JAV ir Lietuvos delegacijų susitikimas. URM nuotr.

Vašingtonas/Vilnius, lapkričio 23 d. (ELTA). Užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio vizito Vašingtone metu antradienį įvyko pirmasis mūsų valstybės istorijoje dvišalis Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) strateginio dialogo Indijos−Ramiojo vandenynų regiono klausimais susitikimas.
 
Jame, kaip pažymima Užsienio reikalų ministerijos pranešime, buvo aptartos strateginės tendencijos Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, konsultuojamasi dėl dvišalio bendradarbiavimo perspektyvų ir ryšių su partneriais plėtros. Lietuvos ir JAV delegacijos taip pat aptarė ekonominio bendradarbiavimo galimybes.
 
„Pirmą kartą Lietuvos ir JAV santykių istorijoje pradėjome tokio lygio strateginį dialogą. Kartu su JAV matome bendrą interesą stiprinti partnerystes su šalimis, kurias sieja bendras įsipareigojimas demokratinėms vertybėms. Vertiname JAV politinę ir ekspertinę paramą, kuri padės Lietuvai užmegzti ir puoselėti ilgalaikius ir tvirtus santykius su bendramintėmis Indijos ir Ramiojo vandenyno, Rytų Azijos regiono šalimis“, – teigė ministras G. Landsbergis.
 
Lietuva, siekdama sustiprinti politinius ryšius su Rytų Azijos šalimis ir atverti naujus kelius rinkų diversifikacijai, didina diplomatinį atstovavimą regione. Pastaraisiais metais įsteigtos Lietuvos ambasados Australijoje ir Korėjos Respublikoje, priimti sprendimai dėl ambasados Singapūre ir abipusių prekybos atstovybių steigimo su Taivanu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.11.24; 08:17

Per naktinį mokomąjį skrydį virš Ramiojo vandenyno sudužo modernus Japonijos naikintuvas. Pilotas laikomas dingusiu, rastos naikintuvo nuolaužos, trečiadienį pranešė Gynybos ministerija, kuria remiasi agentūra AP.

Pilotas yra 40-50 metų amžiaus. F-35A iš radarų ekrano dingo praėjus maždaug pusvalandžiui po pakilimo iš bazės šalies rytuose. Incidento priežastis kol kas nežinoma. Dvylika to paties tipo naikintuvų kuriam laikui liks žemėje.

Japonija šiuos JAV gamintus naikintuvus turi nuo praėjusių metų. Premjero Shinzo Abės vyriausybė dėl galimai didėjančios grėsmės iš Kinijos ir Šiaurės Korėjos ketina įsigyti dar 147 šio tipo lėktuvus.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.10; 06:00

Dėl buvusių savo branduolinių bandymų Ramiajame vandenyne Prancūzija apskųsta Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui Hagoje. Ji kaltinama nusikaltimais žmogiškumui, antradienį Niujorke sakė Polinezijos nepriklausomybės aktyvistas Oscaras Temaru. „Tai mes skolingi visiems tiems žmonėms, kurie mirė nuo branduolinio kolonializmo padarinių.

Ieškinys teismui pateiktas spalio 2-ąją. Juo remiantis, esą atsakomybėn turėtų būti patraukti visi dar gyvi Prancūzijos prezidentai. „Mums Prancūzijos branduoliniai bandymai yra tiesioginis kolonizacijos padarinys. Priešingai, nei tvirtina Prancūzija, mes nesutikome, kad bandymai būtų atlikti pas mus. Jie mums buvo primesti grasinant paskirti karinę vyriausybę“, – kalbėjo buvęs Prancūzijos Polinezijos prezidentas.

Prancūzija 1966-1996 metais Mururoa ir Fangataufos atoluose Prancūzijos Polinezijoje atliko 193 branduolinio ginklo bandymus. Daugybė vėžinių susirgimų regione siejami su ginčytinais bandymais. 2010 metais įstatymu buvo sukurtas mechanizmas kompensacijoms. Tačiau aukų sąjungoms to nepakanka.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.10.10; 08:45

Ramiajame vandenyne esanti negyvenama Hendersono sala yra tankiausiai plastikinėmis atliekomis užteršta teritorija pasaulyje, parodė atliktas tyrimas, informuoja BBC.

Jungtinės Karalystės Pitkerno salų grupei priklausančios Hendersono salos paplūdimiuose yra apytikriai 37,7 mln. plastiko gabalų. Didžioji dalis atliekų į salą atkeliauja iš praplaukiančių valčių ir Pietų Amerikos.

Bendras Australijos ir Jungtinės Karalystės atliktas tyrimas rodo, kad vienam kvadratiniam metrui tenka 671 atlieka, o iš viso atliekų kiekis siekia 17 tonų.

Tyrime, išleistame žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“, pateikiamas pavyzdys, kaip nuošalios salos tampa pasaulio šiukšlių „surinkėjomis“.

Hendersono saloje galima rasti žvejybos reikmenų ir kasdienio naudojimo daiktų, pavyzdžiui, dantų šepetėlių, žiebtuvėlių ir skustuvų.

„Iš pradžių tai atrodo šiek tiek žaviai, bet iš tiesų taip nėra. Šis plastikas senas, aštrus, trapus ir nuodingas“, – BBC sakė vienas iš tyrimą atlikusiu asmenų.

Hendersono sala įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą dėl palyginti unikalios ekologijos, garsėjančios 10 augalų ir keturiomis paukščių rūšimis.

Sala driekiasi už 190 km nuo Pitkerno salos ir apie 5 tūkst. km nuo Čilės.

Informacijos šaltinis – ELTA

EPA – ELTA nuotraukoje – Hendersono sala.

2017.05.17; 06:21