
Priština, rugsėjo 24 d. (dpa-ELTA). Nežinoma ginkluota grupuotė įžengė į šiaurės Kosovą ir dalyvavo susišaudyme su vietos policija, sekmadienį paskelbė Kosovo premjeras Albinas Kurtis, praneša naujienų agentūra dpa.
Serbijoje tęsiasi protestai prieš prezidentą Aleksandrą Vučičių: tūkstančiai žmonių jau šeštą šeštadienį iš eilės išėjo į gatves, praneša agentūra „Reuters“.
Kai kurie demonstrantai skandavo šūkius „Vučičius – vagis“ arba laikė plakatus su užrašais „Sustabdykite išdavystę, ginkite konstituciją ir remkite tautą“.
Protestai kilo po kelių incidentų, per kuriuos, be kita ko, buvo sumuštas opozicinio aljanso „Aljansas už Serbiją“ lyderis. Aljansas spėja, kad muštynes pakurstė A. Vučičiaus „Serbijos pažangos partija“ (SNS). Ši tai neigia. Žmonės nepatenkinti ir vyriausybės spaudimu žiniasklaidai.
Šios demonstracijos yra pirmieji reikšmingi protestai nuo 2017 metų pavasario, kai po A. Vučičiaus pergalės rinkimuose į gatves išėjo tūkstančiai daugiausiai jaunų serbų. Kritikai kaltina prezidentą autoritariniu valdymo stiliumi ir siekiu užčiaupti opoziciją, žiniasklaidą bei civilinę visuomenę.
Informacijos šaltinis – ELTA
2019.01.07; 00:01
Serbijoje ketvirtą savaitę besitęsiant protestams prieš valdžią, auga spaudimas prezidentui Aleksandrui Vučičiui, praneša AFP.
AFP korespondento vertinimu, šeštadienio proteste Belgrade dalyvavo apie 25 000 žmonių. Vienas jo dalyvis sakė, kad žmonės susirinko pareikšti nepasitenkinimą ekonomiškai ir politiškai sudėtinga situacija šalyje.
Demonstracija Serbijos sostinėje įvyko be incidentų, o jos dalyviai atvirai nerodė palaikymo kuriai nors politinei jėgai. Kai kurie protestuotojai skandavo „A. Vučičius vagis“ ir nešė plakatus su užrašais „Užtenka melo“.
Opozicija ir pilietinė visuomenė kaltina A. Vučičių – griežtosios linijos nacionalistą, tapusį proeuropietišku, – įvedus autokratinį valdymą ir visišką žiniasklaidos kontrolę, kuria jis naudojasi veikdamas prieš savo oponentus.
Protestai iki šiol didžiausias iššūkis prezidento valdžiai. Juos sušaukė opozicijos partijos po to, kai vienas jų lyderių buvo sumuštas prieš politinį susirinkimą centrinėje Serbijoje lapkritį.
Opozicijos sąjunga „Už Serbiją“ (SZS), kurią sudaro įvairių politinių pažiūrų partijos, dėl užpuolimo apkaltino A. Vučičiaus rėmėjus iš Serbijos „Progresyviosios partijos“ (SNS). Tačiau valdžia tokius įtarimus neigia.
Kalbėdamas apie protestus, Serbijos prezidentas teigė esąs „pasirengęs išklausyti piliečius, kurie dalyvauja demonstracijose, bet ne melagius iš opozicijos“.
Naujausiame pranešime apie Serbiją Europos Parlamentas rimtai paragino Belgradą „pagerinti saviraiškos ir žiniasklaidos laisvės situaciją“.
Karolis Broga (ELTA)
2018.12.31; 04:00