JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas. EPA – ELTA foto

JAV valstybės sekretorius Antony‘is Blinkenas sekmadienį pareiškė, kad Kinija svarsto galimybę tiekti ginklus Rusijai jos kare prieš Ukrainą, ir įspėjo Pekiną, kad bet koks tiekimas „sukels rimtų problemų“.
 
„Dabar, remdamiesi turima informacija, nerimaujame, kad jie svarsto galimybę suteikti mirtiną paramą“, –  teigė A. Blinkenas CBS laidai „Face The Nation“. Paklaustas, ką reikštų mirtina parama, jis atsakė, kad „viską – nuo amunicijos iki pačių ginklų“.
 
Panašių komentarų A. Blinkenas yra pateikęs keliuose interviu Amerikos televizijai iš Vokietijos, kur šeštadienį dalyvavo Miuncheno saugumo konferencijoje ir susitiko su savo Kinijos kolega Wangu Yi. Tada jis Wangui sakė, kad „jeigu Kinija teiks materialinę paramą Rusijai arba padės sistemingai vengti sankcijų“, tai turės padarinių, teigė vienas valstybės departamento pareigūnas.
 
Apskritai JAV komentarai buvo vienas iki šiol aiškiausių įspėjimų, kad Kinija gali būti pasirengusi ne tik retoriškai, politiškai ar diplomatiškai remti Rusiją, bet ir padėti jai ginkluotis beveik metus trunkančiame kare su Ukraina.
 
Sekmadienį dalyvaudamas televizijos ABC laidoje, A. Blinkenas pabrėžė, kad JAV prezidentas Joe Bidenas dar praėjusių metų kovą įspėjo savo Kinijos kolegą Xi Jinpingą nesiųsti ginklų Rusijai.
 
Nuo tada „Kinija stengiasi neperžengti šios ribos, įskaitant susilaikymą pardavinėti mirtinų ginklų sistemas, skirtas naudoti mūšio lauke“, teigia su šiuo klausimu susipažinęs šaltinis administracijoje.
 
Įtakingas respublikonų JAV senatorius Lindsey Grahamas, dalyvavęs Miuncheno konferencijoje, teigė, kad būtų rimta klaida, jei Kinija aprūpintų Rusiją ginklais, – anot jo, ypač šiuo metu, kai jis dar niekada nebuvo taip įsitikinęs, kad Ukraina nugalės. Tai būtų tas pats, teigė jis, kas pirkti bilietus į skęstantį „Titaniką“.
 
L. Grahamas, žinomas kaip gerai informuotas griežto užsienio politikos kurso šalininkas, taip pat sakė matąs aiškių ženklų, kad JAV greitu metu paskelbs apie planus apmokyti Ukrainos naikintuvų pilotus.
 
Rita Vidugirienė (ELTA)
 
2023.02.20; 06:02

Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas. EPA – ELTA foto

Miunchenas, vasario 19 d. (Ukrinform-ELTA). Rusijos vadovybei rūpi rusų teisės kitose šalyse, bet ne Rusijoje.
 
Tai sekmadienį kalbėdama Miuncheno saugumo konferencijoje pareiškė Estijos premjerė Kaja Kallas, praneša „Ukrinform“ korespondentas.
 
„Rusija galvoja apie rusų teises bet kurioje šalyje, išskyrus Rusiją“, – sakė ji.
 
Teisinį išsilavinimą turinti K. Kallas taip pat pabrėžė, kad aukščiausia Rusijos vadovybė turėtų atsakyti už savo nusikaltimus ir stoti prieš teismą.
 
„Vyko diskusijos, per kurias girdėjau, kad daug šalių, išskyrus Ukrainą, bijo branduolinės eskalacijos ir teigia, kad nei Putino, nei Lavrovo negalima patraukti atsakomybėn, nes kitaip branduolinė grėsmė taps reali. Bet negali taip būti, kad branduolinį ginklą turinčios šalys yra už įstatymo ribų, nes tada bus šalių, kurios iš tikrųjų darys tai, ką nori. Kalbame ne tik apie karo nusikaltimus, bet ir apie vadovybės nusikaltimus“, – pareiškė Estijos vyriausybės vadovė.
 
Kaip jau buvo pranešta, sekmadienį tęsiasi Miuncheno saugumo konferencija, skirta aktualiausioms Europos ir pasaulio saugumo problemoms.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.02.20; 05:30
Saulius-Stoma

1989 metais, byrant Sovietų imperijai, dabar garsus politikos filosofas Francis Fukuyama paskelbė straipsnį „Istorijos pabaiga“.

Tada daugelį šokiravo mintis, kad pilnutinė demokratija yra žmonijos raidos tikslas ir kad dar 19 amžiaus pradžioje „išrasta“ liberalioji demokratija idėjų mūšyje jau pasiekė galutinę pergalę. Nors straipsnis ir vėliau išleista knyga turėjo didžiulį pasisekimą ir iki šiol yra plačiai diskutuojama, stebina keistas svarbiausio Fukuyamos teiginio nesupratimas.

Filosofas niekada nėra teigęs, kad jo metaforiškai įvardyta istorijos pabaiga reiškia reikšmingų politinių įvykių baigtį. Ne!

Continue reading „Faraonų istorijos pabaiga”