JAV pirmoji ponia Jill Biden. EPA – ELTA foto

Bukareštas, gegužės 7 d. (AFP-ELTA). Šeštadienį JAV pirmoji ponia Jill Biden Rumunijoje susitiko su pabėgėliais iš karo draskomos Ukrainos.
 
„Jūs esate nepaprastai stiprūs, – išklausiusi motinų ir vaikų istorijas apie tai, kaip jiems teko bėgti nuo Rusijos invazijos, teigė J. Biden. – Mes išvien su jumis, tikiuosi, kad tai žinote.“
 
Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, nuo karo pradžios iš Ukrainos į Rumuniją jau pabėgo daugiau kaip 810 tūkst. žmonių. Daugelis jų iš čia pasitraukė į kitas šalis. Skaičiuojama, kad Rumunijoje pasiliko apie 80 tūkst. ukrainiečių, pusė jų – vaikai.
 
J. Biden šiuo metu su trijų dienų vizitu lankosi regione. Taip Vašingtonas siekia toliau rodyti savo paramą Ukrainai ir jos kaimyninėms šalims, kurios padeda ukrainiečiams pabėgėliams. JAV pirmoji ponia penktadienį Rumunijoje susitiko su ten dislokuotais JAV kariais, o sekmadienį vyks į Slovakiją, kur taip pat susitiks su pabėgėliais, pagalbos teikimo organizacijų darbuotojais ir vietos gyventojais.
 
Prieš savaitę su neanonsuotu vizitu Ukrainoje lankėsi JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi. Čia ji susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.
 
Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros (UNHCR) duomenimis, nuo karo pradžios vasario 24-ąją iš Ukrainos jau pasitraukė beveik 5,5 mln. žmonių. Iš jų 3 mln. išvyko į Lenkiją, 817 tūkst. – į Rumuniją, o dar beveik 372 tūkst. pasitraukė į Slovakiją.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2022.05.08; 07:55

Prezidentas Gitanas Nausėda lankėsi Kišiniove įsikūrusiame karo pabėgėlių iš Ukrainos centre. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

Kišiniovas, gegužės 7 d. (ELTA). Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, tęsiantis darbo vizitą Moldovoje, šeštadienį lankėsi Kišiniove įsikūrusiame karo pabėgėlių iš Ukrainos centre, praneša Prezidentūra.
 
Prezidentas G. Nausėda susitiko su centro gyventojais, darbuotojais ir savanoriais. Šalies vadovas pabrėžė, kad Moldova, susidurianti su dideliu karo pabėgėlių iš Ukrainos antplūdžiu, demonstruoja išskirtinį solidarumą ir empatiją, suteikdama visokeriopą pagalbą karo nelaimės ištiktiems žmonėms.
 
„Rusijos karas Ukrainoje yra tragedija, griaunanti žmonių likimus. Milijonams žmonių tenka palikti savo namus ir ieškoti prieglobsčio svetur. Tiek Moldova, tiek Lietuva, tiek visas demokratinis pasaulis yra su jumis, su laisva, drąsia, herojiška ukrainiečių tauta. Ukraina nugalės“, – karo pabėgėliams kalbėjo prezidentas.
 
Į Moldovą nuo karo Ukrainoje pabėgo daugiau nei 573 tūkst. ukrainiečių, iš kurių apie 100 tūkst. tebėra šalyje. Lietuva iki šiol yra skyrusi 750 tūkst. eurų finansinės paramos Moldovai ir pasiūliusi į Lietuvą perkelti 2 tūkst. ukrainiečių, iš kurių dalis jau gyvena mūsų šalyje.
 
Vizito metu šalies vadovas perdavė Lietuvos visuomenės paramą – nevyriausybinių organizacijų ir verslo surinktą humanitarinę pagalbą, skirtą Ukrainos karo pabėgėliams Moldovoje. Humanitarinį Lietuvos krovinį sudaro maisto produktai, higienos reikmenys, drabužiai ir batai vaikams, patalynė, medicinos priemonės, maisto papildai.
 
Prezidentas nuoširdžiai dėkoja Lietuvos nevyriausybinėms organizacijomis – Lietuvos „Caritui“, „Maisto bankui“, Maltos ordinui, Lietuvos Raudonajam Kryžiui, Šaulių sąjungai ir šių organizacijų savanoriams skiriant, koordinuojant bei įgyvendinant paramos pristatymą Ukrainos karo pabėgėliams Moldovoje.
 
Nevyriausybinės organizacijos humanitarinę paramą Moldovai sutelkė kartu su verslo įmonėmis „Biovela Group“, „Baltic Pallets“, „Eurovaistinė“, prekybos tinklais „Grūstė“, „Maxima“, „Iki“, „Rimi“, „Senukai“, „Moki-Veži“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.05.08; 08:06

Alytuje įrengtas pirmasis Lietuvoje pabėgėliams iš Ukrainos skirtas registracijos centras, kurio administratoriumi paskirtas Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Mantas Struckas.
 
Visi Ukrainos piliečiai, bėgantys nuo Rusijos sukelto karo, šiuo metu bus nukreipiami į Alytaus registracijos centrą, prireikus – toks centras vėliau bus įkurtas ir Marijampolėje. Tokiuose centruose žmonės bus apgyvendinti iki 72 val., čia bus vykdomos migracijos procedūros ir paskirstymas į laikino apgyvendinimo vietas. Pasak vidaus reiklų ministrės Agnės Bilotaitės, šiuo metu Lietuva yra pasiruošusi priimti apie 11 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos.
 
Žmonių iš karo zonos Ukrainoje dar neatvyko, tačiau į centrą Alytuje jau kreipėsi keli Ukrainos piliečiai, atvykę į Lietuvą prieš kelias dienas ir šiuo metu negalintys grįžti į karo niokojamą gimtąją šalį.
 
Per Lenkiją į Lietuvą atvykstantiems Ukrainos piliečiams ties buvusiais Kalvarijų ir Lazdijų pasienio kontrolės punktais įrengti informaciniai stendai su skiriamaisiais ženklais ir palapinės, kuriose bus teikiama aktuali informacija. Čia budės ir Šaulių sąjungos savanoriai.
 
Svetainėje www.stipruskartu.lt kviečiami registruotis visi, norintys ir galintys suteikti pagalbą apgyvendinant ar pavežant pabėgėlius iš Ukrainos. Šiuo metu svetainėje jau yra užregistruota 1500 butų ir namų, kuriuose galės apsistoti apie 7000 ukrainiečių.
 
Eleonora Budzinauskienė (ELTA)
 
2022.02.26; 00:30