Slovakijos policija sulaikė savo pačių vidaus priežiūros organizacijos vadovą.
 
Policijos tarnybinių nusižengimų tyrimo biuro vadovą Adrianą Szabo ketvirtadienį su antrankiais išsivežė specialusis „Naka“ padalinys kovai su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu, pranešė vietos žiniasklaida.
 
Slovakijos prokuratūra transliuotojui TA3 patvirtino, kad sankcionavo suėmimą.
 
Kaip tarnybinių nusižengimų biuro vadovas, A. Szabo buvo atsakingas už policijos pareigūnų korupcinių bei kitokių nusikaltimų atskleidimą ir kovą su jais.
 
Dabar jis pats kaltinamas ėmęs kyšius grynaisiais ir elektroniniais prietaisais mainais į tai, kad nebūtų keliamos bylos policijos pareigūnams.
Sulaikymas įvyko politinių diskusijų metu dėl įtariamo liudytojų papirkinėjimo, kurį esą vykdė policijos pareigūnai.
 
Buvęs ministras pirmininkas Robertas Fico, vadovaujantis opozicinei socialdemokratų partijai „Smer-SD“, apkaltino vyriausybę, esą ji suėmė A. Szabo, kad susilpnintų policijos priežiūros instituciją ir ši nebekovotų su korupcija.
 
Dabartinis ministras pirmininkas Eduardas Hegeris atmetė tai kaip „sąmokslo teoriją“. Anksčiau jis apkaltino abi šalies socialdemokratų partijas, esą jos kritikuoja policiją tik todėl, kad pačios yra „organizuoto nusikalstamumo politinis sparnas“.
 
Opozicija cituoja gegužę tariamai į viešumą nutekėjusią informaciją iš vidaus žvalgybos tarnybos SIS.
 
Joje sakoma, kad sulaikytiems įtariamiesiems buvo daromas spaudimas siūlant pinigų ir reikalaujant daryti melagingus pareiškimus opozicijos politikų atžvilgiu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.06.04; 10:24

Laisvės partijos pirmininkė, kandidatė į ekonomikos ir inovacijų ministres Aušrinė Armonaitė sako, kad yra numatyta verslo priežiūros institucijų pertvarka ir jų tikslų peržiūra.
 
„Esame nusimatę verslo priežiūros institucijų pertvarką, kad peržiūrėtume, kokie institucijų tikslai, ar jie orientuoti į konsultacijas, ar į baudas, kaip elgiasi inspektoriai ir kaip jiems padėti tapti draugiškesniais valstybės pareigūnais, (…) kad jie būtų konsultantai, ne baudėjai, kad žmonėms nekiltų minčių apie emigraciją susidūrus su valstybės institucijomis, ką kartais girdžiu“, – „Žinių radijui“ trečiadienį sakė A. Armonaitė.
 
Jos teigimu, taip pat būtų galima sujungti besidubliuojančias funkcijas šiose institucijose.
 
Kalbėdama apie mokesčius, A. Armonaitė nurodė, kad valdantieji šioje srityje nesirengia daryti „staigių judesių.“
 
„Dabar įveikime šitą krizę kartu ir tada pasižiūrėsime, kokia sistema yra sąžiningiausia. Aš manau, kad mokesčiai turi būti mažesni, tačiau mes, kaip Laisvės partija, formuojant koaliciją, nesiūlėme neįtikėtinų mokesčių lengvatų, pavyzdžiui, pridėtinio vertės mokesčio (PVM). Nes PVM nesumažina kainos žmogui, nepaisant to, kad daug kas teigia kitaip. Prasminga mažinti gyventojų pajamų mokestį, ir apie tai mes kalbėjome, ir prašėme partnerių bent jau nedidinti tų mokesčių, ypatingai žmonėms, kurie dirba pagal darbo santykius“, – sakė A. Armonaitė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.02; 10:10

Kontrolė

Kitą savaitę Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ketina pateikti Seimui Žvalgybos įstatymo pataisas, kuriose siūloma įsteigti naują nepriklausomą žvalgybos institucijų priežiūros instituciją – Žvalgybos kontrolierių. Jis vykdytų žvalgybos institucijų veiklos kontrolę.
 
„Nauju teisiniu reguliavimu siekiama sukurti nepriklausomą žvalgybos institucijų kontrolės mechanizmą ir taip sustiprinti žvalgybos institucijų veiklos kontrolę bei teisėtumą, taip pat užtikrinti pagrindines žmogaus teises ir laisves bei veiksmingą apsaugą nuo galimos žvalgybos institucijų savivalės atliekant žvalgybą, taikant žvalgybos metodus bei naudojant žvalgybos informaciją“, – sako projektą parengę konservatoriai Seimo nariai G. Landsbergis, Arvydas Anušauskas ir  Laurynas Kasčiūnas.
 
Pasak jų, įsteigus Žvalgybos kontrolieriaus instituciją, bus panaikintos prielaidos galimam žvalgybos institucijų manipuliavimui turimomis galiomis, nes „žvalgybos institucijose sutelkta gana didelė galia kelia pagrįstą pavojų, jog tokios institucijos gali tapti tam tikro politinio susidorojimo su jomis ar politikams neįtikusiais asmenimis ar jų grupėmis įrankiu, bus sustiprintas visuomenės pasitikėjimas žvalgybos institucijų veikla“.
Gabrielius Landsbergis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
Įstatymo pataisomis siūloma nustatyti naujos nepriklausomos priežiūros institucijos – Žvalgybos kontrolieriaus veiklos pagrindus ir įgaliojimus, Žvalgybos kontrolieriaus skyrimo ir atleidimo tvarką bei socialines garantijas.
 
Seimo narys Laurynas Kasčiūnas. Slaptai.lt nuotr.

Projektas parengtas, siekiant įgyvendinti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atlikto parlamentinio tyrimo dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms priimant sprendimus ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams išvadas. Jos patvirtintos Seimo 2018 m. birželio 5 d. nutarimu.
 
NSGK tyrimo išvadose siūloma sustiprinti žvalgybos institucijų veiklos kontrolę ir teisėtumą, taip pat kalbama apie būtinybę užtikrinti pagrindines žmogaus teises ir laisves bei veiksmingą apsaugą nuo galimos žvalgybos institucijų savivalės vykdant žvalgybą.
Seimo narys Arvydas Anušauskas. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Šiuo metu galiojantis Žvalgybos įstatymas numato, kad žvalgybos institucijos vadovas kiekvienais metais atsiskaito Valstybės gynimo tarybai už savo vadovaujamos institucijos veiklą. Žvalgybos institucijų parlamentinę kontrolę Seimo statuto nustatyta tvarka atlieka Seimo statute nurodytas Seimo komitetas. Žvalgybos institucijų vyriausybinę kontrolę atlieka Vyriausybė pagal Konstituciją ir įstatymų nustatytą kompetenciją. Taip pat nustatyta, kad skundus dėl žvalgybos pareigūnų veiksmų, pažeidžiančių žmogaus teises ar laisves, vykdant žvalgybą ir kontržvalgybą, tiria ir nagrinėja Seimo kontrolieriai.
 
Įstatyme nėra numatyta nepriklausoma žvalgybos institucijų veiklos kontrolės institucija, užtikrinanti žvalgybos institucijų veiklos teisėtumo kontrolę.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.11; 00:30