Prekyba alkoholiu
Siūloma uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose
Siūloma uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose.
Tokį pasiūlymą Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms įregistravo Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Socialdemokratų partijos frakcijų seniūnai Ramūnas Karbauskis ir Andrius Palionis.
Jų teigimu, tai sumažins alkoholinių gėrimų prieinamumą, taip pat padės išvengti alkoholio vartojimo nulemtų nelaimingų atsitikimų prie vandens telkinių.
Siekiant suteikti ūkio subjektams protingą terminą pasiruošti šio įstatymo įgyvendinimui, siūloma nustatyti, kad draudimas prekiauti alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose, įsigalios nuo 2020 m. sausio 1 d. R. Karbauskis ir A. Palionis taip pat siūlo aiškiai reglamentuoti, kad tais atvejais, kai stacionariajai viešojo maitinimo vietai, kuriai yra išduota licencija verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, priklausanti alkoholinių gėrimų išdavimo klientams ar padavėjams vieta yra įrengta lauke ne didesniu kaip 40 metrų atstumu nuo šios stacionariosios viešojo maitinimo vietos, papildoma licencija verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais nėra reikalinga.
Pagal jų siūlomą projektą, „įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams, prekiaujantiems alkoholiniais gėrimais stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, jų turima neterminuota mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencija suteikia teisę aptarnauti pirkėjus lauko sąlygomis ne didesniu kaip 40 metrų atstumu nuo stacionariosios viešojo maitinimo vietos įrengtose aptarnavimo vietose (zonose), išskyrus atvejus, kai savivaldybės taryba nustato mažesnį atstumą arba uždraudžia prekybą alkoholiniais gėrimais lauko sąlygomis“.
Informacijos šaltinis – ELTA
2017.05.31; 03:33
Seimas palaikė alkoholio ribojimo priemones
Nepaisant kontroversiškų vertinimų ir aštrių diskusijų, Seimas palaikė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisose pasiūlytas naujas alkoholio prieinamumo mažinimo priemones.
Ketvirtadienį po svarstymo už šias pataisas balsavo 75 Seimo nariai, prieš buvo 6, susilaikė 25 parlamentarai.
Tai dar nėra galutinis Seimo verdiktas. Pritarus projektui po svarstymo, jo dar laukia priėmimo stadija. Galutinis balsavimas dėl naujų įstatymo nuostatų priėmimo numatytas birželio 1 d.
Alkoholio kontrolės įstatymo pataisose numatytas trumpesnis alkoholinių gėrimų pardavimo laikas, padidintas iki 20 metų minimalus alkoholio pirkėjo amžius, uždrausta alkoholio reklama.
Svarstomu projektu numatoma leisti nuo 2018 metų alkoholį įsigyti asmenims nuo 20 metų, t. y. asmenims iki 20 metų būtų draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus ar jų turėti. Draudimas turėti alkoholinių gėrimų būtų netaikomas asmenims nuo 18 metų, jeigu alkoholinių gėrimų turėjimas būtų tokių asmenų darbo veiklos (pobūdžio) dalis darbo vietoje ir darbo metu. Tačiau, pavyzdžiui, įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams būtų draudžiama alkoholinių gėrimų pardavimo skatinimo veiklai pasitelkti asmenis iki 20 metų.
Pakeitimais siūloma trumpinti alkoholio prekybos laiką – parduotuvėse ir viešojo maitinimo įstaigose prekiauti alkoholiu, jį išsinešti būtų leidžiama darbo dienomis ir šeštadieniais nuo 10 iki 20 val., sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val. Šis draudimas nebūtų taikomas viešojo maitinimo vietose parduodamiems pilstomiems alkoholiniams gėrimams ir tik vartoti vietoje.
Mugėse ir nemokamuose masiniuose renginiuose prekyba silpnais alkoholiniais gėrimais iki 7,5 proc. etilo alkoholio koncentracijos nuo 2020 m. galėtų vykti specialiose zonose, kur nebūtų įleidžiami jaunuoliai iki 20 metų. Mokamuose masiniuose renginiuose ir mugėse, į kuriuos patekimas ribojamas, alkoholio prekyba alkoholiniais gėrimais iki 7,5 proc. etilo alkoholio koncentracijos būtų leidžiama. Alkoholio prekybą ir vartojimą numatoma uždrausti sporto varžybų metu salėse, kuriose jos vyksta.
Nuo 2020 m. nebeliktų nestacionarių alkoholio prekybos vietų, kurioms savivaldybės išduoda atskiras licencijas kurortinio sezono metu.
Pagal projekto nuostatas alkoholinių gėrimų pardavėjai turėtų teisę iš visų alkoholinius gėrimus perkančių asmenų reikalauti, o kai kiltų abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 25 metų, privalėtų iš perkančio alkoholinius gėrimus asmens reikalauti pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą.
Teisės akto pakeitimais taip pat planuojama uždrausti alkoholio reklamą, išskyrus vietas, kur yra prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Fiziniams asmenims būtų draudžiama gabenti ir laikyti viešose vietose, išskyrus prekybos alkoholiniais gėrimais vietas, alkoholinius produktus viešai matomoje pakuotėje.
Informacijos šaltinis – ELTA
2017.05.26; 01:02
Dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų prašoma pradėti tarnybinio nusižengimo tyrimą
Seimo Sveikatos reikalų komitetas, įtarus, kad Seimo Sveikatos reikalų komiteto biuro darbuotojas Egidijus Jankauskas galimai bandė savavališkai koreguoti Alkoholio kontrolės įstatymo projektą, kreipėsi į Seimo kanclerę Daivą Raudonienę. Jos prašoma pradėti tarnybinio nusižengimo tyrimą patarėjo E. Jankausko atžvilgiu.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija tikisi, kad Seimo kanceliarija atliks išsamų tyrimą ir, jei bus nustatyti dokumentų klastojimo požymiai, kreipsis į atitinkamas teisėsaugos institucijas.
Pasak Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės, iš pradžių, dar prieš įstatymo projektą svarstant komiteto posėdyje, įstatymo tekstas buvo biuro darbuotojo savavališkai pakoreguotas taip, kad nemokamuose renginiuose būtų leista prekiauti silpnesniais negu 7,5 laipsnio alkoholiniais gėrimais, nors komiteto išvados rengėjai buvo nusprendę priešingai – siūlyti komitetui nemokamuose renginiuose iš viso drausti prekybą alkoholiu. A. Širinskienės teigimu, laiku pastebėjus tokiai savavališkai korekcijai buvo užkirstas kelias.
Pasak A. Širinskienės, dokumentą taip pat bandyta keisti pašalinant nuostatas dėl reklamos ribojimo (konkrečiai, nuostatą, jog alkoholio reklama nelaikomas prekių ženklų, įmonių pavadinimų naudojimas), nors tai ir prieštaravo Vyriausybės išvadai, kuriai pritarė komitetas.
„Dėl tokio savavališko projekto taisymo buvo sudarytas klaidingas įspūdis, kad komitetas siekė pritarti ir pritarė draudimui kavinėse, kitose mažmeninės prekybos vietose naudoti ženklintus prekių ženklais, įmonių pavadinimais įvairius atributus (skėčius, pelenines ir pan.). Kai tuo tarpu tokio siekio nei Vyriausybėje, nei komitete niekada nebuvo. Sveikatos reikalų komitetas posėdyje svarstė ir balsavo pritardamas Vyriausybės išvadai, tačiau vėliau, kai suredaguotas dokumentas buvo atneštas man pasirašyti, jame vėl nebuvo išlygų“, – sako A. Širinskienė.
LVŽS frakcija pažymi, kad alkoholio prieinamumo mažinimas bei prevencija yra ir bus vienas iš prioritetinių LVŽS darbų, nepaisant bandymų tam užkirsti kelią. LVŽS frakcija apgailestauja dėl tokios biuro darbuotojo veiklos, sukėlusios nerimą žiniasklaidoje. „Tokie veiksmai diskredituoja Seimo darbą, valstybės tarnybą. Deja, bet būtent dėl šių veiksmų užtruko projekto galutinės redakcijos ir komiteto išvados paskelbimas“,- sako Seimo „valstiečiai“.
Informacijos šaltinis – ELTA.
2017.05.17; 07:03