Ukrainos kariai sostinėje kaunasi su Rusijos kariuomene


Ukrainos sostinė Kijevas. 2022.02.25. EPA – ELTA foto

Kijevas, vasario 25 d. (AFP-ELTA). Ukrainos pajėgos penktadienį kovėsi su Rusijos kariuomene sostinėje Kijeve – antrąją dešimtis gyvybių pareikalavusio konflikto dieną, tuo metu Europos Sąjunga (ES) patvirtino sankcijas prezidentui Vladimirui Putinui.
 
Šiauriniame miesto Obolonskio rajone buvo girdėti šūviai ir sprogimai,  atrodo, tai buvo Rusijos invazinės priešakinės pajėgos ir jų palikti sunaikinimo pėdsakai. Rusijos prezidentas V. Putinas toliau nepaisė Vakarų perspėjimų dėl plataus masto puolimo, per kurį namus paliko mažiausiai 100 tūkst. žmonių ir kuris sulaukė pasmerkimo visame pasaulyje.
 
Ketvirtadienį po auštant Kijeve nugriaudėjusių sprogdinimų Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prisiminė 1941 m. nacistinės Vokietijos invaziją ir gyrė savo žmones už „didvyriškumą“, Rusijos pajėgoms artėjant prie sostinės.
 
Penktadienį prezidentas paragino europiečius, turinčius „kovinės patirties“, imti ginklus ir ginti Ukrainą, sakydamas, kad Vakarai per lėtai ateina į pagalbą  jo šaliai. Tuo metu  Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Maskva nori „išvaduoti Ukrainą iš priespaudos“ ir neigė, jog smūgiuojama į civilius taikinius. Jis sakė, kad Maskva pasirengusi kalbėtis, jei Ukrainos ginkluotosios pajėgos „sudės ginklus“, ir pridūrė, kad „niekas neketina okupuoti Ukrainos“.
 
Rusija pareikalavo, kad Ukraina atsisakytų ambicijų įstoti į NATO.
 
Kūnas ant šaligatvio
 
Obolonskio rajone AFP matė ant šaligatvio gulintį žuvusį vyrą civiliais drabužiais, o netoliese medikai atskubėjo padėti kitam vyrui, kurio automobilis buvo prispaustas po šarvuočio vikšrais.
 
Miesto centras tuo metu atrodė išmiręs, it vaiduoklių miestas. Aplink vyriausybinį rajoną judėjo žalios šarvuotos mašinos ir kulkosvaidžiais ginkluoti kaukėti kariai. Visą dieną apniukusiame mieste siaubingais intervalais kaukė sirenos. Apleistose gatvėse aidėjo neaiškios kilmės dundesys.
Kijevas. 2022.02.25. EPA – ELTA foto
 
Rusijos pajėgos pirmiausia pasirodė Kijevo pakraštyje ketvirtadienį, kai sraigtasparnių gabenami kariai užpuolė aerodromą visai šalia miesto, netoli Obolonskio. Ukrainos gynybos ministerija paragino civilius priešintis. „Raginame piliečius informuoti mus apie kariuomenės judėjimą, gaminti Molotovo kokteilius ir neutralizuoti priešą“, – sakoma jos pareiškime.
 
Ukraina pranešė, kad ketvirtadienį Rusijai pradėjus oro ir sausumos puolimą, žuvo 137 žmonės, įskaitant karius ir civilius.
 
Glaudžiasi metro
 
Ukrainos Starognatyvkos kaime, esančiame netoli fronto linijos, kur separatistai daugelį metų kariauja su Kijevo pajėgomis, pareigūnas Volodymyras Veselkinas sakė, kad gyvenvietė buvo užpulta raketomis. „Jie bando nušluoti kaimą nuo žemės paviršiaus“, – sakė jis.
 
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra pranešė, kad mažiausiai 100 tūkst. žmonių jau tapo pabėgėliais Ukrainos viduje, tūkstančiai kitų bėga per sieną. Į Vengriją, Lenkiją ir Rumuniją buvo matyti mašinomis ir pėsčiomis einančių žmonių srautai, šimtai telkėsi traukinių stotyje Lenkijos pasienio mieste Pšemislyje. Kijeve daugelis gyventojų paliko savo namus ir glaudėsi miesto metro sistemoje.
 
Nors JAV ėmėsi sankcijų prieš Rusijos elitą ir bankus, prezidentas Joe Bidenas pabrėžė, kad amerikiečių pajėgos nekariaus Ukrainoje. NATO taip pat pareiškė nesiųsianti pajėgų į Ukrainą.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.02.26; 07:18
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *