija ekspertų taryboje. Ekspertų taryba pritarė, kad iš esmės galima būtų priimti sprendimus, susijusius su kaukių dėvėjimo pakeitimais, jas paliekant tik tam tikrose labai ribotose situacijose, kaip gydymo įstaigose, slaugos įstaigose ir institucijose, kur tas kontaktas gali būti pavojingesnis negu šiaip bet kur gyvenime“, – tvirtino ji.
 
„Nors rekomendacija dėvėti kaukes, manau, kad išliks ir toliau“, – pabrėžė I. Šimonytė.
 
Tačiau premjerė akcentavo, kad naujai užsikrečiančių asmenų skaičius dar siekia 3 tūkst. per parą, todėl kelionių apribojimai atvykstantiems iš trečiųjų šalių vis dar išliks.
 
„Apribojimas išliks iki to momento, kai, manau, kad galėsime tiesiog pripažinti pandeminę situaciją pasibaigus, tai tikrai dar nesame tame etape“, – aiškino I. Šimonytė.
 
Praėjusią parą, pirmadienį, Lietuvoje nustatyti 2823 nauji COVID-19 užsikrėtimo atvejai. Pirmą kartą užsikrėtė 2618 žmonių, pakartotinai – 205. Nuo koronaviruso sukeltos ligos mirė 7 žmonės, 4 iš jų buvo nepaskiepyti arba paskiepyti tik iš dalies, rodo antradienį Statistikos departamento skelbiami duomenys.
 
Leonardas Marcinkevičius (ELTA)
 
2022.03.29; 02:00

Medicininė kaukė. EPA-ELTA nuotr.

Vokietijos žemėje, kurioje per ginčą dėl kaukės dėvėjimo buvo nušautas degalinės darbuotojas, policija ketvirtadienį perspėjo, kad netoleruos „nusikaltimo mėgdžiotojų“ po to, kai dar vienas vyras panašiai pagrasino prekybos centro darbuotojai.
 
Reino krašto-Pfalco žemės Šveicho miestelyje, esančiame maždaug už 50 km į vakarus nuo Idar-Oberšteino, kur buvo nužudytas degalinės darbuotojas, vyriškis pasakė kasininkei, kad gali ją nušauti, kai ji padarė pastabą, kad kaukę reiktų dėvėti taisyklingai. Tada jis išėjo iš prekybos centro.
 
Policija nustatė, kad įtariamasis yra 56 metų vyras iš Tryro miesto, ir išdavė kratos orderį jo gyvenamajai vietai. „Viena vertus, tiriami grasinimai, kita vertus, galimas ir pranešimas apie nusikalstamą veiką“, – pranešė policijos atstovas žiniasklaidai.
 
„Imamės griežtų veiksmų prieš tokius grasinimus, – sakė Tryro policijos viršininkas Friedelis Durbenas. – Tokie nusikaltimai gąsdina gyventojus ir nebus toleruojami“.
 
Savaitgalį buvo nušautas 20-metis degalinės darbuotojas po to, kai greičiausiai du kartus vienam vyrui pasakė, kad kaukės yra privalomos. Šiuo metu 49 metų vokietis yra sulaikytas.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2021.09.24; 13:00

Vytautas Kasiulevičius. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Praėjusią parą, lapkričio 21-ąją, ištyrus 7650 ėminių, Lietuvoje nustatyti 2307 užsikrėtimo COVID-19 atvejai, mirė 12 žmonių.
 
Iki šios dienos Lietuvoje iš viso patvirtinti 47047 infekcijos atvejai, sekmadienį skelbė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
 
NVSC sekmadienio ryto duomenimis, koronaviruso infekcijos sukelta liga Lietuvoje šiuo metu serga 35562 žmonės. Mirtis jau pasiglemžė 386 žmones.
 
„Naujų atvejų per parą daug ir jų dar gali daugėti. Karantino poveikis arba nepakankamas, arba vis dar per mažai laiko įvertinti jo efektą, – feisbuko paskyroje teigia Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius. – Jeigu priimsime tai, kad atvejų augimas tęsis ir toliau, vakcinos dar porą mėnesių nebus, o ribojimai nesuveiks taip, kaip planavome, teks išgyventi ir šią situaciją”.
 
Anot profesoriaus, didžiausias spaudimas šiuo metu sveikatos priežiūros srityje. COVID-19 pandemija retina medikų gretas, mažina planines paslaugas, trūksta lovų COVID-19 pacientams.
 
„Kiekvienas mūsų šiomis dienomis turime pasikliauti savo sveika nuovoka ir padėti išgyventi pandemiją kuo daugiau žmonių, kurie šalia mūsų”, – ragina V. Kasiulevičius ir dar kartą pateikia savo pastebėjimus.
 
1. Kuo mažesnis kiekis viruso patenka į jūsų organizmą, tuo lengviau pandemiją išgyvensite. Todėl laikymasis 2 metrų atstumo ir kaukės patalpų viduje bei ten, kur daug žmonių, yra naudingos. Medicininės kaukės ir FFP2 respiratoriai yra geresnis pasirinkimas negu namudinės kaukės ir šalikai.
 
2. PSO strategija ,,testuoti, nustatyti, atsekti, izoliuoti” pasiteisina. Tai įrodė daug Azijos šalių, Australija, Naujoji Zelandija ir netgi Europos šalys. Naujausi metaanalizės duomenys rodo – besimptomių COVID-19 pacientų vidutiniškai yra 17 procentų, o susirgęs žmogus intensyviausiai kitus užkrečia pirmas 5 paras. Po 9 ligos parų sergantis COVID-19 nieko nebeužkrečia. Vadinasi, kuo daugiau užsikrėtusių išaiškinsime, kuo daugiau jų izoliuosime dešimčiai dienų, tuo mažiau užsikrės naujų asmenų, tuo geriau suvaldysime pandemiją.
 
3. Kartu su sergančiu asmeniu gyvenantys žmonės nebūtinai užsikrės, jeigu izoliuos sergantį atskirame kambaryje, nuolat vėdins patalpas, dezinfekuos tualeto ir vonios patalpas bei valgys iš skirtingų indų, o su sergančiu gyvai bendraus kuo trumpiau ir naudodami medicinines kaukes arba FFP2 respiratorius. Sergantis asmuo irgi turi naudoti medicininę kaukę, kai bendrauja su šeimos nariais.
 
4. Lietuvoje nėra populiarūs pulsoksimetrai, bet tai yra labai paprastas būdas stebėti savo būklę. Užtenka uždėti šį nedidelį aparatėlį ant piršto ir jau matote, kiek jūsų kraujas prisotintas deguonies. Tai puikus jūsų plaučių būklės įgarsintojas. Jeigu įsotinimas deguonimi nukrito žemiau 92 proc., jums reikia papildomo deguonies. Tokį deguonį galite gauti ligoninėje. Jokie vaikštantys į namus ir klausantys jūsų plaučių gydytojai nepadės geriau negu jūsų būklės įvertinimas pulsoksimetru.
 
Stabdykime COVID-19 visomis priemonėmis. Slaptai.lt nuotr.

5. Susirgus tęskite lėtinių ligų gydymą vaistais, kuriuos jums skyrė jūsų šeimos gydytojas. Jeigu vyksite į ligoninę pasiimkite šiuos vaistus ir vartokite iki jūsų priežiūrą perims kvalifikuoti specialistai. Ypač svarbūs kraujospūdį mažinantys, gliukozės kiekį kontroliuojantys ir kraują skystinantys vaistai. Juos būtina tęsti, nes COVID-19 atakuoja tas žmogaus vietas, kurios silpniausios.
 
6. Jeigu atsidursite ligoninėje, klausykite medicinos personalo nurodymų ir vartokite jums paskirtą gydymą. Jokio eksperimentinio gydymo niekas jums nežinant nepaskirs. Jeigu jūsų būklė negerės jums iš tiesų gali pasiūlyti dar visuotiniai nepatvirtintą, bet jau nemažai mokslo ištyrinėtą gydymą. Bet tokiu atveju jūs gausite pasiūlymą raštu ir galite su tuo sutikti arba ne, atidžiai įvertindami galimas alternatyvas.
 
Atsisakydami dar tiriamo gydymo, jūs nieko nesupykdysite ir niekas jums jokių sankcijų netaikys. Niekada nepasiduokite melo srautui prieš medikus, nes medikai yra tokie patys žmonės kaip ir jūs tenorintys išgyventi šią pandemiją ir padėti tai padaryti jums. Daugelis medikų, kurie jus gydo yra jauni, pavargę, bet vis dar pilni atjautos gelbėdami pasaulį ir jus.
 
7. Jeigu susirgote, nedelsiant izoliuokitės nuo vyresnio amžiaus šeimos narių ir tų, kurie serga aukšto kraujospūdžio liga, cukriniu diabetu ar kitomis sunkiomis lėtinėmis ligomis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.22; 15:00

Nuo trečiadienio karantino režimas įsigalioja Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybėse, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybėse. Karantinas šiose savivaldybėse tęsis iki lapkričio 11 dienos 24 val.
 
Taip pat nuo trečiadienio vyresni nei 6 metų asmenys savivaldybėse, kuriose paskelbtas karantinas, visose viešosiose vietose yra įpareigoti dėvėti kaukes.
 
„Tose savivaldybėse kaukių dėvėjimas bus privalomas iš esmės visose viešose vietose, išskyrus sportuojančius asmenis, dalyvaujančius aukšto meistriškumo varžybose, instruktorius, teisėjus, neįgalius asmenis. (…) Kaukių nereikės dėvėti už gyvenamosios teritorijos – miestų, miestelių – kur žmonės nesutinka kitų asmenų“, – kiek anksčiau aiškino sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
 
Kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigose ribojamas paslaugų gavėjų ir kitų lankytojų srautas – užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m paslaugos teikimo vietos patalpų plotas, tenkantis vienam paslaugos gavėjui arba kitam lankytojui, ir tarp personalo, paslaugų gavėjų ar kitų lankytojų užtikrinamas ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas. Šis reikalavimas netaikomas aukšto meistriškumo sporto pratyboms.
 
Nuo pirmadienio karantino režimas galioja Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybėse, taip pat pratęstas karantinas Raseinių rajono savivaldybėje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.28; 01:00

Skulptoriaus Stanislovo Kuzmos kompozicija „Lozoriau, kelkis” – Santariškių ligoninės teritorijoje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Dar prieš Velykas Lietuvos medikams, kovojantiems su koronaviruso infekcija, išvežiota dar viena dalis iš Kinijos atskraidintos apsauginės aprangos, kurioje apsauginiai akiniai, vienkartinės medicininės kaukės, apsauginiai chalatai ir kombinezonai, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
 
Penkioms pagrindinėms šalies ligoninėms – Santaros klinikų, Kauno klinikinės ligoninės, Klaipėdos universitetinės ligoninės, Respublikinės Panevėžio ligoninės ir Respublikinės Šiaulių ligoninės medikams – nuvežta daugiau nei 12 tūkst. apsauginių akinių, 20 tūkst. vienkartinių medicininių kaukių, 1850 apsauginių chalatų ir 9400 apsauginių kombinezonų.
 
Taip pat penkioms didžiųjų miestų greitosios medicinos pagalbos stotims pristatyta 6600 apsauginių akinių, 10 tūkst. vienkartinių medicininių kaukių, 1500 apsauginių chalatų ir 9800 apsauginių kombinezonų.
 
Siunta šią savaitę Lietuvą pasiekė padedant Susisiekimo ministerijai, o į ligonines juos išvežioja valstybės valdoma akcinė bendrovė „Lietuvos paštas“.
 
SAM kiekvieną savaitę gauna patikslintus gydymo įstaigų poreikius asmens apsaugos priemonėms ir, skirstydama gautas siuntas, atsižvelgia į pačių įstaigų įvardintą asmens apsaugos priemonių trūkumą, taip pat į pagrindinius sveikatos priežiūros specialistų aprūpinimo prioritetus.
 
Siekiant užtikrinti racionalų asmeninių apsaugos priemonių naudojimą, SAM, bendradarbiaudama su ekspertais, nustatė penkis saugumo lygius, apibrėžiant, kokiais atvejais ir kokias konkrečiai asmens apsaugos priemones turėtų naudoti mūsų šalies gydymo įstaigose dirbantys medikai. Saugumo lygiai nustatyti atsižvelgus į medikų darbo specifiką, t. y. pacientų, su kuriais jie dirba, grupes, taip pat teikiamų paslaugų, patiriamo kontakto pobūdį ir kitus aspektus. Vadovaujantis šiais lygiais taip pat bus lengviau įvardyti asmens apsaugų poreikį.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.13; 00:30

Kiek daugiau nei tūkstantis medicininių kaukių, kurias Kinija dovanų išsiuntė nuo pandemijos labiausiai kenčiančioms Italijos ligoninėms, greičiausiai dėl nesusipratimo pasienyje atsidūrė Čekijoje.
 
Sekmadienį dar nebuvo aišku, ar incidentas įvyko dėl nesusipratimo ir logistinės klaidos, ar tai buvo tyčinis bandymas pasilikti Italijai skirtas medicinines kaukes.
 
Italijos dienraštis „Respublica“ šeštadienį paskelbė, kad čekų pareigūnai Italijos ligoninėms siųstas kiniškas kaukes konfiskavo, esą vykdydami operaciją prieš nelegalų prekių gabenimą. Įvykis aprašomas straipsnyje, pavadinimu „Kaip Čekija atėmė tūkstančius Kinijos Italijai siųstų kaukių“. Laikraštis savo šaltiniu įvardijo „drąsų čekų mokslininką“ Lukasą Levą Cervinką, kuris yra Čekų piratų partijos pirmininko pavaduotojo patarėjas.
 
Čekijos policija kovos su kontrabanda operaciją įvykdė antradienį. Jos metu konfiskuota apie 680 tūkst. medicininių kaukių ir plaučių ventiliacijos aparatų. Prekės aptiktos į šiaurę nuo Prahos esančiame Lovosicių mieste įsikūrusios privačios įmonės sandėlyje. Tokios operacijos šalyje vykdomos kovojant su nelegalia prekyba medicinos priemonėmis ekstremalių situacijų metu.
 
Penktadienį Čekijos vidaus reikalų ministras Janas Hamacekas tviteryje pripažino, kad, „deja, atlikus tyrimą, paaiškėjo, jog nedidelė dalis sulaikytų prekių buvo Kinijos dovana Italijai“. Italijos pareigūnai oficialiai situacijos nekomentavo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.22; 10:00