Markas Ruttė, Nyderlandų premjeras. EPA – ELTA nuotr.

Haga, liepos 8 d. (dpa-AFP-ELTA). Nyderlandų premjeras Markas Ruttė paskelbė apie savo vyriausybės atsistatydinimą. Keturių koalicijos partijų nesutarimai dėl prieglobsčio ir migracijos politikos yra neįveikiami, taip šį žingsnį penktadienį argumentavo ministras pirmininkas.
 
Naktį vyriausybė patvirtino, kad M. Ruttė informavo karalių Willemą Alexanderį apie atsistatydinimą ir šeštadienį su juo susitiks. Pasak Nyderlandų rinkimų komisijos, nauji rinkimai galės vykti ne anksčiau kaip lapkričio viduryje.
 
M. Ruttė pareiškė, kad iki tada laikinai eis pareigas ir toliau vykdys užduotis, įskaitant paramą su Rusija kovojančiai Ukrainai. Jis ir toliau turįs „energijos“ vesti savo centro dešiniąją Liaudies partiją už laisvę ir demokratiją (VVD) į rinkimus ir būti pagrindinis jos kandidatas, tačiau apie tai dar „pagalvosiąs“, teigė M. Ruttė.
 
Anot žiniasklaidos, įtampa valdančiojoje koalicijoje paaštrėjo, kai VVD pasiūlė griežtesnes taisykles prieglobsčio prašytojams ir pagrasino pasitraukti iš vyriausybės, jei šioms priemonėms nebus pritarta. Be kita ko, M. Ruttė esą reikalavo apsunkinti pabėgėlių šeimų susijungimą. Kelias dienas trukę kriziniai pokalbiai tarp koalicijos partnerių baigėsi nepasiekus sutarimo, penktadienio vakarą sakė premjeras.
 
Krikščionių demokratų partija „Christen Unie“ pareiškė, kad negali pritarti M. Ruttės pasiūlymui. Esą partijos „pagrindinė vertybė“ yra ta, kad „vaikai augtų su savo šeimomis“.
 
M. Ruttės reikalavimą atmetė ir finansų ministrės Sigrid Kaag centro kairės partija D66. S. Kaag pareiškė apgailestaujanti dėl vyriausybės žlugimo ir įtampą koalicijoje pavadino „nereikalinga“.
 
Užsienio reikalų ministras Wopkė Hoekstra iš krikščionių demokratų partijos CDA koalicijos žlugimą pavadino „labai nuviliančiu“ ir „nepaaiškinamu gyventojams“.
 
Nyderlandų vyriausybė nuo pat savo kadencijos pradžios prieš pusantrų metų ginčijosi migracijos klausimu.
 
M. Ruttė beveik 13 metų yra Nyderlandų premjeras. Nuo 2022 m. sausio jis vadovavo savo ketvirtajam kabinetui. Derybos dėl šios koalicijos sudarymo truko daugiau kaip devynis mėnesius ir buvo ilgiausios šalies istorijoje.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.07.08; 05:00

Markas Ruttė, Nyderlandų premjeras. EPA – ELTA nuotr.

Amsterdamas, vasario 19 d. (ELTA). Naikintuvų F-16 perdavimas Ukrainai bus kitas žingsnis, bet kol kas nemaža grupė šalių dvejoja dėl JAV pozicijos. Apie tai informuoja „RBC-Ukraina“ remdamasis Nyderlandų ministro pirmininko Marko Rutte‘ės pareiškimu telemaratono metu.
 
Anot pareigūno, norint pristatyti JAV naikintuvus Ukrainai, turi būti sudaryta atitinkama koalicija, kaip ir „Leopard 2“ tankų atveju, kuri susitartų šiuo klausimu. Toks procesas užtrunka kelias savaites.
 
„F-16 – tai iš tikrųjų bus kitas žingsnis. Didelis kitas žingsnis. Tačiau mes orientuojamės į ateitį arba užtikriname, kad gausite viską, ko reikia, kol bus poreikis. Šiuo klausimu nėra jokio tabu. Tačiau F-16 yra gaminami Jungtinėse Valstijose, o jos nepritaria F-16 perdavimui Ukrainai. Todėl daugelis šalių dvejoja“, – pabrėžė M. Rutte‘ė.
 
Jis pažymėjo, kad norint užbaigti šią diskusiją, ji turi būti nevieša, nes, kitu atveju, debatai truks ilgai.
 
Primenama, kad JAV prezidentas Joe Bidenas anksčiau atmetė idėją perduoti Ukrainai naikintuvus F-16.
 
Rita Vidugirienė (ELTA)
 
2023.02.20; 05:20

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte ir Ukrainos prezidentas Volodymiras Zelenskis. EPA – ELTA foto

Kyjivas, liepos 11 d. (AFP-ELTA). Karas Ukrainoje gali tęstis ilgiau nei tikėtasi, pirmadienį Kyjive per susitikimą su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu pareiškė Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte.
 
„Šis karas gali trukti ilgiau, nei mes visi vylėmės ar tikėjomės. Tačiau tai nereiškia, kad galime ramiai sėdėti ir pasyviai stebėti, kaip jis klostysis. Turime išlikti susitelkę ir toliau visais atžvilgiais remti Ukrainą”, – sakė M. Rutte.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.07.12; 07:50

Markas Ruttė, Nyderlandų premjeras. EPA – ELTA nuotr.

Haga, gegužės 18 d. (ELTA). Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte sulaukė griežtos opozicijos politikų kritikos, kai paaiškėjo, kad jis ne vienus metus trynė tekstinius pranešimus iš savo seno mobiliojo telefono, kuriuo naudojosi darbo reikalais, praneša leidinys „Volkskrant“.
 
Pasak leidinio, premjerui teko šalinti standartinius tekstinius pranešimus iš savo seno telefono „Nokia“, kadangi aparate buvo maža vietos jiems saugoti. Praėjusią savaitę vyriausybės vadovui buvo įteiktas naujas telefonas.
 
„Tiesą sakant, aš nesu išmaniųjų telefonų gerbėjas. Seni telefonai turi tik vieną trūkumą – mažą ekraną“, – pareiškė trečiadienį žurnalistams M. Rutte.
 
Anot premjero, jis laikėsi instrukcijų – visada išsaugodavo „svarbius pranešimus“.
 
Žaliųjų partijos lyderis Jesse Klaveris pareiškė, jog M. Rutte, naudodamasis savo senu telefonu, galėjo pažeisti archyvavimo įstatymus. Jis pridūrė, kad norėtų pasiteirauti premjero mobiliojo ryšio operatoriaus, ar įmanoma atkurti ištrintus pranešimus.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.05.19; 05:55

Nyderlanduose – nuožmios riaušės. EPA – ELTA foto

Amsterdamas, lapkričio 22 d. (AFP-ELTA). Nyderlandų premjeras Markas Rutte pirmadienį pasmerkė tris neramumų naktis šalyje dėl COVID-19 priemonių kaip „gryną smurtą“, kurį panaudojo „idiotai“, ir pažadėjo patraukti atsakingus asmenis baudžiamojon atsakomybėn.
Markas Ruttė, Nyderlandų premjeras. EPA – ELTA nuotr.
 
Savaitgalį įvairiose Nyderlandų dalyse kilo dešimtys smurtinių protestų, nukreiptų prieš vyriausybės politiką dėl COVID-19. Nuo penktadienio sulaikyta mažiausiai 130 žmonių, sužeisti dar keturi ir pranešta apie kelis sužalojimų patyrusius pareigūnus.
 
Neramumai Roterdame ir kituose šalies miestuose buvo „grynas smurtas po protesto priedanga“, Nyderlandų žiniasklaidai pirmadienį sakė M. Rutte. „Suprantu, kad visuomenėje tvyro daug įtampos, nes tiek daug laiko kovojame su COVID-19“, – teigė premjeras. Jis pridūrė, kad visuomet gins asmens teisę protestuoti, tačiau „niekuomet nepriimsiu to, kai idiotai naudoja gryną smurtą“.
Nyderlanduose kilo didelės riaušės. EPA-ELTA nuotr.
 
Roterdamas – po riaušių. EPA – ELTA nuotr.

Nyderlanduose lapkričio 13 d. įsigaliojo dalinis karantinas, ir šalis taip pat svarsto paskelbti vadinamąsias „2G priemones“, pagal kurias barai ir kavinės galėtų atsisakyti aptarnauti nepasiskiepijusius žmones.
 
Penktadienio vakarą Roterdamo centre šimtai protestuotojų susirėmė su policijos pareigūnais – pastarieji tuomet paleido ugnį ir taip buvo sužeisti keturi žmonės. Riaušininkai savo ruožtu sužalojo keturis policininkus. Šeštadienį protestuotojai Hagoje padeginėjo daiktus, o sekmadienį demonstrantai šiauriniuose Groningeno ir Leuvardeno miestuose svaidė degius skysčius ir niokojo turtą.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2021.11.22; 14:46