Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Egidijus Jurgelis baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis kaltinami 4 šiauliečiai. Vienas iš jų, 21-erių metų M. Z., taip pat kaltinamas neteisėtu disponavimu šaudmenimis, o 23-ejų metų M. M. – kontrabanda bei dokumento pagrobimu arba jo panaudojimu.

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai susidomėjo šių vaikinų galima nusikalstama veika, kai praėjusių metų birželį Bendrajam pagalbos centrui buvo pranešta apie Šiauliuose galimai „žolę“ rūkančius asmenis. Policininkams atvykus į nurodytą automobilių stovėjimo aikštelę, buvo rastas netoliese numestas cigarečių pakelis, kuriame slėpėsi visai ne cigaretės, o žalios spalvos augalinė medžiaga. Ją ištyrus nustatyta, kad tai buvo kanapės. Šalia buvę vaikinai kategoriškai neigė, kad numestas pakelis yra jų, tačiau vėliau ikiteisminio tyrimo metu pripažino, kad narkotikai priklauso vienam iš jaunuolių. Vaikinai buvo sulaikyti, o vėliau jiems skirtos įvairios kardomosios priemonės.

Po dviejų savaičių pareigūnai, tikrindami informaciją apie galimą narkotinių medžiagų gabenimą, Šiauliuose, Gegužių g., esančioje degalinėje sustabdė 21-erių metų šiauliečio M. Z. vairuojamą „VW Golf “. Kartu su kriminalistais dirbęs tarnybinis šuo įtariai reagavo į automobilio salone vežamą didžiulį krepšį, kurį, kaip paaiškėjo, vairuotojas ir kartu su juo važiavęs 25 metų jo draugas buvo pasiėmę iš siuntas vežiojančio mikroautobuso.

Iš Ispanijos atkeliavęs siuntinys pareigūnams sukėlė įtarimų, tad „VW Golf“ buvo pristatytas į policijos komisariato kiemą ir čia atlikta jo krata. Tarp apipuvusių vaisių, kavos pakelių ir kitų daiktų pareigūnai rado 12 vyno pakuočių. Keturiose iš jų buvo paslėptos kanapės. Taip iš viso pareigūnų rankose atsidūrė per 1 kg kvaišalų.

Nustatyta, kad šias narkotines medžiagas už 3000 eurų įsigijo kaltinamasis M. M., kuris paprašė, kad jaunesnis draugas M. Z. paimtų jas iš siuntinius į Lietuvą gabenančio kurjerio. Tik siuntinys pirkėjo nepasiekė, nes tam sukliudė „VW Golf “ automobilį sustabdę pareigūnai.

Ikiteisminio tyrimo metu taip pat nustatyti du kaltinamieji, kurie pirko iš M. M. įvairias narkotines medžiagas. Jie taip pat bus teisiami.

Be to, kaltinamojo M. Z. namuose rasta 13 įvairių pramoninės gamybos šovinių, kuriuos jis esą buvo radęs miškelyje netoli savo namų, o pas M. M. rastos trys kitų žmonių asmens tapatybės kortelės, kurias jis laikė neturėdamas teisėto pagrindo.

Visi keturi kaltinamieji savo kaltę pripažįsta. Už jų padarytas nusikalstamas veikas šiauliečiams M. M. ir M. Z. Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą iki 10, o dar dviem kaltinamiesiems, pirkusiems narkotikus – nuo 2 iki 8 metų.

Informaciją pateikė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Gabrielė Gendvilaitė (Šiauliai).

2017.05.25; 05:30

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis balandžio 13 d. baigė vizitą Afganistane, kur susitiko su NATO misijos „Tvirta parama“ vadovybe bei joje tarnaujančiais Lietuvos kariais. Ministras su delegacija taip pat lankėsi šios misijos Vakarų regiono mokymo, patarimo ir paramos vadavietėje Herate.

Susitikimų metu ministrui buvo pristatyta saugumo padėtis regione bei misijos veikla. Jos užduotys skirtos Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms rengti ir yra nekovinio pobūdžio. Misijos pagrindinis tikslas – mokyti, patarti ir remti šalies nacionalines saugumo pajėgas, ministerijas ir kitas valdžios institucijas užtikrinant stabilumą šalyje.

„Padėtis Afganistane negerėja taip greitai, kaip norėtųsi: reformų vykdymui trukdo neramumai regione bei aukštas korupcijos lygis, tačiau bendromis NATO sąjungininkų pastangomis šalyje pavyko užtikrinti tam tikrą stabilumą, – po vizito susitikimų su misijos vadovybe sakė R. Karoblis. – Tačiau ši misija būtina kaip saugumo garantija, siekiant užkirsti kelią terorizmo bei narkotikų verslo plėtrai. Tai – globalus rūpestis, ir kantrybė šioje kovoje yra strateginės reikšmės“. Pasak ministro, tą puikiai supranta misijoje dalyvaujančios NATO šalys ir toliau siunčiančios savo karius į tarnybą šioje misijoje.

Susitikimų metu aptartas ir Lietuvos indėlis į saugumo užtikrinimą regione. Pernai Lietuva padidino savo indėlį misijoje ir atsiuntė į Afganistaną šešis karius. Iš viso šiuo metu čia tarnauja 21 Lietuvos karys, vasarą jų gretos pasipildys dar aštuoniais.

„Nuoširdžiai didžiuojuosi mūsų kariais – misijos vadovai ne kartą pabrėžė jų profesionalumą ir atsidavimą tarnybai, – sakė R. Karoblis. – Susitikimų metu misijos vadovybė ne kartą dėkojo Lietuvai už indėlį misijoje – lietuviai kariai čia vertinami tik labai gerai“.

Ministrą vizito metu lydėjęs Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas generolas majoras Vitalijus Vaikšnoras sakė, jog Lietuvos kariams dalyvavimas tarptautinėse misijose yra neįkainojama patirtis, kur jie įgyja naujų įgūdžių ir dirba aukščiausių standartų aplinkoje. „Mūsų kariai Afganistane yra verti didžiausios pagarbos ir padėkos žodžio ne tik už tai, kad profesionaliai vykdo užduotis, bet ir labai garbingai atstovauja Lietuvos kariuomenei ir mūsų valstybei“.

Pakeliui į Vilnių ministras ir delegacija taip pat sustojo Tbilisyje, kur apsilankė bendrame NATO bei Gruzijos mokymo ir vertinimo centre. Lietuva remia šio centro veiklą; jame kartu su kolegomis iš Šiaurės ir Baltijos šalių tarnauja ir Lietuvos karininkas.

Nuo 2015 metų pradžios Afganistane NATO vykdo misiją „Tvirta parama“ (angl. „Resolute Support Mission“). Joje dalyvauja 39 šalys. Pernai liepą vykusiame Varšuvos viršūnių susitikime NATO šalys bei operacijos partnerės sutarė tęsti šią misiją ir iki 2020 m. pabaigos kasmet skirti daugiau nei 800 mln. JAV dolerių Afganistano saugumo pajėgų finansavimui.

Misijos „Tvirta parama“ vadavietė yra dislokuota Kabulo mieste, Afganistano sostinėje. Aštuoni Lietuvos kariai vykdo užduotis skirtinguose štabo skyriuose, pagal savo veiklos sritis. Vadavietėje taip pat tarnauja Lietuvos karo policininkų grupė, kuri vykdo tarptautines karo policijos funkcijas kartu su Australijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų karo policininkais – užtikrina karių drausmę, vykdo nusikalstamų veikų, kitų teisės pažeidimų prevenciją. Taip pat Lietuvos kariai užtikrina ir nacionalinio paramos elemento funkcijas, teikia logistinę paramą Afganistane tarnaujantiems Lietuvos kariams.

Vakarų regiono mokymo ir konsultavimo vadavietėje, kuri dislokuota Šiaurės vakarų Afganistane šalia Herato miesto, tarnauja penki Lietuvos kariai iš skirtingų kariuomenės padalinių. Kariai vykdo užduotis skirtinguose štabo skyriuose.

Lietuvos dalyvavimas misijoje Afganistane yra didžiausias ir ilgiausiai trunkantis tarptautinis Lietuvos įsipareigojimas – nuo 2002 m. čia tarnavo daugiau nei 3 tūkst. Lietuvos karių.

Informacijos šaltinis – Kašto apsaugos ministerija.

2017.04.18; 08:28