Harry ir Meghan. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, kovo 27 d. (AFP-ELTA). Pirmadienį Londono aukštesniajame teisme netikėtai pasirodė Didžiosios Britanijos princas Harry, jis atvyko į teismo posėdį, surengtą nagrinėjant jo ieškinį laikraščio leidėjui dėl kaltinimų neteisėtu informacijos rinkimu.
 
Laikraščio „The Daily Mail“ leidėjas „Associated Newspapers“ siekia nutraukti žymių asmenų, įskaitant Harry ir dainininką Eltoną Johną, pateiktus ieškinius dėl tariamai neteisėtų veiksmų jų atžvilgiu.
 
Atsisakęs karališkųjų pareigų ir nuo 2020 m. Kalifornijoje gyvenantis Harry buvo nufotografuotas atvykstantis į teismą Londono centre.
 
Kiti, pateikę ieškinius, yra aktorės Liz Hurley ir Sadie Frost, E. Johno gyvenimo partneris Davidas Furnishas ir Doreen Lawrence, per rasistinį išpuolį 1993 m. nužudyto Stepheno Lawrence’o motina.
 
Kaip teigiama advokatų kontoros „Hamlins“ pranešime, šių asmenų grupė ėmėsi teisinių veiksmų praėjusiais metais, kai buvo sužinota apie „įtikinamus ir didelį nerimą keliančius įrodymus“, kad jie tapo „Associated Newspapers Limited“ (ANL) „pasibjaurėtinos nusikalstamos veiklos ir šiurkščių privatumo pažeidimų aukomis“.Pasak „Hamlins“, buvo pasamdyti privatūs tyrėjai, kad slapta įtaisytų pasiklausymo įrenginius jų automobiliuose bei namuose ir įrašytų privačius pokalbius telefonu.
 
ANL atmetė kaltinimus kaip „absurdišką šmeižtą“ bei „iš anksto suplanuotus ir organizuotus mėginimus įtraukti „The Daily Mail“ į pasiklausymo skandalą“. Jis pratrūko 2006 m., kai paaiškėjo, kad „News of the World“ žurnalistai įsilaužė į karališkųjų asmenų, įžymybių ir žmogžudysčių aukų balso pašto pranešimus. Dėl to teko uždaryti didžiulio tiražo bulvarinį leidinį „Sunday“, policija pradėjo tyrimą, teisėjo vadovaujamas tyrimas ir kriminaliniai kaltinimai kelerius metus buvo prikaustę dėmesį Didžiojoje Britanijoje.
 
Posėdžiai teisme vyks keturias dienas, ANL sieks, kad kaltinimai būtų atmesti be teismo.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.03.27; 15:15

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sako, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos Krikščionių demokratų (TS-LKD) partija „Prezidento ir pranešėjo“ istorijoje keliamais klausimais nesiekia nuversti Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo ar pakenkti prezidento reitingams, kaip kad teigia opozicija.
 
„Nematyčiau, kad kas nors norėtų pakenkti prezidento reitingams ar net, tiesą sakant, nemanau, kad reikėtų tai susieti su VSD vadovu. Esu, atsakydamas į panašius klausimus, akcentavęs, kad svarbiausias uždavinys yra pasitikėjimas institucija, kitaip tariant, tuo, ką vadiname integralumu, – kad nėra kokių nors pažeidimų ar teisės aktų neatitikimų jų veikloje. Svarbiausia užtikrinti, kad tokių spragų veikloje nebūtų. Jeigu tokių būtų, (tai) atsiskleistų ar galimo tyrimo, ar atsakymų metu, nes (tai – ELTA), kas yra išvardinta knygoje, leidžia šiek tiek tai jausti“, – LRT televizijai penktadienį sakė G. Landsbergis.
 
Opozicijai priklausantys politikai viešai svarstė, kad valdantieji, inicijuodami parlamentinį tyrimą knygoje aprašomiems klausimams atsakyti, siekia pakenkti prezidentui ir nukreipti dėmesį nuo K. Bartoševičiaus istorijos.
Prezidentas Gitanas Nausėda. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
ELTA primena, kad žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir Prezidentas“ atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu. Taip pat nemažai dėmesio skiriama tuometinio kandidato į šalies vadovo postą Gitano Nausėdos rinkiminei kampanijai bei prezidentavimo laikotarpiui.
 
Pagrindinis istorijos šaltinis – daugelį metų žvalgybos struktūrose dirbęs ir dar 2019 m. dėl neskaidrios VSD veiklos į ankstesnės kadencijos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininką Vytautą Baką kreipęsis pranešėjas.
VSD direktorius Darius Jauniškis. Slaptai.lt nuotr.
 
Prezidentas netruko sureaguoti į ažiotažą viešojoje erdvėje sukėlusią knygą. Paklaustas, ar spėjo perskaityti naujai išleistą knygą, G. Nausėda tikino „pasakų nebeskaitantis“, o kiek vėliau suabejojo, ar žurnalistų papasakota istorija nėra „užsakomoji žiniasklaida“.
 
Tuo metu VSD vadovybė griežtai atmeta viešai reiškiamus kaltinimus, esą žvalgyba rinko informaciją neteisėtai. D. Jauniškis tvirtina, kad žvalgybos pareigūnai priešrinkiminu laikotarpiu domėjosi visų kandidatų į prezidentus aplinka ir tai, pasak jo, yra įprasta praktika.
 
Naujas diskusijas dėl knygoje papasakotos istorijos įžiebė politikos apžvalgininko Mariaus Laurinavičiaus paviešinta kitokia įvykių versija. Remdamasis pora šaltinių, glaudžiai susijusių su žvalgyba, apžvalgininkas paviešino pranešėjo tapatybė – pasak jo, tai šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) patarėjo pareigas einantis Tomas Gailius.
 
Be to, M. Laurinavičius svarstė, kad pranešėjo liudijimas gali būti „valstybininkų klano“ istorijos tęsinys.Prabėgus 3 metams po rezonansą sukėlusios istorijos, NSGK narys Raimundas Lopata pavasario Seimo sesijoje siūlo sudaryti parlamentinio tyrimo komisiją, kuri aiškintųsi pranešėjo istorijos detales. Opozicija tokį siūlymą sutinka nevienareikšmiškai – dalis politikų nemato prasmės inicijuoti papildomo tyrimo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2023.03.11; 07:00

Generalinėje prokuratūroje priimtas sprendimas patenkinti buvusio Lietuvos Respublikos nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus Vengrijoje Renato Juškos prašymą – pradėti ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto pokalbių telefonu slaptumo pažeidimo, neteisėto informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo ir jo atskleidimo.

Tokį sprendimą priėmė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos departamento prokuroras Antanas Stepučinskas, kuriam pavesta išnagrinėti šių metų spalio 1 d. pateiktą pareiškimą.

Continue reading „Prokurorai tirs diplomatų pokalbių telefonu paviešinimo aplinkybes”