Superžvaigždė Marija Maksakova gyveno kaip pridera viešpataujančiai klasei – gyveno itin brangiuose butuose Maskvoje, poilsiavo Kanuose ir dalyvavo šventiniuose renginiuose Kremliuje.
2017 metų sausio 28-ąją ji su visu tuo atsisveikino. Ir apvertė Kremlių aukštyn kojomis.
Dabar ji apskelbta liaudies prieše ir išdavike.
„Aš išvažiavau, nes nenoriu likusio gyvenimo nugyventi apimta pseudopatriotinės isterijos“, – sako Marija Maksakova, kalbėdama su Norvegijos leidiniu Aftenposten.
Iš superžvaigždžių – į liaudies priešus
Su viena iš labiausiai ieškomų Rusijos moterų Aftenposten susitiko Ukrainos sostinėje Kijeve, prašmatnaus viešbučio hole.
Aftenposten: Kaip jaučiasi žmogus, kurį Rusijos žiniasklaida vadina išdaviku ir liaudies priešu?
Maksakova: Iš tikrųjų blogai. Ir kartu juokingai ir absoliučiai absurdiškai.
Per dvi savaites ją pašalino iš darbo Rusijos muzikos akademijoje, iš Putino partijos „už neteisėtą dvigubą pilietybę“ ir paženklino prokremliškoje žiniasklaidoje kaip „politinę prostitutę“.
Jos plokštelių kompanija Rusijoje atšaukė rengiamą projektą.
Socialiniuose tinkluose prasidėjo gerai surežisuota kompromitavimo kampanija, kur fotoshop‘u atliktus nuogo kūno paveikslėlius lydi tūkstančiai šiurkščių grasinimų smurtu ir nužudymu.
„Kas žino, ką padarys tie pašėlę žmonės. Nesu aš labai išsigandusi. Aš tik jaučiuosi bejėgė. Beprasmiška bandyti paaiškinti savo veiksmus“.
Todėl Kremlius buvo šokiruotas
Jos vyras Denisas Voronenkovas sausį sutiko liudyti prieš nuverstąjį Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovičių, palaikiusį glaudžius ryšius su Rusijos režimu.
Sausio 28 Ukrainos tyrėjas pasigyrė Kijevo žiniasklaidai, kad atsirado naujas „esminis liudytojas“.
„Tada aš supratau, kad temperatūra kils. Tą dieną aš išskridau iš Maskvos Bet niekada negalvojau, kad reakcija bus tokia stipri. Ir tokia pikta“.
Daugelis bėga iš Rusijos
Oficialiais duomenimis, 2014–2016 metais iš Rusijos emigravo 800 tūkst. žmonių.
Anksčiau žymiausi perbėgėliai būdavo aktyvistai, opozicionieriai, žurnalistai ir verslininkai, išdrįsę mesti iššūkį Putinui, pavyzdžiui, socialinio tinklo „Vkontakte“ įkūrėjas Pavelas Durovas.
Niekas nemanė, kad superžvaigždė ir jos turtingas vyras, politikas iš viešpataujančio valdžios elito, irgi pabėgs.
„Jeigu bėga daugelis elito atstovų, žmonės pradeda mąstyti, kas gi dedasi. Manau, kad dėl to tiek daug pykčio nukreipta prieš mane. Jie nori įbauginti kitus, kurie galvoja taip pat, kaip ir mes“.
Pakirsta reputacija
Norvegijos Užsienio politikos instituto (NUPI) Rusijos specialistas Helge Blakisriudas mano, kad tai laikoma tokiu svarbiu dalyku todėl, kad Maksakova nusprendė važiuoti į Ukrainą, kuri konfliktuoja su Rusija.
Režimas nenori sutelkti dėmesio į tai, kad kažkas nusprendžia važiuoti tenai. Pabėgėliai, išvykę iš Ukrainos Donbaso regiono į Rusiją, dažnai minimi žiniasklaidoje. O kai Rusijos elito atstovai nusprendžia važiuoti priešinga kryptimi, tai jau smūgis Rusijos valdžios reputacijai“, – sako mokslininkas.
Jis mano, kad Maksakovos sprendimas palikti Rusiją iliustruoja gilesnę problemą.
„Situacija tokia, kad įvažiavimai į Rusiją pranoksta išvažiavimus iš jos. Ir vis dėlto, išvažiavimas iliustruoja „smegenų nutekėjimą“. Daugelis iš išvažiuojančiųjų – labai išsilavinę žmonės, kai tuo tarpu atvažiuoja daugiausia nekvalifikuotos darbo jėgos. Tuo požiūriu galima konstatuoti migracinio proceso iškrypimą, kuris tolimoje perspektyvoje gali sukelti Rusijoje ekonominių problemų.
Blakisriudas nemano, kad išvažiavimas iškart turės politinių pasekmių.
„Dabar išvažiuojantieji iš Rusijos – dažnai žmonės, kurie nesutapatina savęs su Putino projektu ir nelaikomi kažkokiu „režimo nuostoliu“, – konstatuoja jis.
Dainų duetas su šnipų šefu
Iki 2016 metų rudens Marija Maksakova ir jos vyras Voronenkovas buvo parlamentarai, ji – nuo Putino partijos, jis – nuo Komunistų partijos.
Kai Dūmoje tarp jų įsižiebė meilė, ir jie 2015 metų kovą susituokė, į jų vestuves atėjo daug galingų asmenų iš Putino artimiausios aplinkos.
Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) vadovas Sergejus Naryškinas, kuris tuo metu buvo Dūmos spikeris, dainavo duetu su nuotaka.
„Visi televizijoje arba debatuose pasirodo kaip aktoriai teatro spektaklyje“.
Kremliaus elitas mėgsta Europą
Tarp draugų buvo Putino spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas, o taip pat Russia Today šefas ir Kremliaus vyriausiasis propagandistas Dmitrijus Kiseliovas.
„Aš abu pažįstu. Prieš keletą metų jie buvo labai integruoti į Europą. Jie ten važinėjo kada panorėję“…
Dabar Kiseliovas įtrauktas į sankcijų sąrašus.
Tarp draugų buvo ir toks žmogus, kuris buvo laikomas dideliu Putino strategu – tai buvęs prezidento administracijos Kremliuje vadovas Vladimiras Surkovas.
„Žmonės linkę gyventi vakuume, kurį jie sukuria, ir patys sau sako, kad jie vykdo Dievo valią. Tai hipnozinė isterija“.
Jie kasdien ką nors sprendžia
Pasak Maksakovos, Rusijos kareivių įžengimas į Krymą 2014 metų kovą daug kam Kremliuje sukėlė šoką.
„Labai daug elito atstovų tai tiesiog išgąsdino. Bet visi žino, kad pavojinga sakyti tai, ką galvoji“.
– Ar patys Kremliaus valdovai tiki propaganda, kad Dievas pavedė Rusijai išvaduoti žemę, kad fašistai valdo Ukrainą, ir kad Vakarai ir NATO nori sunaikinti Rusiją?
– Jie visą laiką, kasdien ką nors sprendžia. Po to randa galimybę pateisinti tą, ką padarė. Pamažu, bet užtikrintai jie pakliūva į tų hipnotizuojančių idėjų spąstus.
Didvyrių nėra
Maksakovos vyras visą laiką iki išrinkimo į Dūmą 2012 metais buvo biurokratas. Ir vis dėlto jis sukaupė daug turto.
Denisas Voronenkovas paliko Maskvą spalio pabaigoje, keletą dienų prieš tai, kai baigėsi jo parlamentinio imuniteto terminas.
Pasak nepriklausomo laikraščio „Novaja gazeta“, jis – tipiškas rusų politikas, kuriam atliekamas tyrimas pagal keletą baudžiamųjų bylų. Kaip rašo laikraštis, jis visada „stebuklingu būdu“ išsisukdavo iš tokios padėties.
Kaip politikas Voronenkovas yra įstatymo, draudžiančio užsieniečiams valdyti žiniasklaidos priemones, autorius. Įstatymas sukėlė katastrofą patiems nepriklausomiausiems laikraščiams. Pernai vasarą jis pasiūlė uždrausti Pokémon‘ą.
Pagal nutekintus Panamos dokumentus, 2007–2012 metais jis turėjo kompaniją Britų Virginijos salose.
FSB turi „miegančio režimo“ bylų
Kai tik buvo sužinota, kad Maksakova paliko šalį ir išvyko į Kijevą, tą patį vakarą Rusijos policija paskelbė jos vyro paiešką dėl neteisėto buto užgrobimo 2011 metais.
– Ką Jūs galite pasakyti apie kaltinimus Jūsų vyrui ir Jums?
– Visiškai neteisingi ir sufabrikuoti kaltinimai. Kaip antikorupcinio komiteto narys mano vyras dalyvavo areštuojant 15 FSB vadovų. Dabar FSB nori mums atkeršyti.
Pasak jos versijos, jos vyras susikaupė turto pirkdamas ir parduodamas nekilnojamąjį turtą, ir dabar jį reketuoja seni priešai iš saugumo tarnybos.
„FSB turi daug „miegančių“ bylų, kurias prireikus galima panaudoti.
Man neužteko drąsos
Kaip politikė Maksakova balsavo prieš daugelį prieštaringiausių naujų įstatymų, pavyzdžiui, prieš „homoseksualinės propagandos“ įstatymą ir draudimą užsieniečiams įsivaikinti vaikų.
Ji taip pat kritikavo „tikinčiųjų jausmų įžeidimo“ įstatymą.
„Tai, ką mes prieš penkerius metus laikėme beprotybe ir juokinga, dabar visiškai normalu ir įprasta. Dabar mes įgyvendiname šimto metų senumo idėjas. Aš pati sau sakiau, kad viskas bus geriau ir kad viską galima pakeisti iš vidaus. Dabar supratau, kad ką nors pakeisti labai sunku. Man neužteko drąsos. Aš nesijaučiau pakankamai stipri, kad nutraukčiau visus ryšius“.
Jie rėkia taip garsiai, kad niekas nematė, kas dedasi
Operos žvaigždės pabėgimas į Kijevą sukėlė didesnį susidomėjimą, negu Donaldo Trumpo pareiškimas, kad Krymas priklauso Ukrainai.
„Jie tai daro specialiai. Taip realizuojama propaganda. Dabar kilo didelis triukšmas, kuriame skęsta kai kurie reikalai. Palyginus su tuo, ką Trumpas kalba apie Kijevą, aš – labai labai menkas dalykas“.
Dievaitės iš Sovietų Sąjungos šeima
Maksakova kilusi iš keleto garsių žvaigždžių šeimos.
Senelė Marija Maksakova-vyresnioji buvo viena iš garsiausių Sovietų Sąjungos operos žvaigždžių ketvirtajame dešimtmetyje. Stalino saugumo tarnybos šefas Berija vadino ją „manoji Karmen“, o Stalinas buvo didelis jos gerbėjas.
„Sklandė gandai, kad aš Stalino duktė“, – sakė Maksakovos motina, kuri pati tapo garsia teatro ir kino aktore ir kuri nusifilmavo daugiau nei 25-uose filmuose.
„Nesuvokiama, kad jie nori grįžti ten, kur mes buvome. Mums nepatinka Sovietų Sąjunga. Milijonai žmonių kentėjo per Stalino režimą. Dabar Stalinas vėl populiarus Rusijoje. Tai beprotybė“.
Ko Kremlius bijo labiausiai?
Buvęs Putino politikas visiškai neabejoja, ko Maskvos valdovai bijo labiausiai.
„Manau, kad didžiausią baimę Kremliuje kelia MH-17 byla. Jie žino, kad ta byla pati savaime niekada neišnyks“.
2014 metų vasarą Ukrainos rytuose numušto Boeing lėktuvo katastrofa nusinešė 298 žmonių gyvybes.
Maksakova pabrėžia, kad Lockerbie bylos baudžiamasis tyrimas truko 15 metų, kol Libijos diktatorius Muamaras Kadafis neišdavė nusikaltėlių ir nesumokėjo milijardinės kompensacijos.
„Kol jie valdžioje, jie turi imunitetą. Todėl jie griebsis visų priemonių, kad išlaikytų valdžią, kol tai įmanoma“.
Informacijos šaltinis – Aftenposten leidinys (Norvegija).
2017.03.11; 06:05