Kyjivas, gegužės 26 d. (ELTA). Rusijoje žurnalistai per dvi savaites nustatė daugiau kaip tūkstančio Ukrainoje žuvusių okupantų pavardes.
Tai penktadienį pranešė portalas „rbc.ua“, remdamasis BBC rusų tarnyba.
Gautomis žiniomis, per dvi savaites vien tik iš atvirų šaltinių pavyko nustatyti 1 361 Ukrainoje nukauto Rusijos kareivio pavardę. Iš viso likviduotų okupantų sąraše – 24 005 pavardės.
Žurnalistų nuomone, tikrasis jų skaičius turėtų būti mažiausiai du kartus didesnis.
„Tokią išvadą mes priėjome, stebėdami situaciją kapinėse daugiau kaip 65-iose Rusijos gyvenvietėse pastaruosius 15 mėnesių.
Konservatyviausiais vertinimais, iš viso nuo įsiveržimo į Ukrainą pradžios galėjo žūti 48 tūkst. Rusijos kareivių“, – pažymi BBC rusų tarnyba.
Anot jos, įskaitant sužeistuosius, bendri Rusijos nuostoliai gali siekti mažiausiai 216 tūkst. žmonių.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo duomenimis, iš viso nuo plataus masto karo pradžios nukauta apie 205 720 okupantų rusų.
Kyjivas, balandžio 10 d. (ELTA). Okupantai rusai Bachmute nupjovė galvą į nelaisvę paimtam ukrainiečių kariui ir dėl pramogos iškėlė ją ant metalinio smaigo, praneša pirmadienį UNIAN.
Rusų žiaurumu pasigyrė viena iš Z paskyrų Rusijos socialiniame tinkle „VKontakte“. Maža to, ten buvo įdėta nuotrauka, patvirtinanti šiurpų nusikaltimą.
„Bachmutas. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kario palaikai“, – parašė posto autorius, pridėdamas galvos ant metalinio smaigo nuotrauką.
Rusijos internautams pasidomėjus, kur įrodymai, kad tai ne ruso ar taikaus Bahmuto gyventojo galva, posto autorius atsakė, kad asmeniškai pažįsta nuotraukos autorių, o ši kaukolė esą turi savo „istoriją“.
„Tarasas užmigo ir nebenubudo“, – ciniškai pareiškė jis.
UNIAN primena, kad okupantai rusai sistemingai žudo į nelaisvę paimtus ukrainiečius ir tuo giriasi socialiniuose tinkluose.
Kyjivas, rugpjūčio 29 d. (dpa-ELTA). Okupuotoje pietų Ukrainoje buvo nužudytas Ukrainos įstatymų leidėjas, kuris perėjo dirbti Rusijos valdžios institucijoms, teigia Rusijos tyrėjai.
Preliminariais duomenimis, 33 metų Oleksijus Kovaliovas buvo nušautas savo namuose, „Telegram“ paskelbė Rusijos kriminalinių tyrimų institucijos.
Per išpuolį taip pat žuvo jo draugė, teigiama pranešime. Pasak Ukrainos šaltinių, ji buvo subadyta peiliu ir mirė ligoninėje.
Apie O. Kovaliovo mirtį pranešė keli Ukrainos parlamentarai. Jis jau buvo išgyvenęs sprogimą birželio mėnesį.
Verslininkas O. Kovaliovas į Aukščiausiąją Radą buvo išrinktas 2019 metais Chersono regione nuo prezidento partijos „Tautos tarnas“.
Balandžio mėnesį, grįžęs į gimtąjį regioną, jis buvo pašalintas iš partijos ir parlamentinės frakcijos, įtariant bendradarbiavimu su Maskva, o prokuratūra pradėjo tyrimą dėl valstybės išdavystės.
Rusijos kontroliuojamame Chersone jis ėjo okupacinės valdžios vadovo pavaduotojo ir žemės ūkio ministro pareigas.
Pastarosiomis savaitėmis buvo įvykdyti ir daugiau išpuolių prieš ukrainiečius, perėjusius tarnauti okupacinėms pajėgoms.
Kijevas, vasario 25 d. (AFP-ELTA). Ukrainos pajėgos penktadienį kovėsi su Rusijos kariuomene sostinėje Kijeve – antrąją dešimtis gyvybių pareikalavusio konflikto dieną, tuo metu Europos Sąjunga (ES) patvirtino sankcijas prezidentui Vladimirui Putinui.
Šiauriniame miesto Obolonskio rajone buvo girdėti šūviai ir sprogimai, atrodo, tai buvo Rusijos invazinės priešakinės pajėgos ir jų palikti sunaikinimo pėdsakai. Rusijos prezidentas V. Putinas toliau nepaisė Vakarų perspėjimų dėl plataus masto puolimo, per kurį namus paliko mažiausiai 100 tūkst. žmonių ir kuris sulaukė pasmerkimo visame pasaulyje.
Ketvirtadienį po auštant Kijeve nugriaudėjusių sprogdinimų Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prisiminė 1941 m. nacistinės Vokietijos invaziją ir gyrė savo žmones už „didvyriškumą“, Rusijos pajėgoms artėjant prie sostinės.
Penktadienį prezidentas paragino europiečius, turinčius „kovinės patirties“, imti ginklus ir ginti Ukrainą, sakydamas, kad Vakarai per lėtai ateina į pagalbą jo šaliai. Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Maskva nori „išvaduoti Ukrainą iš priespaudos“ ir neigė, jog smūgiuojama į civilius taikinius. Jis sakė, kad Maskva pasirengusi kalbėtis, jei Ukrainos ginkluotosios pajėgos „sudės ginklus“, ir pridūrė, kad „niekas neketina okupuoti Ukrainos“.
Rusija pareikalavo, kad Ukraina atsisakytų ambicijų įstoti į NATO.
Kūnas ant šaligatvio
Obolonskio rajone AFP matė ant šaligatvio gulintį žuvusį vyrą civiliais drabužiais, o netoliese medikai atskubėjo padėti kitam vyrui, kurio automobilis buvo prispaustas po šarvuočio vikšrais.
Miesto centras tuo metu atrodė išmiręs, it vaiduoklių miestas. Aplink vyriausybinį rajoną judėjo žalios šarvuotos mašinos ir kulkosvaidžiais ginkluoti kaukėti kariai. Visą dieną apniukusiame mieste siaubingais intervalais kaukė sirenos. Apleistose gatvėse aidėjo neaiškios kilmės dundesys.
Rusijos pajėgos pirmiausia pasirodė Kijevo pakraštyje ketvirtadienį, kai sraigtasparnių gabenami kariai užpuolė aerodromą visai šalia miesto, netoli Obolonskio. Ukrainos gynybos ministerija paragino civilius priešintis. „Raginame piliečius informuoti mus apie kariuomenės judėjimą, gaminti Molotovo kokteilius ir neutralizuoti priešą“, – sakoma jos pareiškime.
Ukraina pranešė, kad ketvirtadienį Rusijai pradėjus oro ir sausumos puolimą, žuvo 137 žmonės, įskaitant karius ir civilius.
Glaudžiasi metro
Ukrainos Starognatyvkos kaime, esančiame netoli fronto linijos, kur separatistai daugelį metų kariauja su Kijevo pajėgomis, pareigūnas Volodymyras Veselkinas sakė, kad gyvenvietė buvo užpulta raketomis. „Jie bando nušluoti kaimą nuo žemės paviršiaus“, – sakė jis.
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra pranešė, kad mažiausiai 100 tūkst. žmonių jau tapo pabėgėliais Ukrainos viduje, tūkstančiai kitų bėga per sieną. Į Vengriją, Lenkiją ir Rumuniją buvo matyti mašinomis ir pėsčiomis einančių žmonių srautai, šimtai telkėsi traukinių stotyje Lenkijos pasienio mieste Pšemislyje. Kijeve daugelis gyventojų paliko savo namus ir glaudėsi miesto metro sistemoje.
Nors JAV ėmėsi sankcijų prieš Rusijos elitą ir bankus, prezidentas Joe Bidenas pabrėžė, kad amerikiečių pajėgos nekariaus Ukrainoje. NATO taip pat pareiškė nesiųsianti pajėgų į Ukrainą.