Atsistatydina Nyderlandų premjeras M. Ruttė


Markas Ruttė, Nyderlandų premjeras. EPA – ELTA nuotr.

Haga, liepos 8 d. (dpa-AFP-ELTA). Nyderlandų premjeras Markas Ruttė paskelbė apie savo vyriausybės atsistatydinimą. Keturių koalicijos partijų nesutarimai dėl prieglobsčio ir migracijos politikos yra neįveikiami, taip šį žingsnį penktadienį argumentavo ministras pirmininkas.
 
Naktį vyriausybė patvirtino, kad M. Ruttė informavo karalių Willemą Alexanderį apie atsistatydinimą ir šeštadienį su juo susitiks. Pasak Nyderlandų rinkimų komisijos, nauji rinkimai galės vykti ne anksčiau kaip lapkričio viduryje.
 
M. Ruttė pareiškė, kad iki tada laikinai eis pareigas ir toliau vykdys užduotis, įskaitant paramą su Rusija kovojančiai Ukrainai. Jis ir toliau turįs „energijos“ vesti savo centro dešiniąją Liaudies partiją už laisvę ir demokratiją (VVD) į rinkimus ir būti pagrindinis jos kandidatas, tačiau apie tai dar „pagalvosiąs“, teigė M. Ruttė.
 
Anot žiniasklaidos, įtampa valdančiojoje koalicijoje paaštrėjo, kai VVD pasiūlė griežtesnes taisykles prieglobsčio prašytojams ir pagrasino pasitraukti iš vyriausybės, jei šioms priemonėms nebus pritarta. Be kita ko, M. Ruttė esą reikalavo apsunkinti pabėgėlių šeimų susijungimą. Kelias dienas trukę kriziniai pokalbiai tarp koalicijos partnerių baigėsi nepasiekus sutarimo, penktadienio vakarą sakė premjeras.
 
Krikščionių demokratų partija „Christen Unie“ pareiškė, kad negali pritarti M. Ruttės pasiūlymui. Esą partijos „pagrindinė vertybė“ yra ta, kad „vaikai augtų su savo šeimomis“.
 
M. Ruttės reikalavimą atmetė ir finansų ministrės Sigrid Kaag centro kairės partija D66. S. Kaag pareiškė apgailestaujanti dėl vyriausybės žlugimo ir įtampą koalicijoje pavadino „nereikalinga“.
 
Užsienio reikalų ministras Wopkė Hoekstra iš krikščionių demokratų partijos CDA koalicijos žlugimą pavadino „labai nuviliančiu“ ir „nepaaiškinamu gyventojams“.
 
Nyderlandų vyriausybė nuo pat savo kadencijos pradžios prieš pusantrų metų ginčijosi migracijos klausimu.
 
M. Ruttė beveik 13 metų yra Nyderlandų premjeras. Nuo 2022 m. sausio jis vadovavo savo ketvirtajam kabinetui. Derybos dėl šios koalicijos sudarymo truko daugiau kaip devynis mėnesius ir buvo ilgiausios šalies istorijoje.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.07.08; 05:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *